Cola dietetyczna

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cola dietetyczna
Rodzaj Cola dietetyczna
Producent The Coca-Cola Company
Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone
Wprowadzony 1982, 36 lat temu
Kolor Karmel
Warianty
 • Koks dietetyczny bez kofeiny
 • Diet Coke Cherry
 • Diet Coke with Lime
 • Cola dietetyczna słodzona Splendą
 • Coca-Cola Light Sango
 • Diet Coke with Citrus Zest
Produkty powiązane Coca-Cola
Coca-Cola C2
Coca-Cola Zero
Patka
Pepsi Max

Diet Coke (zwana Coca-Cola Light w niektórych krajach) to bezcukrowy napój wyprodukowany i dystrybuowany przez The Coca-Cola Company. Zawiera sztuczne słodziki. Odsłonięty 8 lipca 1982 r[1] i wprowadzone w Stanach Zjednoczonych 9 sierpnia,[2] była to pierwsza nowa marka od 1886 roku, która używała znaku towarowego Coca-Cola. Produkt szybko wyprzedziła istniejącą dietę cola, Tab, w sprzedaży.

Historia

Kiedy Tab został wydany w 1963 roku, Coca-Cola Company odmówiła wydania sody oczyszczonej pod nazwą Coca-Cola, obawiając się, że jej sztandarowa marka może ucierpieć. Jego rywal Pepsi nie miał takich wyrzutów, a po długotrwałym sukcesie jego bezcukrowego Diet Pepsi (wprowadzonego w 1964 roku) stał się jasny, Coca-Cola zdecydowała się wprowadzić konkurencyjną bezcukrową markę pod nazwą Coca-Cola, która mogą być sprzedawane łatwiej niż Tab.

Diet Coke nie używa zmodyfikowanej receptury Coca-Coli, ale zupełnie innej formuły. Kontrowersyjna nowa cola, wprowadzona w 1985 r., Wykorzystała wersję receptury kakao dietetycznego, która zawierała wysoki fruktozowy syrop kukurydziany i miała nieco inną równowagę składników. W 2004 r. Coca-Cola wprowadziła Coca-Cola C2, która, jak twierdzi, smakuje znacznie bliżej Coca-Coli, ale zawiera połowę węglowodanów. W 2005 roku firma wprowadziła Coca-Colę Zero (zastąpioną przez Coca-Cola Zero Sugar w 2017 r.), wolna od cukru odmiana zwykłej Coca-Coli.

Diet Coke został dosłodzony aspartamem, sztucznym słodzikiem, po tym jak słodzik został udostępniony w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku.[3] Na początku, aby zaoszczędzić pieniądze, było to pierwotnie w połączeniu z sacharyną. Po wydaniu Diet Rite cola ogłosił 100-procentowe użycie aspartamu, a producent NutraSweet (wówczas GD Searle & Company) ostrzegł, że znak towarowy NutraSweet nie zostanie udostępniony mieszance słodzików, Coca-Cola zamieniła formułę na 100% NutraSweet . Diet Coke z dozowników na fontanny nadal zawiera sacharynę, która przedłuża okres przydatności do spożycia.[4]

W 2005 roku, pod presją ze strony sprzedawcy Walmart (który był pod wrażeniem popularności słodzików Splenda), firma wydała nowy preparat o nazwie "Diet Coke słodzona Splenda".[5]Sukraloza i acesulfam potas zastępują aspartam w tej wersji. Wcześniejsza sprzedaż była słabsza niż oczekiwano; jednak Coca-Cola zrobiła niewiele reklam dla marki, inwestując pieniądze i reklamę w Coca-Cola Zero. Pod koniec 2009 r. Niektórzy dystrybutorzy przestali dostarczać dietetyczną colę słodzoną Splendą.

W 2018 roku, chcąc być bardziej atrakcyjnym dla millenialsów, Diet Coke zaczął oferować się w chudszej puszce (ale wciąż w 12 płynnych uncjach) i wprowadził cztery nowe smaki.[6]

Obroty

Dieta Coca-Coli i dieta Pepsi wykorzystują rynki ludzi, którzy wymagają diety o niskiej zawartości cukru, takich jak diabetyków i osób zainteresowanych spożyciem kalorii. W Wielkiej Brytanii puszka 330 ml Diet Coke zawiera około 1,3 kilokalorii (5 kilodżuli) w porównaniu do 142 kilokalorii (595 kJ) w przypadku zwykłej puszki Coca-Coli.

