Rodzaje diet w szpitalach

Lekarze przepisują różne diety dla pacjentów w szpitalu, od normalnej diety do niczego doustnie przez określony czas. Rodzaj diety zależy od potrzeb i ograniczeń pacjenta, zgodnie z Susan G. Dudek w "Nutrition Essentials for Nursing Practice." Na przykład pacjent po wyjściu z zabiegu usunięcia migdałków będzie na zupełnie innej diecie niż pacjent złamana noga.

Dudek wyjaśnia, że ​​regularne diety, zwane również dietą normalną lub domową, są stosowane w celu utrzymania lub osiągnięcia najwyższego poziomu odżywiania u pacjentów, którzy nie mają specjalnych potrzeb związanych z chorobą lub urazem. Podczas gdy regularne diety nie mają ograniczeń w zakresie porcji lub wyboru, są one zmieniane w celu zaspokojenia potrzeb wieku, stanu i osobistych przekonań pacjenta. Na przykład kobieta w ciąży może wymagać więcej kalorii i innych składników odżywczych niż małe dziecko.

Trzy rodzaje diet płynnych to klarowna ciecz, pełna ciecz i puree, zgodnie z "Fundamentals of Nursing" Carol Taylor. Lekarze zazwyczaj przepisują dietę płynną jako dietę przejściową po chorobie lub zabiegu chirurgicznym. Czyste diety płynne obejmują wodę, bulion, jasne soki, takie jak jabłko lub winogrona, popsicles i żelatyna. Diety pełnowartościowe umożliwiają spożywanie płynów w płynnej diecie oraz grubszych płynach, takich jak mleko, budyń i soki warzywne. Czysta dieta pozwala na wszystkie produkty, o ile są one przekształcone w formę płynną w blenderze.

Miękkie diety przechodzą od płynnej diety do regularnej diety. Pacjenci, którym przepisano miękką dietę, ograniczają się do żywności, którą można przetrzeć widelcem. Dotyczy to gotowanych owoców i warzyw, bananów, miękkich jajek i delikatnych mięs. Mechaniczna, miękka dieta pozwala na większość produktów spożywczych, o ile można je posiekać, zmielić, przetrzeć lub przetrzeć na miękką konsystencję. Nie obejmuje to większości surowych owoców i warzyw ani żywności zawierającej nasiona i suszone owoce.

Ograniczone diety obejmują wiele specjalnych diet, które ograniczają ilość kalorii, tłuszczu, soli i innych substancji w zależności od potrzeb medycznych pacjenta. Na przykład, dieta o ograniczonej zawartości tłuszczu dopuszcza jedynie niskotłuszczowe wersje mleka, serów, płatków śniadaniowych i lodów, ale nie nakłada ograniczeń na ilość świeżych owoców i warzyw, które pacjent może spożywać, zgodnie z "Podstawami pielęgniarstwa". ograniczona dieta może również modyfikować inne rodzaje diet. Na przykład pooperacyjnemu pacjentowi z chorobą serca można przepisać dietę pełnoporcjową o niskiej zawartości tłuszczu.

Dudek wyjaśnia, że ​​lekarze stosują dietę terapeutyczną do leczenia choroby lub choroby. Podobnie jak w przypadku ograniczonej diety, można je również stosować do modyfikacji innego rodzaju diety szpitalnej. Rodzaje diet terapeutycznych obejmują modyfikację spożycia kalorii, tak jak w przypadku pacjentów, którzy potrzebują diety o wysokiej kaloryczności w celu wspomagania przybierania na wadze; modyfikacja niektórych składników odżywczych, w tym białka i węglowodanów; lub diety, które zachęcają do zwiększonego przyjmowania płynów.

LiveStrong Monitorowanie kalorii

Schudnąć. Czuć się świetnie! Zmień swoje życie za pomocą MyPlate by LIVESILNY.COM