Wszystko, co musisz wiedzieć, aby pozbyć się gazu i wciągać

Mały przerost bakterii w jelicie cienkim

Yuri_Arcurs / E + / Getty Images

Wracając do tematu bakterii jelitowych, które fermentują nasze pożywienie, jest coś, co ma zbyt wiele dobrego. Dla bakterii w jelicie grubym absolutnie konieczne i kluczowe jest zdrowie, jednak nie jest normalne lub konieczne, aby bakteria ta żyła w jelicie cienkim. Nazywa się to nadmiernym wzrostem bakterii jelitowych lub SIBO. Kiedy te bakterie rozbijają obóz w jelicie cienkim - gdzie przyswajamy składniki odżywcze z pożywienia - zaczynają ucztować na jedzeniu, które jesz, nie tylko kradnąc składniki odżywcze, ale także powodując objawy, takie jak wzdęcia i wzdęcia, odbijanie się i odbijanie, wzdęcia, mdłości , a nawet wymioty i biegunka.

Wszystkie produkty wytwarzające gaz na poprzednim slajdzie często pogarszają objawy SIBO. Jeśli nigdy nie możesz jeść pokarmów takich jak owoce, nabiał, fasola lub brokuły, może to być wskazówka, że ​​twoje jelito cienkie ma bakteryjny przerost. Łatwo ulegające fermentacji węglowodany mogą być najbardziej problematyczną grupą spożywczą z SIBO, i znowu są one określane jako FODMAP.

Jeśli podejrzewasz, że masz SIBO, poproś swojego lekarza żołądkowo-jelitowego o wykonanie testu oddechowego SIBO, w którym spożywasz słodką substancję i wdmuchujesz do torby, aby sprawdzić obecność określonych gazów uwalnianych przez bakterie SIBO. Obecność tych gazów w dużych ilościach potwierdza diagnozę SIBO. Na szczęście SIBO jest obecnie badane na szerszą skalę w celu określenia najlepszego sposobu leczenia, chociaż istnieje już wiele terapii, takich jak antybiotyk zwany rifaksyminą (nazwa handlowa Xifaxan), który pozostaje lokalnie w jelicie cienkim, a także Dieta FODMAP lub specjalna dieta węglowodanowa (SCD), która ma na celu ograniczenie dostaw żywności do bakterii.

Więcej informacji na temat SIBO można znaleźć na stronie www.siboinfo.com, stronie internetowej Dr Allison Siebecker, jednego z pionierskich badaczy SIBO.

4.8
Średnia ocena: 26
5
15
4
1
3
3
2
3
1
0