Choroba związana z tłuszczem | FreedomYou

Następujące choroby można radykalnie poprawić lub wyeliminować, zmieniając dietę z niezdrowych tłuszczów nasyconych / trans na tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.

Artretyzm

Inną chorobą, której możemy się spodziewać po starości, jest artretyzm. Stawy stają się sztywne i obolałe, czasami do punktu, w którym potrzebne są leki przeciwzapalne. Wiele organów ds. Zdrowia nie uważa, że ​​istnieje powiązanie między dietą a artretyzmem, ale istnieją dowody na to, że jest inaczej. Wyższa Szkoła Wyższa Uniwersytetu Wyane umieściła sześć osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów na dietę beztłuszczową. W ciągu siedmiu tygodni zniknęły wszystkie objawy choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów

British Medical Journal donosi o 38-letniej kobiecie, która cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów od 11 lat. Cztery miesiące po tym, jak jej lekarz usunął z diety wszystkie produkty mleczne, objawy artretyczne ustąpiły. Pozostała w ten sposób, aż w interesie nauki powróciła do jedzenia produktów mlecznych. W ciągu jednego dnia jej stawy stały się spuchnięte i bolesne. Kiedy wróciła do abstynencji produktów mlecznych, objawy te zniknęły.

Jest całkiem możliwe, że produkty zwierzęce prowadzą do zapalenia stawów, ponieważ tłuszcz i cholesterol pokrywają wyściółkę naczyń krwionośnych prowadzącą do wspólnych tkanek. Węzły, które składają się z cholesterolu, często znajdują się w pobliżu stawów artretycznych. Osoby cierpiące na zapalenie stawów mają zwykle wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe składają się z utwardzonego cholesterolu. Diety bogate w tłuszcze, cholesterol i mało błonnika prowadzą do pojawienia się większej ilości kamieni żółciowych. Więcej błonnika prowadzi do zmniejszenia ilości kamieni żółciowych. Uważa się, że włókno wiąże cholesterol w okrężnicy i pomaga mu wyjść z układu.

Problemy skórne

Trądzik, zaskórniki i białe głowy to inne przykłady zwyrodnienia tłuszczowego. Lepkie, grube, nasycone tłuszcze i kwasy tłuszczowe trans zatykają wąskie pory i powodują infekcje i pryszcze. Wydawać by się mogło, że pory są przeznaczone tylko dla płynów, takich jak jakość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Cukrzyca

Cukrzyca jest szóstą główną przyczyną śmierci. The Lancet poinformował o badaniu diety w odniesieniu do cukrzycy. Dr Inder Singh umieścił 80 pacjentów z cukrzycą na diecie o bardzo niskiej zawartości tłuszczu bez cukru. Po sześciu tygodniach 60% pacjentów nie potrzebowało już insuliny. Diabetycy wytwarzają insulinę, ale wysoki poziom tłuszczu we krwi powoduje nieprawidłowe działanie insuliny. Zmniejsz nasycony tłuszcz, a insulina może wykonać swoją pracę. Dr David Snowden podsumował raport na temat 25 000 osób w wieku powyżej 21 lat. W tym badaniu przyjrzeliśmy się różnym poziomom konsumpcji mięsa, a ponieważ poziomy te stawały się coraz niższe, ryzyko cukrzycy również spadło.

Stwardnienie rozsiane

Choroba ta stopniowo atakuje mózg, rdzeń kręgowy i centralny układ nerwowy. W ciągu dziesięciu lat od pierwszego ataku większość pacjentów z SM zostanie trwale wyłączona. Dr Roy Swank, kierownik Wydziału Neurologii na Uniwersytecie w Oregonie, próbował leczenia nieuleczalny Pacjenci z SM z niskotłuszczową dietą niskobiałkową. Dostali również witaminy A, C, D i kompleks B. Wyniki były zdumiewające. Spośród 146 pacjentów na diecie 90% osób we wczesnych stadiach SM przerwała proces chorobowy i poprawiła się w ciągu dwudziestu lat.

Astma

Szpital uniwersytecki w Linkoping, Szwecja, umieścił chorych na astmę na diecie wegetariańskiej. Przed badaniem ich stan był tak poważny, że potrzebowali kortyzon lub innego rodzaju potężnego leku. Po teście dawki leku spadły średnio o 50 do 90 procent. Niektórzy przestali brać tabletki.