W innych krajach, w których cyklaminiany nie są zakazane (jak to było w USA w 1970 r.)[7][8]), Dietetyczną colę lub światło Coca-Coli można słodzić mieszanką zawierającą cyklaminiany, aspartam i acesulfam potasowy.

Portfolio marki

Nazwa Uruchomiona Wycofano Uwagi
Cola dietetyczna 1982 Pierwsza wersja Coca-Coli bez cukru
Kofeina dietetyczna bez koksu 1983 Diet Coke bez kofeiny. Było to pierwsze rozszerzenie formuły Diet Coke
Diet Cherry Coke / Diet Coke Cherry 1986 Diet Coke o smaku wiśni. Dostępne w USA i Wielkiej Brytanii (stan na 2007).
Wycofano z Australii i Izraela. W połowie stycznia 2018 r. Diet Coke Cherry zostanie przemianowana na sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych i zyska nową nazwę Diet Coke Feisty Cherry. Jednak nadal można go kupić online przez Amazon.com,[9] a także maszyny Coca-Cola Freestyle.
Koks dietetyczny z cytryną 2001 2005 w USA Koks dietetyczny o smaku cytrynowym. Dostępne w Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Hong Kongu, Japonii,[10] Holandia, RPA, Hiszpania, Izrael i Stany Zjednoczone. Wersja sprzedana w Europie kontynentalnej wykorzystuje markę światła Coca-Cola. Był dostępny przez jakiś czas w Australii. Dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych na maszynach Coca-Cola Freestyle.
Diet Vanilla Coke / Diet Coke Vanilla 2002 2005 w USA Diet Coke o smaku waniliowym. Dostępne w Hongkongu, Nowej Zelandii (tylko 300 ml i 600 ml), Australii, Belgii, Kanadzie. Dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych na maszynach Coca-Cola Freestyle.
Diet Coke z limonką / dietą Coke Lime 2004 2018 Koks dietetyczny o smaku wapna. Dostępne w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Kanadzie. Był dostępny przez jakiś czas w Australii. W połowie stycznia 2018 r. Diet Coke Lime ponownie wprowadzono do sklepów detalicznych pod nową nazwą Diet Coke Ginger Lime. Jednak nadal można go kupić pod starą nazwą online przez Amazon, Amazon Fresh i Peapod,[9] a także maszyny Coca-Cola Freestyle.
Diet Coke Raspberry 1 czerwca 2005 r Koniec 2005 roku Diet Coke o smaku malinowym. Dostępne tylko w Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych z maszyn Coca-Cola Freestyle.
Cola dietetyczna słodzona Splendą 2005 Wersja słodzona Splendą. Diet Coke z Splenda zawiera 2,83 mg kofeiny na uncję płynu.Napój zawiera acesulfam potas i sukralozę; aspartam był wcześniej stosowany jako słodzik.
Diet Coke Black Cherry Vanilla 2006 2007 Diet Coke z połączeniem smaków Black Cherry i Vanilla. Dostępne tylko w USA
Coca-Cola Light Sango 2005 Coca-Cola Light o smaku Blood Orange. Dostępne tylko w Belgii, Francji i Luksemburgu. Został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych i Kanady w 2018 roku jako Diet Coke Zesty Blood Orange.
Coke Zero Sugar 2005 (zmieniony w 2016 r.) Zastąpiono wcześniejszy napój o nazwie "Coca-cola Zero"
Diet Coke with Citrus Zest 2007 Diet Coke o smaku cytrynowym i limonkowym. Dostępne tylko w Wielkiej Brytanii
Diet Coke Plus 2007 2011 Diet Coke z połączeniem witamin i minerałów. Dostępne w wielu krajach europejskich, USA i Brazylii
Diet Coke Feisty Cherry 2018 Diet Coke o smaku wiśni. Dostępne w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, zastępując dawną dietetyczną colę o smaku wiśni w sklepach detalicznych.
Diet Coke Ginger Lime 2018 Diet Coke z połączeniem smaków Ginger i Lime. Dostępne w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, zastępując dawną dietetyczną colę smakiem wapna w sklepach detalicznych.
Diet Coke Twisted Mango 2018 Diet Coke o smaku mango. Dostępne w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.
Diet Coke Zesty Blood Orange 2018 Diet Coke o pomarańczowym smaku. Dostępne w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie
Diet Coke Ginger Lemon 2018 Diet Coke z połączeniem smaków Ginger i Lemon. Sprzedawane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych na maszynach Coca-Cola Freestyle.

