Choroby uchyłkowe i krwawienie uchyłkowe

Choroba uchyłkowa składa się z trzech stanów, które obejmują rozwój małych torebek lub kieszonek w ścianie okrężnicy, w tym uchyłkowatości, krwawienia uchyłkowego i zapalenia uchyłków.

Uchyłkowatość

Uchyłkowatość jest formowaniem licznych małych kieszonek lub uchyłków w wyściółce jelita. Uchyłki, które mogą mieć rozmiar od rozmiaru grochu do znacznie większego, powstają pod wpływem zwiększonego nacisku na osłabione miejsca ścian jelit za pomocą gazu, odpadów lub cieczy. Uchyłki mogą tworzyć się podczas wysiłku podczas wypróżniania, na przykład z zaparciami. Najczęściej występują w dolnej części jelita grubego (zwanej esicy).

Uchyłkowatość jest bardzo powszechna i występuje u 10% osób w wieku powyżej 40 lat iu 50% osób w wieku powyżej 60 lat. Większość osób nie ma lub ma kilka objawów z uchyłków.

Powikłania mogą wystąpić u około 20% osób z uchyłkowatością. Jednym z tych powikłań jest krwawienie z odbytu, zwane krwawieniem uchyłkowym, a inne to zakażenie uchyłków, zwane zapaleniem uchyłków.

zapalenie uchyłka

Krwawienie uchyłkowe

Krwawienie uchyłkowe występuje z przewlekłym uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych znajdujących się obok uchyłków.

Zapalenie uchyłka

Zapalenie uchyłka występuje w stanach zapalnych i infekcji jednego lub więcej uchyłków. Zwykle dzieje się tak, gdy przestoje są blokowane przez odpady, co umożliwia bakteriom gromadzenie się, powodując infekcję.

Jakie są objawy uchyłkowatości?

Uchyłkowatość nie powoduje żadnych kłopotliwych objawów.

Jakie są objawy zapalenia uchyłków?

Zapalenie uchyłka, infekcja i stan zapalny uchyłków mogą wystąpić nagle i bez ostrzeżenia.

Objawy zapalenia uchyłków mogą obejmować:

Jak diagnozuje się uchyłkowatość?

Ponieważ osoby z uchyłkowatością nie mają żadnych objawów, zwykle można je znaleźć w testach zleconych z innego powodu.

Jak diagnozuje się uchyłkowe zapalenie stawów?

Jeśli u pacjenta występują objawy zapalenia uchyłka, należy udać się do lekarza.

Twój lekarz zapyta Cię o historię choroby (np. Nawyki jelit, objawy, dietę i aktualne leki) i przeprowadzi badanie fizykalne, włącznie z badaniem cyfrowym.

Można zamówić jeden lub więcej testów diagnostycznych. Testy mogą obejmować prześwietlenia promieniami X, tomografię komputerową, badania ultrasonograficzne, sigmoidoskopię, kolonoskopię i testy krwi w celu wykrycia objawów zakażenia lub stopnia krwawienia.

U osób z szybkim, ciężkim krwawieniem z odbytu lekarz może wykonać zabieg zwany angiografią, aby zlokalizować źródło krwawienia.

Nieprzerwany

Jak leczy się uchyłkowatość?

Ludzie, którzy mają uchyłkę bez objawów lub powikłań, nie potrzebują specjalnego leczenia, jednak ważne jest, aby stosować dietę bogatą w błonnik, aby zapobiec dalszemu tworzeniu uchyłków.

Środki przeczyszczające nie powinny być stosowane w leczeniu uchyłków, należy również unikać lewatywy lub stosować ją rzadko.

Jakie są powikłania zapalenia uchyłków?

Poważne powikłania mogą wystąpić w wyniku zapalenia uchyłka. Większość z nich jest wynikiem rozwoju łzy lub perforacji ściany jelita. W takim przypadku materiał odpadowy jelit może wyciekać z jelit i do otaczającej jamy brzusznej, powodując następujące problemy:

  • Zapalenie otrzewnej (bolesne zakażenie jamy brzusznej)
  • Ropnie ("zamurowane" infekcje w jamie brzusznej)
  • Niedrożność (zablokowanie jelit)

Jeśli ropień jest obecny, lekarz będzie musiał spuścić płyn, wprowadzając igłę do zakażonego obszaru. Czasami operacja jest potrzebna do oczyszczenia ropnia i usunięcia części okrężnicy. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się do jamy brzusznej (zapalenie otrzewnej), konieczna jest operacja oczyszczenia jamy i usunięcia uszkodzonej części okrężnicy. Bez odpowiedniego leczenia zapalenie otrzewnej może być śmiertelne.

Zakażenie może prowadzić do bliznowacenia okrężnicy, a blizny mogą powodować częściową lub całkowitą blokadę. Częściowa blokada nie wymaga operacji w trybie nagłym. Jednak operacja jest wymagana przy całkowitym zablokowaniu.

Kolejną komplikacją zapalenia uchyłków jest tworzenie przetok. Przetoka to nienormalne połączenie między dwoma narządami lub między narządem a skórą. Typowy rodzaj przetoki znajduje się pomiędzy pęcherzem i okrężnicą. To wymaga zabiegu chirurgicznego, aby usunąć przetokę i dotkniętą część okrężnicy.

W jaki sposób można zapobiegać uchyłkowi?

Aby zapobiec chorobie uchyłkowej lub zmniejszyć powikłania, utrzymuj dobre nawyki jelitowe. Miej regularne wypróżnienia i unikaj zaparcia i wysiłku. Spożywanie odpowiednich ilości właściwych rodzajów błonnika i picie dużej ilości wody oraz regularne ćwiczenia pomogą utrzymać regulację jelit.

American Dietetic Association zaleca od 20 do 35 gramów błonnika dziennie. Każda osoba, niezależnie od obecności uchyłków, powinna próbować codziennie spożywać tak dużo błonnika. Fibra jest niestrawną częścią roślinnych produktów spożywczych. Żywność wysokobłonnikowa obejmuje chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe i krakersy; jagody; owoc; warzywa, takie jak brokuły, kapusta, szpinak, marchew, szparagi, dynia i fasola; brązowy ryż; produkty z otrębami; i gotowane suszone groch i fasola, wśród innych produktów spożywczych.

Picie ośmiu 8-uncjowych szklanek wody dziennie, monitorowanie zmian w ruchach jelit (od zaparcia do biegunki) i uzyskanie wystarczającej ilości odpoczynku i snu, to inne sposoby zapobiegania chorobie uchyłkowej.

Źródła

ŹRÓDŁA:
National Digestive Diseases Information Clearinghouse.
American Dietetic Association.

© 2016 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.2
Średnia ocena: 21
5
13
4
4
3
2
2
1
1
0