Powiązany artykuł: Transformowane kwasy tłuszczowe

Choroba związana z tłuszczem | FreedomYou

Cukrzyca

Rodzaje tłuszczów w diecie mogą wpływać na rozwój cukrzycy.

  • Dobre tłuszcze, takie jak wielonienasycone tłuszcze znajdujące się w płynnych olejach roślinnych, orzechach i nasionach, mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 (16), podczas gdy tłuszcze trans działają odwrotnie. (6, 17)
  • Jeśli masz już cukrzycę, jedzenie ryb może pomóc ochronić cię przed atakiem serca lub umieraniem z powodu chorób serca. (25) Spożywanie tłuszczów omega-3 z ryb nie chroni przed cukrzycą, mimo że istnieją liczne dowody na to, że te morskie tłuszcze omega-3 pomagają zapobiegać śmiertelnym chorobom serca. (26)

Choroba serca

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu (27) dieta śródziemnomorska uzupełniona oliwą z oliwek extra vergine lub orzechami, obiema bogatymi źródłami nienasyconego tłuszczu, zmniejszyła częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z cukrzycą lub innymi czynnikami ryzyka w ciągu 4,8-letniego okresu obserwacji. w górę.

  • W badaniu tym podkreślono, że diety niskotłuszczowe nadal tracą wiarygodność, a włączenie zdrowych tłuszczów, takich jak te zawarte w diecie śródziemnomorskiej, może poprawić zdrowie serca.
  • Nie ma jednej dokładnej diety śródziemnomorskiej, ponieważ ten sposób odżywiania może obejmować różne produkty spożywcze, schematy żywieniowe i styl życia w wielu krajach leżących nad Morzem Śródziemnym. Istnieją jednak podobieństwa, które definiują śródziemnomorski sposób żywienia, w tym:

- Wysokie spożycie oliwy z oliwek, orzechów, warzyw, owoców, a przede wszystkim pełnoziarnistych zbóż
- Umiarkowane spożycie ryb i drobiu
- Niskie spożycie produktów mlecznych, czerwonego mięsa, przetworów mięsnych i słodyczy
- Wino z umiarem, spożywane z posiłkami

Nowotwór

Naukowcy podejrzewali kiedyś związek między tłuszczem spożywczym a powszechnymi nowotworami. Jednak u dorosłych odsetek kalorii spożytych z całkowitego tłuszczu wydaje się nie mieć istotnego związku z ryzykiem zachorowania na raka, a obecnie nie ma jednoznacznych dowodów na powiązanie konkretnego rodzaju tłuszczu z zachorowalnością na raka.

Rak piersi

We wczesnych latach 80. większość ekspertów żywieniowych uważała, że ​​tłuszcz z diety był główną przyczyną raka piersi. (28, 29) Myślenie to było w dużej mierze oparte na międzynarodowych porównaniach wykazujących wyższe wskaźniki raka piersi w krajach o wyższym spożyciu tłuszczu na mieszkańca. Ponieważ jednak w następnych kilku dziesięcioleciach przeprowadzono bardziej prospektywne badania i randomizowane badania kontrolowane, widoczny związek między całkowitym spożyciem tłuszczu a rakiem piersi uległ zanikowi. (30)

  • Próba modyfikacji diety kobiet, która została opracowana specjalnie w celu zbadania wpływu diety niskotłuszczowej na rozwój raka sutka, wykazała podobny odsetek przypadków raka piersi u kobiet stosujących dietę niskotłuszczową oraz u osób spożywających "regularną dietę". "Dieta. (31)
  • W jednym badaniu przeprowadzonym przez National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study stwierdzono bardzo słaby dodatni związek między rakiem piersi a postmenopauzą (32), ale w połączeniu z wieloma innymi badaniami opisanymi powyżej, ogólny dowód nie potwierdza związku całkowite spożycie tłuszczu i rak piersi. W ostatnich badaniach tłuszcz nasycony był słabo związany z jedną postacią raka piersi, ale mogło to być spowodowane różnicami w aktywności fizycznej i potwierdzeniem potrzeb. (cytat poniżej)
  • Chociaż badania różnych rodzajów tłuszczu w dużej mierze nie znalazły związku z rakiem piersi, niektóre dowody sugerują, że spożycie tłuszczu u młodych kobiet może wiązać się z większym ryzykiem raka piersi. W badaniu Nurses 'Health Study II kobiety przed menopauzą, które spożywały diety bogate w tłuszcze zwierzęce, miały o 40 do 50 procent wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi, w porównaniu do kobiet, które zjadały najmniej tłuszczu zwierzęcego. (33) Ponieważ tłuszcz roślinny nie był związany z ryzykiem raka piersi, odkrycia te sugerują, że czerwone mięso i wysokotłuszczowe produkty mleczne mogą zawierać inne czynniki, takie jak hormony, które zwiększają ryzyko raka piersi.
  • Niektóre badania europejskie doniosły o sugestywnych wynikach niższego ryzyka raka sutka wśród kobiet z wysokim spożyciem tłuszczów jednonienasyconych (głównie w postaci oliwy z oliwek). (34, 35)