Linia czasu produktu

Główny artykuł: Historia Coca-Coli
 • 1982 - Wprowadzono dietetyczną colę, która stała się najlepiej sprzedającym się niskokalorycznym napojem bezalkoholowym w Ameryce.
 • 1983 - Diet Coke zostaje wprowadzony w Wielkiej Brytanii.
 • 1986 - Dieta Cherry Coke zostaje wprowadzona na rynki amerykańskie.
 • 1994 - Zmiana logo diety koksu.
 • 1999 - Dieta Cherry Coke zmienia logo.
 • 2001 - Wprowadzono dietetyczną colę z cytryną.
 • 2002 - Wprowadzono dietę Vanilla Coke.
  • Diet Coke and Diet Cherry Coke zmienia logo.
 • 2004 - Wprowadzono dietę Coke with Lime.
  • Diet Coke with Lemon zmienia logo.
 • 2005 - Wprowadzono Coca-Cola Zero Sugar, największy produkt od Coca-Coli od 22 lat.
 • 2005 - Wprowadzono dietę Colę słodzoną Splendą.
  • Diet Cherry Coke i Diet Vanilla Coke zmieniają logo i są przemianowane.
 • 2006 - Wprowadzono dietetyczną colę Black Cherry Vanilla.
  • Koks dietetyczny z cytryną i dietetyczną koką Wanilia została przerwana.
 • 2007 - Wprowadzono dietę Coke Plus.[11][12]
  • Diet Coke Black Cherry Vanilla zostaje zaprzestana.
  • Diet Coke i jej sześć smaków zmienia logo.
 • 2011 - Diet Coke przewyższa Pepsi w sprzedaży po raz pierwszy, aby stać się drugim najbardziej popularnym soda w Stanach Zjednoczonych po Coca-Cola.[13]
 • 2013 - Coca-Cola zamieniła w Wielkiej Brytanii logo Coca-Coli, dietetycznej Coca-Coli i butelek i puszek Coca-Coli w Wielkiej Brytanii ze 150 najpopularniejszymi nazwiskami w Wielkiej Brytanii na letnią kampanię "Share a Coke".[14][15]
 • 2014 - Coca-Cola zamieniła w USA logo Coca-Coli, dietetycznej Coca-Coli i butelek i puszek Coca-Coli w USA z 150 najpopularniejszymi amerykańskimi nazwami na letnią kampanię "Share a Coke"
 • 2014 - Koksu dietetycznego zachęca konsumentów do "Get A Taste" dobrego życia. Ta kampania zadaje pytanie "co by było, gdyby życie smakowało tak dobrze?". Reklamy telewizyjne zadebiutowały 24 września. Pierwsza reklama ma miejsce w samolocie, kiedy kobieta jest otoczona płaczącymi dziećmi, ale bierze łyk dietetycznej coli i otwiera oczy na imprezę, w której mówi się łatwo.
 • 2017 - Coca-Cola Zero Sugar jest przeformułowany, po raz pierwszy przetestowany w Wielkiej Brytanii (czerwiec 2016).
 • 2018 - 22 stycznia, Diet Coke wprowadził smaki Ginger Lime, Feisty Cherry, Zesty Blood Orange i Twisted Mango w chudej puszce, atakując milenialsów.[16]

