Nawet 5-minutowy bieg może pomóc w zapobieganiu chorobom serca

Dobra wiadomość dla biegaczy: nowe badanie opublikowane w Journal of American College of Cardiology sugeruje, że bieganie nawet przez kilka minut dziennie może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu choroby serca - niezależnie od tego, czy jedziesz z prędkością wyścigu.

Naukowcy przebadali ponad 55 000 dorosłych w wieku od 18 do 100 lat w ciągu 15 lat, patrząc na ogólny stan ich zdrowia, niezależnie od tego, czy prowadzili i jak długo żyli.

W porównaniu do osób, które nie biegły, osoby, które biegły miały o 30% niższe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn i 45% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, stwierdzili badacze. W rzeczywistości biegacze średnio żyli o trzy lata dłużej niż ci, którzy nie trafili na chodnik. Gdy dane zostały podzielone według wieku, płci, wskaźnika masy ciała, palenia i picia alkoholu, korzyści nadal były takie same.

"Ważne jest, aby pamiętać," powiedział Dr Warren Levy, kardiolog i główny oficer medyczny Virginii Heart w północnej Wirginii. "Nawet przy wszystkich negatywnych czynnikach, takich jak otyłość, palenie tytoniu i cukrzyca, ci, którzy byli, powiedzmy, otyli i prowadzili, mieli mniej prawdopodobną szansę na śmierć z powodu problemów z sercem niż ci otyli, którzy nie biegli. To samo dotyczy palaczy, diabetyków itp. "

Szybkość i częstotliwość rutynowych czynności nie robiły dużej różnicy. Dane pokazały, że początkujący biegacze, którzy przejechali mniej niż 51 minut, mniej niż 6 mil, wolniej niż 6 mil na godzinę, lub tylko jeden lub dwa razy w tygodniu nadal mieli niższe ryzyko śmierci niż ci, którzy nie założyli butów do biegania.

DC Lee, główny autor badania i asystent profesora w wydziale kinezjologii Iowa State University w Ames, Iowa, powiedział, że naukowcy stwierdzili, że biegacze, którzy przejechali mniej niż godzinę tygodniowo, mają "takie same śmiertelności w porównaniu do biegaczy, którzy przejechali więcej niż trzy godzin tygodniowo. "Więc więcej może nie być lepiej.

"Wykazano, że po pewnym czasie biegu przez pewien okres korzyści wydają się słabnąć", powiedział Levy. "Nie jesteśmy całkiem pewni, dlaczego."

Jednak naukowcy odkryli, że spójność była kluczowa. Okazało się, że uczestnicy, którzy nieprzerwanie przez co najmniej sześć lat zyskali najwięcej korzyści, z 29% niższym ryzykiem śmierci z jakiegokolwiek powodu i 50% niższym ryzykiem zgonu z powodu choroby serca lub udaru mózgu.

Było wiele badań, które wykazały korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych na sercu. Ale to badanie jest jednym z największych, aby wskazać pozytywne skutki biegu, szczególnie dla osób niezamieszkanych i niezrzeszonych.

"Ponieważ czas jest jedną z najsilniejszych przeszkód w uprawianiu aktywności fizycznej, badanie może zmotywować większą liczbę osób do rozpoczęcia działalności i nadal działać jako osiągalny cel zdrowotny w zakresie świadczeń związanych ze śmiercią" - powiedział Lee.

Czynności takie jak bieganie mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć produkcję glukozy, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, zgodnie z American Heart Association. Bieganie wydaje się również chronić wewnętrzną podszewkę tętnic, utrzymując ściany i komórki w nienaruszonym stanie, co zmniejsza ryzyko zablokowania lub zakrzepów, które mogą powodować udary lub zawały serca.

Levy, sam biegacz, powiedział, że osoby rozważające rozpoczęcie programów powinny najpierw porozmawiać z lekarzem, zwłaszcza jeśli mają przewlekłe choroby.

"Wielu weekendowych wojowników wychodzi bez przygotowania do biegu. To biegacz bierze to stopniowo i ćwiczy poprawnie, nawet biegając po bloku, kto unika urazów i innych komplikacji. "

4.1
Średnia ocena: 20
5
12
4
3
3
3
2
2
1
0