Zespół złego wchłaniania: przyczyny, objawy i czynniki ryzyka

Główną rolą Twojego jelita cienkiego jest wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, które jesz do krwioobiegu. Zespół złego wchłaniania odnosi się do szeregu zaburzeń, w których jelita cienkie nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości określonych składników odżywczych i płynów. Te składniki odżywcze mogą być makroelementami (białka, węglowodany i tłuszcze), mikroelementami (witaminy i minerały) lub obydwoma.

BodyMap: układ trawienny »

Wiele rzeczy może prowadzić do zespołu złego wchłaniania, od niektórych chorób po infekcje lub wady wrodzone.

Możliwe przyczyny

Czynniki, które mogą powodować zespół złego wchłaniania to:

 • uszkodzenie jelita przed infekcją, stanem zapalnym, urazem lub zabiegiem chirurgicznym
 • długotrwałe stosowanie antybiotyków
 • inne stany, takie jak celiakia, choroba Crohna, przewlekłe zapalenie trzustki lub mukowiscydoza
 • niedobór laktazy lub nietolerancja laktozy
 • niektóre wady wrodzone (obecne przy urodzeniu), takie jak atrezja dróg żółciowych (gdy drogi żółciowe nie rozwijają się normalnie i zapobiegają przepływowi żółci z wątroby)
 • choroby pęcherzyka żółciowego, wątroby lub trzustki
 • choroby pasożytnicze
 • radioterapia, która może uszkodzić wyściółkę jelita
 • niektóre leki, które mogą uszkodzić wyściółkę jelita, takie jak tetracyklina, kolchicyna lub cholestyramina

Zespół może również być spowodowany problemami trawiennymi. Twój żołądek może nie być w stanie wyprodukować enzymów potrzebnych do strawienia określonych pokarmów. Albo twoje ciało może nie być w stanie wymieszać jedzenia, które spożywasz z enzymami i kwasem produkowanym przez twój żołądek.

Rzadkie przyczyny

Występują również rzadkie zaburzenia, które mogą powodować złe wchłanianie. Jednym z nich jest zespół krótkiego jelita (SBS). W tym stanie skraca się jelito cienkie. To sprawia, że ​​jelito jest mniej zdolne do wchłaniania składników odżywczych. SBS może być wadą wrodzoną lub może być spowodowana zabiegiem chirurgicznym.

Niektóre choroby mogą powodować złe wchłanianie. Należą do nich tropikalne wypustki, stan najczęściej na Karaibach, w Indiach i innych częściach Azji Południowo-Wschodniej. Choroba ta może być związana z czynnikami środowiskowymi, takimi jak toksyny w żywności, zakażeniu lub pasożytach. Jeszcze mniejszą potencjalną przyczyną złego wchłaniania jest choroba Whipple'a, która jest wynikiem infekcji bakteryjnej.

Objawy zespołu złego wchłaniania powstają, gdy niewchłonięte składniki odżywcze przechodzą przez przewód pokarmowy.

Wiele objawów różni się w zależności od konkretnego składnika odżywczego lub składników odżywczych, które nie są wchłaniane prawidłowo. Inne objawy są wynikiem niedoboru tego składnika, który jest spowodowany słabym wchłanianiem. Na przykład możesz mieć następujące objawy, jeśli nie jesteś w stanie wchłonąć tłuszczy, białek lub niektórych cukrów lub witamin:

 • Tłuszcze: Możesz mieć jasne, śmierdzące stolce, które są miękkie i nieporęczne. Taboret jest trudny do spłukania i może unosić się lub przylegać do boków muszli klozetowej.
 • Białko: możesz mieć suche włosy, utratę włosów lub retencję płynów. Retencja płynów jest również znana jako obrzęk i objawia się jako obrzęk.
 • Niektóre cukry: możesz mieć wzdęcie, gaz lub wybuchową biegunkę.
 • Niektóre witaminy: Możesz mieć anemię, niedożywienie, niskie ciśnienie krwi, utratę wagi lub zanik mięśni.

Złośliwe wchłanianie może wpływać na ludzi w zależności od wieku lub płci. Na przykład kobiety mogą przestać miesiączkować, a dzieci mogą nie rosnąć prawidłowo. Ich waga lub stopa przyrostu masy ciała może być znacznie niższa niż u innych dzieci w podobnym wieku i płci. Inną oznaką złego wchłaniania u dzieci jest to, że mogą one celowo unikać pewnych pokarmów.

Czynniki ryzyka zespołu złego wchłaniania to:

 • rodzinna historia mukowiscydozy lub złego wchłaniania
 • picie dużych ilości alkoholu
 • chirurgia jelitowa
 • stosowanie niektórych leków, w tym środków przeczyszczających lub oleju mineralnego
 • podróż na Karaiby, do Indii i innych części Azji Południowo-Wschodniej

Twój lekarz może podejrzewać zespół złego wchłaniania, jeśli masz przewlekłą biegunkę lub niedobór składników odżywczych lub straciłeś znaczną wagę pomimo spożywania zdrowej diety. Niektóre testy służą do potwierdzenia diagnozy. Testy te mogą obejmować:

Testy kału

Testy kału mogą mierzyć tłuszcz w próbkach kału (kału). Testy te są najbardziej wiarygodne, ponieważ tłuszcz jest zwykle obecny w kale osoby z zespołem złego wchłaniania.