Rak jelita grubego

Podobnie jak w przypadku raka piersi, porównania międzynarodowe początkowo sugerowały związek pomiędzy całkowitym spożyciem tłuszczu w diecie a ryzykiem raka okrężnicy. Jednak późniejsze i lepsze badania zaprzeczyły wcześniejszym odkryciom i nie ujawniły żadnego znaczącego związku.

  • Kobiety w inicjatywie dotyczącej zdrowia kobiet Próba modyfikacji diety, która spożywała dietę niskotłuszczową, rozwinęła raka okrężnicy w takim samym tempie, jak u kobiet, które jej nie otrzymały. (36)
  • Chociaż spożycie tłuszczu nie zwiększa ryzyka raka okrężnicy, istnieją silne dowody na to, że wysokie spożycie czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny), a zwłaszcza przetworzonego mięsa (hot-dogi, boczek i wędliny) zwiększa ryzyko raka okrężnicy . (37) Na podstawie tych dowodów i innych badań związanych z chorobami serca i cukrzycą najlepiej ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do nie więcej niż dwa razy w tygodniu i unikać przetworzonych mięs.

Rak prostaty

Chociaż dokładny związek między tłuszczem pochodzącym z diety a rakiem prostaty jest niejasny, istnieją pewne dowody na to, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i tłuszcz nasycony może zwiększać ryzyko raka prostaty. Jednak inne badania wykazały brak związku, podczas gdy inne wiązały się z nienasyconymi tłuszczami. Konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia ewentualnych powiązań między tłuszczem pochodzącym z diety a rakiem prostaty.

Inne nowotwory

Wstępne badania powiązały także spożycie niektórych rodzajów tłuszczu z innymi nowotworami, jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te wyniki. W badaniu zdrowia pielęgniarek, naukowcy z Harvardu odkryli, że wysokie spożycie tłuszczów trans wiązało się z ryzykiem wystąpienia chłoniaka nieziarniczego. (38)

Inne przewlekłe choroby

Istnieje niewielki, ale rosnący zakres prac nad wpływem tłuszczów dietetycznych na takie schorzenia, jak depresja, (39) osteoporoza, (40) utrata pamięci związanej z wiekiem, (41) upośledzenie funkcji poznawczych, (42) zwyrodnienie plamki żółtej, (43) stwardnienie rozsiane, (44) niepłodność i endometrioza, (45, 46) i inne przewlekłe stany. Wstępne wyniki nie dostarczają wystarczających dowodów na to, że zalecają zmodyfikowanie zaleceń dotyczących spożycia tłuszczu.

Referencje


6. Hu, F.B., J.E. Manson i W.C. Willett, Rodzaje tłuszczu spożywczego i ryzyko choroby niedokrwiennej serca: krytyczny przegląd. J Am Coll Nutr, 2001. 20 (1): str. 5-19.

16. Riserus, U., W.C. Willett i F.B. Hu, tłuszcze dietetyczne i profilaktyka cukrzycy typu 2. Prog Lipid Res, 2009. 48 (1): str. 44-51.

17. Mozaffarian, D., et al., Trans fatty acids and cardiovascular disease. N Engl J Med, 2006. 354 (15): str. 1601-13.

25. Hu, F.B. i wsp., Spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 z ryb i długołańcuchowych oraz ryzyko choroby niedokrwiennej serca i całkowitej śmiertelności u kobiet z cukrzycą. Circulation, 2003. 107 (14): str. 1852-7.

26. Kaushik, M., i in., Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, spożycie ryb i ryzyko cukrzycy typu 2. Am J Clin Nutr, 2009. 90 (3): str. 613-20.