Hasła reklamowe

 • "Tylko dla smaku!" (US 1982,[17] 1986, 1995, 2000, 2009, 2014)
 • "Jedyny w swoim rodzaju" (US 1984)[18]
 • "Skosztuj wszystkiego!" (US 1993)[18]
 • "To jest odświeżenie" (US 1994)[19]
 • "Jesteś tym, co pijesz" (US 1998)[20]
 • "Live Your Life" (US 2001)[21]
 • "Rób to, co dobre" (US 2002)[22]
 • "Musi być coś z dietetycznej coli" (US 2004)[23]
 • "Życie jest tym, jak je przyjmujesz" (US 2005)[24]
 • "Zapal to!" (US 2006)[25]
 • "Twoje" (US 2007)[26]
 • "Przyjemność" (US 2007)
 • "Jakie powinno być życie". (US 2008)
 • "Open Happiness" (Worldwide 2009-Present)[27]
 • "Hello You ..." (UK 2009)[28]
 • "JA lekki to "(Hiszpania 2010)[29]
 • "Stay Extraordinary" (US 2010-2014)[30]
 • "Love it heavy" (UK 2010)
 • "You're On" (US 2014)[31]
 • "Zdobądź smak". (US 2014-2018)[17]
 • "Bo mogę." (US 2018-obecnie)[32]

Debata nad problemami zdrowotnymi

Dalsze informacje: Kontrowersje aspartamowe

Najbardziej rozpowszechniona wersja dietetycznej coli (i większość napojów zawierających sztuczne słodziki) opiera się na aspartamie, który sugerowano jako problem zdrowotny.[33][34] Aspartam jest jednym z najintensywniej badanych dodatków do żywności.

Coca-Cola wydała teraz dietetyczną colę słodzoną sukralozą (pod nazwą Splenda), chociaż nie jest tak powszechna.

Stwierdzono, że benzoesan sodu rozkłada mitochondrialne DNA w żywych komórkach drożdży.[35] Badania opublikowane w 2007 r. Dla Brytyjskiej Agencji ds. Żywności sugerują, że benzoesan sodu (E211) jest powiązany z nadpobudliwym zachowaniem i zmniejszoną inteligencją u dzieci.[36] W styczniu 2008 r. Benzoesan sodu został usunięty z linii produkcyjnych dla Diet Coke sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, jednak pozostaje w innych produktach Coca-Coli i innych miejscach produkcji.[37]

Coca Cola bez cukru

Według firmy Coca-Cola "mieszanka słodzika stosowana w diecie Coke / Coca-Cola Light została opracowana dla każdego kraju w oparciu o preferencje konsumentów."[38] Niektóre kraje zaczęły używać terminu "Coca-Cola Light" już w latach 90. XX w., A inne przyjęły nazwę później, podczas gdy inne kontynuowały używanie "Diet Coke".

Zobacz też

 • Dietetyczna cola i erupcja mentonów

Referencje

 1. ^ "Wprowadzono dietę Coke". Wilmington Morning Star. Karolina Północna. Associated Press. 9 lipca 1982 r. 6B.
 2. ^ "Zobacz Pierwsze użycie w handlu, aplikacji znaków towarowych, biurze patentów i znaków towarowych w Stanach Zjednoczonych."
 3. ^ "Coke Beginning Aspartame Use". New York Times. 18 sierpnia 1983 r. D4.
 4. ^ Ordoñez, Franco (3 marca 2005 r.). "Suit Alleges Deceit in Fountain Diet Cola Drinks". Boston Globe. Źródło 26 sierpnia 2008.
 5. ^ "Coke dietetyczna słodzona Splendą Archiwizowana 11 stycznia 2010 r. W Wayback Machine .." The Coca-Cola Company. 2009. Web. 9 lutego 2010 r.
 6. ^ Klara, Robert (10 stycznia 2018). "Czy nowe, chudy kolor puszki Diet Coke przyciąga milenialów, którzy go kochają?". AdWeek. Źródło 17 lutego 2018.
 7. ^ http://www.accessdata.fda.gov
 8. ^ Newton, David E (2009-01-01). Chemia gastronomiczna. str. 73-77. ISBN 9781438109756.
 9. ^ a b "Masz pytania, mamy odpowiedzi: FAQ na temat diety w Coke Relaunch".
 10. ^ [1]
 11. ^ "Dieta Coke Story". Cola dietetyczna. * 2010 - The Coca-Cola Company, Web. 29 stycznia 2010 r.
 12. ^ "Historia marketingu Cola". Solar Navigator. 2008. Max Energy Limited, Web. 29 stycznia 2010 r.
 13. ^ "10 najlepszych firm i marek CSD na rok 2010" (PDF). John Sicher, redaktor i wydawca, Beverage Digest Company L.L.C. Zarchiwizowane z oryginału (PDF) 10 czerwca 2011 r. Źródło 8 lipca 2011.
 14. ^ "Historia butelek Coca-Coli". Londyn, Wielka Brytania: Coca-Cola GB. 2013. Źródło 28 maja 2013.
 15. ^ "Podziel się colą: czy twoje imię znajduje się na liście?". The Belfast Telegraph. Belfast, Wielka Brytania: Independent News & Media. 27 maja 2013 r. Źródło 28 maja 2013.
 16. ^ Meyer, Zlati (10 stycznia 2018 r.). "Duże zmiany nadchodzą w Diet Coke z 4 nowymi smakami". USA dziś. Źródło 11 stycznia 2018.
 17. ^ a b Schultz., E.J. (10 stycznia 2018 r.). "Dietetyczna cola zyskuje nowy wygląd, dodaje smaku w ruchu, aby przezwyciężyć kryzys". Ad Age. Źródło 2 sierpnia 2018.
 18. ^ a b Paul, Larry R. (2005). Made in the 20th Century: Guide to Contemporary Collectibles. Strach na wróble Naciśnij. ISBN 9780810845633. Źródło 2 sierpnia 2018.
 19. ^ Elliott, Stuart. "Reklama, Coca-Cola dodaje życie do swoich diet papierowych". Źródło 2 sierpnia 2018.