Badania krwi

Testy te mierzą poziom określonych składników odżywczych we krwi, takich jak witamina B12, witamina D, kwas foliowy, żelazo, wapń, karoten, fosfor, albumina i białko. Brak jednego z tych składników może nie koniecznie oznaczać zespół złego wchłaniania. Może to oznaczać, że nie wybierasz produktów o zdrowym poziomie składników odżywczych. Normalne poziomy tych składników odżywczych sugerują, że złe wchłanianie nie jest problemem.

Testy oddechu

Testy oddechowe mogą być użyte do przetestowania nietolerancji laktozy. Jeśli laktoza nie jest wchłaniana, wchodzi do jelita grubego. Bakterie w okrężnicy rozkładają laktozę i produkują gazowy wodór. Nadmiar wodoru jest wchłaniany z jelita, do krwioobiegu, a następnie do płuc. Następnie wydasz gaz.

Jeśli po zażyciu produktu zawierającego laktozę masz wdychany gazowy wodór, możesz leczyć nietolerancję laktozy.

Testy obrazowania

Testy obrazowania, w których wykonuje się zdjęcia układu trawiennego, można wykonać w celu wykrycia problemów strukturalnych. Na przykład badanie TK może być wykonane w celu pogrubienia ściany jelita cienkiego, co może być oznaką choroby Leśniowskiego-Crohna.

Biopsja

Możesz mieć biopsję, jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​masz nienormalne komórki w wyściółce jelita cienkiego. Ten test będzie prawdopodobnie wykonany przy użyciu endoskopii. W jamę ustną wprowadza się rurkę i przesyła ją przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, gdzie pobiera niewielką próbkę komórek.

Twój lekarz najprawdopodobniej rozpocznie leczenie, zwracając uwagę na objawy, takie jak biegunka. Leki takie jak loperamid mogą pomóc.

Twój lekarz również będzie chciał zastąpić składniki odżywcze i płyny, których twoje ciało nie jest w stanie wchłonąć. Mogą też monitorować objawy odwodnienia, które mogą obejmować zwiększone pragnienie, niski poziom oddawania moczu i suchość w jamie ustnej, skórę lub język.

Następnie lekarz zapewni opiekę w oparciu o przyczynę problemu z wchłanianiem. Na przykład, jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję laktozy, lekarz prawdopodobnie zaleci unikanie mleka i innych produktów mlecznych lub zażyje tabletkę enzymu laktazy.

W tym momencie lekarz może skierować cię do dietetyka. Twój dietetyk stworzy plan leczenia, który pomoże ci uzyskać składniki odżywcze, których potrzebuje twój organizm. Twój dietetyk może polecić:

 • Suplementy enzymatyczne: Te suplementy mogą pomóc twojemu ciału wchłonąć składniki odżywcze, których sam nie może wchłonąć. Znajdź duży wybór suplementów enzymatycznych tutaj.
 • Suplementy witaminowe: Twój dietetyk może zalecić wysokie dawki witamin lub innych składników odżywczych, aby nadrobić te, które nie są wchłaniane przez twoje jelito.
 • Zmiany diety: dietetyk może dostosować dietę do zwiększenia lub zmniejszenia niektórych pokarmów lub składników odżywczych. Na przykład, możesz zalecić, aby unikać jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu, aby zmniejszyć biegunkę i zwiększyć pokarmy bogate w potas, aby pomóc zrównoważyć swoje elektrolity.

Twój lekarz i dietetyk mogą pomóc w opracowaniu planu leczenia, który będzie zarządzał twoimi objawami złego wchłaniania i pozwolił twojemu ciału uzyskać składniki odżywcze i płyny potrzebne do normalnego funkcjonowania.

P:

Jakie są długoterminowe powikłania zespołu złego wchłaniania?

ZA:

Komplikacje są bezpośrednio związane z brakiem wchłaniania składników odżywczych. W niektórych przypadkach ludzie otrzymują uporczywą biegunkę, utratę wagi i bóle brzucha. Niedobory witaminy mogą powodować takie stany jak anemia, drętwienie rąk i stóp oraz problemy z pamięcią.

Leczenie zespołu złego wchłaniania jest bardzo ważne. Ciało musi otrzymywać odpowiednie składniki odżywcze we właściwych proporcjach, aby mogło prawidłowo funkcjonować. Brakujące ważne składniki odżywcze mogą wpływać na każdy system w ciele, w tym na serce, mózg, mięśnie, krew, nerki i skórę. Dzieci i osoby starsze są szczególnie wrażliwe na te problemy.

Judith Marcin, MDOdpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być traktowane jako porady medyczne.

Healthline i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku powyżej.

4.7
Średnia ocena: 39
5
15
4
1
3
2
2
2
1
1