Czy owoce sprawiają, że zyskujesz na wadze (i tłuszczu z brzucha)? - BuiltLean

Tłuszcz owocowy

Czy ktoś kiedykolwiek powiedział ci, że aby zostać zgranym, musisz wyeliminować owoce?

Znam wielu konkurentów, którzy kompletnie odcinają owoce od swoich planów żywieniowych, nawet miesięcy od konkursu, z obawy, że owoce ograniczą ilość tłuszczu, którą mogą stracić - lub nawet sprawią, że przybiorą na wadze.

Skąd bierze się to rozumowanie i co najważniejsze, czy jest ono poprawne?

Czym jest owoc?

Według botaniki (badanie roślin), owoc jest strukturą nasienną, która rozwija się z jajnika rośliny kwitnącej. Zazwyczaj jest słodki. Z drugiej strony warzywa to wszystkie inne części roślin, takie jak korzenie, liście i łodygi.

W kontekście żywności, niektóre "warzywa", takie jak bakłażan i papryka są w rzeczywistości owocami, a niektóre produkty spożywcze, takie jak pomidory, mają właściwości zarówno owoców, jak i warzyw. W tym artykule używam terminu "owoce", aby opisać to, co pewnie myślisz, gdy ktoś mówi słowo "owoce" (jagody, jabłka, papaja, itp.), Chociaż technicznie rzecz biorąc, owoce, jak również awokado, ogórki i oliwki.

Skąd pomysł "owoc sprawia, że ​​jesteś gruby"?

Wielu ludzi, którzy wierzą w owoce, przyzwyczaja się do zasad "bro-nauki", które Urban Dictionary dokładnie definiuje jako "dominującą markę rozumowania w kręgach kulturystycznych, gdzie anegdotyczne doniesienia o wystraszonych kolesiach są uważane za bardziej wiarygodne niż badania naukowe". W tym przypadku, podczas słuchania tego, co inni mają do powiedzenia, jest ogólnie rzecz biorąc dobrą rzeczą, ważne jest, aby zrozumieć, że genetycznie uzdolnieni lub "wspomagani" ludzie często wyglądają tak, jak robią pomimo swojego podejścia, a nie z tego powodu.

Inni uważają, że fruktoza (rodzaj cukru występującego w owocach) powoduje przyrost tłuszczu. Niektóre badania sugerują, że spożycie fruktozy prowadzi do insulinooporności, podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha.1 Ponadto fruktoza obniża ilość insuliny uwalnianej w odpowiedzi na posiłki. To z kolei obniża poziom krążącej hormonu leptyny, który jest odpowiedzialny za zwiększenie uczucia pełności i podnosi hormon wzmacniający głód hormon.2 Ten scenariusz może prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii, które może powodować przyrost tłuszczu.

Kilka badań wskazuje na związek pomiędzy napojami zawierającymi fruktozę (lub syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, którego nie ma w przyrodzie) i przyrostem masy ciała.34 Jednak istnieją dobre badania, które sugerują, że to kalorie pochodzące z cukru, a nie konkretny rodzaj cukru, jest odpowiedzialny za przyrost wagi.56

Dodatkowo, owoce zawierają stosunkowo niskie poziomy fruktozy w porównaniu ze słodzonymi napojami. Na przykład średnie jabłko zawiera około 13 gramów fruktozy7 i 90 kalorii. 20-uncjowa cola zawiera 65 gramów cukru, z czego około połowa to fruktoza i 240 kalorii. (I tak, kalorie powinny wynosić 260, z powodu 4 kalorii na gram cukru, nie mogłem znaleźć wytłumaczenia dla tej rozbieżności.)

Jeśli owoce nie sprawiają, że jesteś gruby, co?

Nadmiar kalorii powoduje przyrost wagi. Jeśli spożyjesz więcej kalorii niż spalisz, przybierzesz na wadze niezależnie od tego, skąd pochodzą kalorie. Czy owoce sprawiają, że jesteś gruby? Może w tym sensie, że jeśli jesz za dużo (lub za dużo), przybierzesz na wadze. Jeśli jesz owoce o większej kaloryczności, takie jak banany, będziesz bardziej skłonny do przybrania na wadze, niż gdy spożywasz owoce o mniejszej kaloryczności, takie jak truskawki.

Owoce są pakowane w składniki odżywcze, mają wysoką zawartość wody, co sprawia, że ​​wypełniają i zawierają błonnik. Umiarkowanie owoc jest doskonałym wyborem jako zdrowe źródło węglowodanów.

365 Akcje

4.4
Średnia ocena: 20
5
10
4
5
3
1
2
2
1
0