Cola dietetyczna

Korzyści zdrowotne wynikające ze sztucznych substancji słodzących są niejednoznaczne, a badania wykazują mieszane wyniki. Soda sodowa może nie być zdrowym substytutem słodkiej sody.

 • Dla dorosłych próbujących odzwyczaić się od słodkiej sody, soda dietetyczna jest możliwym substytutem krótkoterminowym, najlepiej stosowanym w niewielkich ilościach przez krótki okres czasu.
 • W przypadku dzieci długotrwałe skutki spożywania sztucznie słodzonych napojów są nieznane, dlatego najlepiej je omijać.

Istnieją sprzeczne badania dotyczące korzyści zdrowotnych płynących ze sztucznie słodzonych napojów. Długoterminowe badania pokazują, że regularne spożywanie sztucznie słodzonych napojów zmniejsza spożycie kalorii i promuje utratę wagi lub utrzymanie, ale inne badania nie wykazują żadnego efektu, a niektóre badania pokazują nawet zwiększenie masy ciała. (55)

 • Badanie z 2013 r. Wykazało, że zarówno słodzone cukrem napoje, jak i sztucznie słodzone napoje były powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, jednak potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić związek przyczynowy. (58)

W jednym badaniu z udziałem 3 682 osób zbadano długoterminowy związek między spożywaniem sztucznie słodzonych napojów a ich wagą. Uczestnicy byli obserwowani przez 7-8 lat, a ich masy były monitorowane. Po dostosowaniu się do wspólnych czynników, które przyczyniają się do przyrostu masy ciała, takich jak dieta, zmiana czynności czy stan cukrzycy, badanie pokazało, że ci, którzy pili sztucznie słodzone napoje, mieli o 47% większy wzrost BMI niż ci, którzy tego nie robili.

Jedną z obaw dotyczących sztucznych słodzików jest to, że wpływają one na zdolność organizmu do określania, ile kalorii jest spożywanych. Niektóre badania pokazują, że cukier i sztuczne słodziki wpływają na mózg na różne sposoby.

Ludzki mózg reaguje na słodycz sygnałami, aby jeść więcej. Zapewniając słodki smak bez żadnych kalorii, sztuczne słodziki powodują, że pragniemy więcej słodkich pokarmów i napojów, które mogą zwiększyć nadmiar kalorii.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego naukowcy wykonali funkcjonalne skany MRI, podczas gdy ochotnicy brali małe łyki wody słodzone cukrem lub sukralozą. Aktywowane cukrem obszary mózgu zaangażowane w nagrodę za jedzenie, podczas gdy sukraloza nie. (56) Jest możliwe, twierdzą autorzy, że sukraloza "może nie w pełni zaspokoić pragnienia naturalnego kalorycznego spożycia słodkiego". Tak więc, podczas gdy cukier sygnalizuje pozytywne uczucie nagrody, sztuczne słodziki mogą nie być skutecznym sposobem radzenia sobie z głodem na słodycze.

