Dlaczego dieta wysokobiałkowa działa?

9 maja 2003 r. Mięsożercy, cieszcie się! Czerwone mięso może być kluczem do diety wysokobiałkowej. Tak wynika z nowego badania, zaprezentowanego na dorocznym spotkaniu American Heart Association.

"To jest nieDieta Atkinsa ", mówi dr Hamilton, dr Manny Noakes, dietetyk badawczy z Commonwealth Scientific Industrial Research Organization w Adelaide w Australii." Jest to dieta wysokobiałkowa, ale zawiera więcej owoców i warzyw niż Atkins "- mówi WebMD.

Dieta Atkinsa, która wywołała krytykę ze strony dietetyków, jest dietą wysokobiałkową, ale pozwala na kilka węglowodanów (przynajmniej w pierwszych tygodniach). Później dietetycy mogą stopniowo dodawać ograniczone ilości owoców i warzyw. Atkins pozwala na zbyt dużo tłuszczów nasyconych i jest zbyt skąpy w owocach i warzywach, jak twierdzi wielu dietetyków, ale badania wykazały, że ludzie na diecie Atkinsa tracą na wadze, nie obniżając poziomu cholesterolu.

W swoim badaniu Noakes i jego współpracownicy postanowili przeanalizować efekty czerwonego mięsa - bardzo chudego czerwonego mięsa, czyli czynników ryzyka chorób serca i cukrzycy - wyjaśnia. Jednak wyniki okazały się zaskakujące.

Ale najpierw dane: 100 kobiet było włączonych do badania - wszystkie z nadwagą, ze średnim wskaźnikiem masy ciała (BMI) 33. Przez 12 tygodni połowa kobiet spożywała dietę wysokobiałkową o 34% białka, 46% węglowodanów i 20% tłuszczu. Druga połowa spożywała dietę bogatą w węglowodany, która zawierała 17% białka, 63% węglowodanów i 20% tłuszczu. Każda dieta składała się z około 1340 kalorii, a białko w obu dietach pochodziło z chudego czerwonego mięsa.

Kto stracił więcej wagi?

Po 12 tygodniach obie grupy straciły na wadze - ale niektóre kobiety o wysokiej zawartości białka straciły znacznie więcej wagi. Te kobiety, które miały poziomy triglicerydów wyższe niż 133 mg / dL - tłuszcz we krwi - na początku badania straciły 25% więcej wagi, donosi Noakes. Na koniec badania osoby spożywające duże ilości mięsa miały również o 22% niższy poziom trójglicerydów. Wysokie poziomy trójglicerydów są często obserwowane u osób zagrożonych cukrzycą.

Inne wskaźniki zdrowia - "dobry" HDL i "zły" cholesterol LDL, poziom cukru we krwi i poziomy insuliny na czczo - spadły w obu grupach.

Nieprzerwany

"Możesz schudnąć na wiele różnych sposobów" - mówi Noakes. "Ale niektórzy ludzie mogą zrobić lepiej na pewnym schemacie dietetycznym z mniejszą ilością węglowodanów, więcej białka, będą czuć się mniej głodni, będą tolerować mniej jedzenia przez dłuższy okres czasu" Uważamy, że jest to ogólnie prawdziwe w przypadku diet wysokobiałkowych. "

Niezależnie od tego, czy masz wysoki poziom trójglicerydów we krwi, ten rodzaj czerwonego mięsa, dieta wysokobiałkowa może ci pomóc - dodaje. "To, czy dany wzór pasuje do ciebie, czy nie, dieta bogata w węglowodany - ryż, makaron, owoce, warzywa - nie zawsze działa dla ludzi, istnieje wiele strategii odchudzania, a to jest jedna z nich . "

"Młodsze kobiety mogą być szczególnie zainteresowane dietą wysokobiałkową, ponieważ zawierają dużo wapnia i żelaza i dostarczają wielu mikroelementów" - dodaje Noakes. "Uważamy, że wyższy poziom białka jest bogatszy w składniki odżywcze i może być dietą z wyboru dla kobiet, które próbują schudnąć".

Dieta wysokobiałkowa Noakes z pewnością jest zdrowa, mówi Kathleen Zelman, RD, rzeczniczka American Dietetic Association (ADA). W rzeczywistości, węglowodany, białka i tłuszcze w obu dietach, które Noakes testował, mieszczą się w zatwierdzonych zakresach ustalonych przez ADA i National Academy of Sciences, mówi WebMD.

"Nie mówimy o Atkins", mówi Zelman. "Są w normalnych granicach."

Inne badania udokumentowały skuteczność wzrostu białka, mówi WebMD. Białko działa częściowo, ponieważ sprawia, że ​​czujemy się pełni. Ponadto badania wykazały, że wysokie białka i mniej węglowodanów dobrze współgrają pod względem utraty wagi.

Konkluzja: Zjeść mniej rafinowanych węglowodanów - cukier stołowy, wypieki, biały chleb, makaron - i więcej owoców i warzyw, mówi Zelman. Jedz dużo chudego białka - stek z polędwicy, stek z flanki, kurczak, jajka, tofu i ryby.

Źródła

ŹRÓDŁA: 4. doroczna konferencja American Heart Association na temat miażdżycy, zakrzepicy i biologii naczyniowej, Washington, D.C., 8-10 maja 2003 r. Dr Manny Noakes, dietetyk badawczy, Commonwealth Scientific Industrial Research Organization, Adelaide, Australia. Kathleen Zelman, RD, rzeczniczka, American Dietetic Association. WebMD Medical News: "Sceptycy myślą dwa razy o diecie Atkinsa".

© 2007 WebMD, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.2
Średnia ocena: 34
5
15
4
4
3
1
2
2
1
0