Zdrowe odżywianie dla zdrowej wagi Zdrowa waga

Fotografia: Młoda kobieta je sałatki

Zdrowy styl życia wymaga wielu wyborów. Wśród nich wybór zrównoważonej diety lub zdrowego planu żywienia. Jak więc wybrać plan zdrowego odżywiania? Zacznijmy od określenia, jaki jest zdrowy plan żywienia.

Według Wytyczne żywieniowe dla Amerykanów 2015-2020, plan zdrowego odżywiania:

 • Podkreśla owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste oraz pozbawione tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu mleko i produkty mleczne
 • Obejmuje chude mięso, drób, ryby, fasolę, jajka i orzechy
 • Ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, trans tłuszcze, cholesterol, sól (sód) i dodane cukry
 • Pobyty w ramach dziennego zapotrzebowania na kalorie

Jedz zdrowo i ciesz się!

Zdrowy plan odżywiania, który pomaga w zarządzaniu wagą, obejmuje różnorodne produkty spożywcze, których być może nie brałeś pod uwagę. Jeśli "zdrowe odżywianie" powoduje, że myślisz o pokarmach, których nie możesz mieć, spróbuj ponownie skoncentrować się na wszystkich nowych produktach spożywczych, które możesz spożywać-

 • Świeże, mrożone lub konserwowane owoce - nie myśl tylko o jabłkach czy bananach. Wszystkie świeże, mrożone lub konserwowane owoce to doskonały wybór. Pamiętaj też o spróbowaniu "egzotycznych" owoców. A może mango? Lub soczysty ananas lub kiwi! Gdy twoje ulubione świeże owoce nie są sezonowe, spróbuj zamrożonej, puszkowanej lub suszonej odmiany świeżego owocu, który ci się podoba. Jedna uwaga dotycząca owoców w puszkach polega na tym, że mogą one zawierać dodane cukry lub syropy. Upewnij się i wybierz puszkowane odmiany owoców pakowanych w wodę lub w ich własnym soku.
 • Zdjęcie: Rodzina na zakupy do owoców i warzyw

  Świeże, mrożone lub konserwowe warzywa - spróbuj czegoś nowego. Może się okazać, że uwielbiasz grillowane warzywa lub gotowane na parze warzywa z ziołami, których nie próbowałeś rozmarynu. Możesz przesmażyć warzywa (panfry) na patelni nieprzywierającej z niewielką ilością sprayu do gotowania. Lub spróbuj zamrożonych lub puszkowanych warzyw na szybką przystawkę - wystarczy mikrofalówka i podawaj. Próbując warzyw w puszkach, szukaj warzyw bez dodatku soli, masła lub sosów śmietanowych. Zaangażuj się w pójście do działu produkcji i wypróbowywanie nowych warzyw każdego tygodnia.

 • Żywność bogata w wapń - możesz automatycznie pomyśleć o szklance mleka o niskiej zawartości tłuszczu i tłuszczu, gdy ktoś mówi "jedz więcej produktów mlecznych". Ale co z niskotłuszczowymi i beztłuszczowymi jogurtami bez dodatku cukrów? Są dostępne w wielu różnych smakach i mogą być doskonałym substytutem deserów dla osób o słodkich zębach.
 • Nowy zwrot na starym ulubionym - jeśli twój ulubiony przepis wymaga smażenia ryby lub panierowanego kurczaka, spróbuj zdrowszych odmian przy użyciu pieczenia lub grillowania. Może nawet spróbuj przepisu, który wykorzystuje suchą fasolę zamiast bardziej tłustych mięs. Pytaj lub przeszukuj internet i czasopisma pod kątem przepisów o mniejszej ilości kalorii - możesz być zaskoczony, gdy znajdziesz nowe ulubione danie!

Czy muszę zrezygnować z ulubionego jedzenia?

Nie! Zdrowe odżywianie to kwestia równowagi. Możesz cieszyć się ulubionymi potrawami, nawet jeśli zawierają dużo kalorii, tłuszczu lub cukrów. Kluczem jest je jeść tylko raz na jakiś czas, i równoważąc je zdrowszymi pokarmami i większą aktywnością fizyczną.

zdjęcie 2 odmian makaronu i sera, jedna z 540 kaloriami i jedna z 315 kaloriami Kilka ogólnych wskazówek dotyczących żywności o wysokiej jakości:

 • Jedz je rzadziej. Jeśli normalnie jesz te produkty codziennie, możesz je cofać raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Będziesz wycinać kalorie, ponieważ nie będziesz jadł tak często.
 • Jedz mniejsze ilości. Jeśli twoim ulubionym, wysokokalorycznym pokarmem jest baton czekoladowy, masz mniejszy rozmiar lub tylko pół baru.
 • Wypróbuj wersję niskokaloryczną. Użyj mniej kalorycznych składników lub przygotuj jedzenie inaczej. Na przykład, jeśli Twój przepis na makaron i ser zawiera całe mleko, masło i pełnotłusty ser, spróbuj przerobić go na odtłuszczone mleko, mniej masła, lekki ser śmietankowy, świeży szpinak i pomidory. Pamiętaj tylko, aby nie zwiększać rozmiaru porcji. Więcej pomysłów na ograniczenie kalorii można znaleźć w artykule Eat More Weigh Less.
 • Chodzi o to, że możesz dowiedzieć się, jak uwzględnić niemal każdą żywność w swoim zdrowym planie żywienia w sposób, który nadal pomaga schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę.

Na górze strony

4.2
Średnia ocena: 23
5
15
4
4
3
2
2
3
1
1