W oświadczeniu z 2011 r. American Heart Association i American Diabetes Association stwierdzono, że stosowanie rozsądnych, nieodżywczych substancji słodzących (w tym bardzo niskokalorycznych słodzików, sztucznych słodzików i niecałkowych substancji słodzących) może pomóc w utracie lub kontroli wagi, a także może mieć korzystne efekty metaboliczne. W oświadczeniu zaznaczono jednak, że te potencjalne korzyści nie zostaną w pełni zrealizowane, jeżeli nastąpi kompensacyjny wzrost poboru energii z innych źródeł - ostatecznie mówiąc, że w tej chwili nie ma wystarczających danych, aby uzyskać jednoznaczne określenie dotyczące stosowania substancji nieodżywczych. słodziki; potrzeba więcej badań. (57)

Do tej pory FDA zatwierdziła stosowanie sześciu sztucznych substancji słodzących; każdy jest o wiele słodszy niż zwykły cukier. (55) Obejmują one:


Sztuczny słodzik

Nazwy marek

Słodycz w porównaniu z cukrem
Aspartam Równy®, NutraSweet®, inni 180 razy słodszy niż cukier
Acesulfam-K Sunett®Słodki® 200 razy słodszy niż cukier
Sacharyna Sweet'N Low®, Necta Sweet®, inni 300 razy słodszy niż cukier
Sukraloza Splenda® 600 razy słodszy niż cukier
Neotame Bez nazw marek 7000 do 13 000 razy słodszy niż cukier
Advantame Bez nazw marek 20 000 razy słodszy niż cukier


Stevia
Jeden naturalny niskokaloryczny słodzik, stewia, nie został jeszcze oceniony przez FDA.

 • Stevia jest nie-kalorycznym słodzikiem wytwarzanym z liści krzewu rosnącego w Ameryce Południowej i Środkowej.
 • Stewia jest około 300 razy słodsza od cukru.
 • Wiele dużych firm produkujących napoje bezalkoholowe zaczęło wprowadzać napoje słodzone stewią, czasami łącząc stewię z erytrytolem, alkoholem cukrowym.
 • Nie ma długotrwałych badań dotyczących wpływu stewii na zdrowie.

Alkohole cukrowe
Erytrytol i ksylitol to alkohole cukrowe, klasa związków stosowanych od dziesięcioleci w celu osłodzenia gumy do żucia, słodyczy, past do smarowania, past do zębów, syropu na kaszel i innych produktów. Nowsze, tańsze sposoby wytwarzania alkoholi cukrowych z kukurydzy, drewna i innych materiałów roślinnych, wraz z ich smakiem podobnym do cukru, napędzają ich stosowanie w coraz większej liczbie produktów spożywczych.

Referencje

55. Bellisle F, Drewnowski A. Intensywne słodziki, pobór energii i kontrola masy ciała. Eur J Clin Nutr. 2007; 61: 691-700.
56. Frank GK, Oberndorfer TA, Simmons AN, et al. Sacharoza aktywuje szlaki ludzkiego smaku inaczej niż sztuczny środek słodzący. Neuroimage. 2008; 39: 1559-69.
57. Gardner C, Wylie-Rosett J, Gidding SS, i in. Niedożywcze substancje słodzące: obecne zastosowanie i perspektywy zdrowotne: naukowe oświadczenie American Heart Association i American Diabetes Association. Opieka diabetologiczna. 2012; 35: 1798-808.
58. Fagherazzi G, Vilier A, Saes Sartorelli D, Lajous M, Balkau B, Clavel-Chapelon F. Konsumpcja sztucznie i słodzonych cukrem napojów oraz przypadkowa cukrzyca typu 2 w badaniu Etude Epidemiologique aupres des femmes de la Mutuelle Generale de l ' Edukacja Nationale-European Prospective Investigation in Cancer and Nutrition kohort. Am J Clin Nutr. 2013; 97 (3): 517-23.

Warunki korzystania

Zawartość tej strony jest przeznaczona do celów edukacyjnych i nie jest przeznaczona do udzielania osobistych porad medycznych.W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia należy zasięgnąć porady lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług medycznych. Nigdy nie lekceważ profesjonalnej porady lekarskiej lub nie zwlekaj z jej wyszukiwaniem z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie. Źródło Żywienia nie poleca ani nie rekomenduje żadnych produktów.

Udostępnij to:

4.5
Średnia ocena: 28
5
14
4
4
3
1
2
2
1
0