27. Estruch R, Ros E, Salas-Salvadó J, i in., Pierwotne zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym za pomocą śródziemnomorski dieta uzupełniona oliwą z oliwek extra virgin lub orzechami. New England Journal of Medicine. 2018 czerwca 13. [Uwaga: numer referencyjny zaktualizowano w czerwcu 2018 roku z powodu wycofania i ponownej publikacji]

28. Willett, W.C. oraz B. MacMahon, Dieta i rak - przegląd. N Engl J Med, 1984. 310 (10): str. 633-8.

29. Willett, W.C. oraz B. MacMahon, Dieta i rak - przegląd (druga z dwóch części). N Engl J Med, 1984. 310 (11): str. 697-703.

30. Smith-Warner, S.A. i in., Rodzaje dietetycznego tłuszczu i raka sutka: zbiorcza analiza badań kohortowych. Int J Cancer, 2001. 92 (5): str. 767-74.

31. Howard, B.V. i wsp., Dieta niskotłuszczowa i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych: Inicjatywa Zdrowia Kobiet Randomizowana Kontrolowana Próba modyfikacji diety. JAMA, 2006. 295 (6): str. 655-66.

32. Thiebaut, A.C. i wsp., Dietetyczny tłuszcz i pomenopauzalny inwazyjny rak piersi w kohorcie National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study. J Natl Cancer Inst, 2007. 99 (6): str. 451-62.

33. Cho, E., et al., Premenopausal spożycie tłuszczu i ryzyko raka piersi. J Natl Cancer Inst, 2003. 95 (14): str. 1079-85.

34. Sieri, S. i in., Wzory żywieniowe i ryzyko raka piersi w kohorcie ORDET. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, 2004. 13 (4): str. 567-72.

35. Kushi, L. i E. Giovannucci, Diet fat and cancer. Am J Med, 2002. 113 Suppl 9B: str. 63S-70S.

36. Beresford, S.A. i in., Schemat diety o niskiej zawartości tłuszczu i ryzyko raka okrężnicy i odbytu: inicjatywa Women's Health Initiative Randomized Controlled Dietary Modification Trial. JAMA, 2006. 295 (6): str. 643-54.

37. World Cancer Research Fund, A.I.f.C.R., żywność, odżywianie, aktywność fizyczna i profilaktyka raka: globalna perspektywa - online.

38. Zhang, S., et al., Diet fat and protein w odniesieniu do ryzyka chłoniaka nieziarniczego u kobiet. J Natl Cancer Inst, 1999. 91 (20): str. 1751-8.

39. Lucas, M., et al., Dietetyczne spożycie kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 oraz ryzyko klinicznej depresji u kobiet: 10-letnie prospektywne badanie kontrolne. Am J Clin Nutr, 2011. 93 (6): str. 1337-43.

40. Kruger, M.C. i in., Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe: wybrane mechanizmy działania na kości. Prog Lipid Res, 2010. 49 (4): str. 438-49.

41. Parrott, M.D. i C.E. Greenwood, Dietetyczny wpływ na funkcje poznawcze ze starzeniem się: od wysokotłuszczowej diety do zdrowego żywienia. Ann N Y Acad Sci, 2007. 1114: str. 389-97.

42. Devore, E. E., i wsp., Diet Fat spożycie i spadek poznawczy u kobiet z cukrzycą typu 2. Diabetes Care, 2009. 32 (4): str. 635-40.

43. Hodge, W.G., et al., Skuteczność kwasów tłuszczowych omega-3 w zapobieganiu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej: przegląd systematyczny. Okulistyka, 2006. 113 (7): str. 1165-72; Quiz 1172-3, 1178.

44. Schwarz, S. i H. Leweling, stwardnienie rozsiane i żywienie. Mult Scler, 2005. 11 (1): str. 24-32.

45. Chavarro, J.E. i in., Dietetyczne spożycie kwasów tłuszczowych i ryzyko niepłodności owulacyjnej. Am J Clin Nutr, 2007. 85 (1): str. 231-7.

46. ​​Missmer, S.A., i in., Prospektywne badanie spożycia tłuszczu i ryzyka endometriozy. Hum Reprod, 2010. 25 (6): str. 1528-35.

Warunki korzystania

Zawartość tej strony jest przeznaczona do celów edukacyjnych i nie jest przeznaczona do udzielania osobistych porad medycznych. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia należy zasięgnąć porady lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług medycznych. Nigdy nie lekceważ profesjonalnej porady lekarskiej lub nie zwlekaj z jej wyszukiwaniem z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie. Źródło Żywienia nie poleca ani nie rekomenduje żadnych produktów.

Udostępnij to:

4.6
Średnia ocena: 26
5
10
4
2
3
2
2
3
1
1