Naturalne oczyszczenie jelita grubego: czy jest to konieczne?

Praktyka naturalnego oczyszczania okrężnicy sięga starożytnej Grecji. W Stanach Zjednoczonych oczyszczenie jelita grubego - jelita grubego - stało się popularne na początku XX wieku. Ale kiedy teorie za tym straciły poparcie, popadł w niełaskę. Ostatnio jednak, oczyszczenie okrężnicy - przy użyciu, na przykład, herbat, enzymów lub irygacji okrężnicy - doświadczyło odrodzenia.

Czy oczyszczanie okrężnicy jest dla ciebie dobre? Badania naukowe nad oczyszczaniem okrężnicy są niezwykle ograniczone. Nie ma dobrych dowodów na większość twierdzeń, które robią jej praktycy. A skutki uboczne mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego.

Czym jest naturalne oczyszczanie okrężnicy?

Istnieją dwie główne metody oczyszczania okrężnicy. Jednym z nich jest kupowanie produktów; druga polega na zobaczeniu lekarza, który ma nawadniać okrężnicę.

Oczyszczanie okrężnicy za pomocą sproszkowanych lub płynnych suplementów. Bierzesz trochę suplementów używanych do płukania jelita grubego przez usta. Inni przechodzą przez odbytnicę. Tak czy inaczej, chodzi o to, aby pomóc dwukropkowi wydalić jego zawartość. Możesz znaleźć te produkty w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością, supermarketach lub aptekach. Zawierają:

Oczyszczanie okrężnicy za pomocą irygacji okrężnicy (wysokie kolonie). Pierwsza nowoczesna maszyna do okrężnicy została wynaleziona około 100 lat temu. Obecnie higienistki okrężnicy lub hydroterapeuci okrężnicy wykonują irygacje okrężnicy. Nawadnianie okrężnicy działa trochę jak lewatywa, ale wymaga dużo więcej wody. Podczas gdy leżysz na stole, pompa niskociśnieniowa lub zbiornik oparty na grawitacji przepłukuje kilka galonów wody przez małą rurkę wprowadzoną do odbytu.

Po wodzie w okrężnicy terapeuta może masować brzuch. Następnie wypuszczasz wodę jak regularny ruch jelit; proces wypłukuje płyny i odpady. Terapeuta może powtórzyć proces, a sesja może trwać do godziny.

Lekarz może używać różnych ciśnień wody i temperatur oraz może lub nie może łączyć wody z enzymami, ziołami, kawą lub probiotykami. Probiotyki to suplementy zawierające korzystne bakterie.

Nieprzerwany

Jaka jest teoria za naturalnym oczyszczaniem okrężnicy?

Jedną z głównych teorii oczyszczania okrężnicy jest starożytna wiara zwana teorią samozatrucia. Jest to przekonanie, że niestrawione mięso i inne pokarmy powodują gromadzenie się śluzu w okrężnicy. To gromadzenie wytwarza toksyny, teoria idzie, która wchodzi w krążenie krwi, zatruwając ciało.

Niektórzy twierdzą, że te toksyny powodują szeroki zakres objawów, takich jak:

Na pozór pojęcie toksyn wchłoniętych przez ciało ma jakiś sens. Ostatecznie do szybkiego podawania leków stosuje się doodbytnicze czopki, ale cała teoria samozatrucia została obalona.

Jaki jest cel naturalnego oczyszczania okrężnicy?

Oświadczenia zdrowotne producentów produktów do mycia okrężnicy i praktyków nawadniania jelita grubego są szerokie i szeroko zakrojone. Ich głównym celem jest oczyszczenie jelita grubego z dużej ilości stojących, rzekomo toksycznych odpadów, inkrustowanych na ścianach jelita grubego. Czyniąc to, twierdzą, poprawi witalność ciała.

Inne określone cele to:

Brakuje jakościowych badań naukowych, jeśli chodzi o ustalenie, czy oczyszczanie okrężnicy jest pomocne.

Czy konieczne jest naturalne oczyszczanie okrężnicy?

Czy ruchy jelit wystarczają do oczyszczenia okrężnicy? Czy to prawda, że ​​oczyszczanie okrężnicy może być korzystne? Wiemy, że ciało może wykonać następujące czynności:

  • Naturalne bakterie w jelicie grubym mogą odtruwać odpady żywnościowe.
  • Wątroba neutralizuje również toksyny.
  • Błony śluzowe w okrężnicy mogą powstrzymywać niechciane substancje przed ponownym wprowadzeniem krwi i tkanek.
  • Podszewka jelita regeneruje się szybciej niż jakakolwiek inna tkanka w organizmie, zapobiegając gromadzeniu się szkodliwych substancji.
  • Normalna liczba ruchów jelit różni się w zależności od osoby.
  • Zwiększenie liczby wypróżnień nie poprawia utraty wagi. Dzieje się tak, ponieważ organizm pochłania większość kalorii zanim dotrą do jelita grubego.

Czy istnieje ryzyko związane z naturalnym oczyszczaniem okrężnicy?

Pamiętaj, że "naturalny" niekoniecznie oznacza bezpieczny. Rząd nie reguluje naturalnych produktów do czyszczenia jelita grubego, więc ich siła, bezpieczeństwo i czystość nie mogą być zagwarantowane. I każde państwo ma własne zasady dotyczące tego, czy praktykujący muszą być zawodowo licencjonowani.

Nieprzerwany

Zawsze dobrze jest porozmawiać z głównym lekarzem przed rozpoczęciem nowej praktyki, takiej jak dwukropek.

Istnieją pewne potencjalne skutki uboczne, w tym:

Należy pamiętać, że jeśli terapeuta doda substancję do wody podczas nawadniania okrężnicy, istnieje ryzyko reakcji alergicznej.

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta, jeśli:

Co jeszcze możesz zrobić, aby poprawić stan jelita grubego?

To, co jesz - a nie to, co przepłukujesz przez okrężnicę - może mieć największy wpływ na zdrowie jelita grubego, zmniejszając ryzyko raka okrężnicy i poprawiając ogólny stan zdrowia.

Zwiększenie ilości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika może pomóc w szerokim zakresie problemów żołądkowo-jelitowych, w tym zaparcia, choroby uchyłkowej i raka jelita grubego. Typowy Amerykanin zużywa około 15 gramów dziennie, ale potrzebujesz mniej niż 25 gramów do 30 gramów. Jeśli nie ma problemów z glutenem, dodaj źródła zarówno nierozpuszczalnego błonnika, takiego jak płatki zbożowe i pełne ziarna, jak i błonnik rozpuszczalny, taki jak otręby, niektóre owoce, niektóre warzywa i płatki owsiane.

Wypij też dużo płynów, ale pij alkohol z umiarem. Unikaj tytoniu i ograniczaj czerwone mięso. I, oczywiście, przebadany pod kątem raka jelita grubego zaczynający się w wieku 50 lat lub wcześniej, jeśli twój lekarz doradzi.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Horne, S. Journal of Herbal Pharmacotherapy, 2006; vol. 6 (2): str. 93-100.

American Cancer Society: Colon Therapy. "

Baptist Health Systems: "Oczyszczanie jelita grubego: nie daj się zwieść twierdzeniom".

Naturalny standard.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Hydroterapii Okrężnicy

U.S. National Library of Medicine: "Rozpuszczalne a nierozpuszczalne włókna:

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.3
Średnia ocena: 29
5
11
4
2
3
3
2
2
1
0