Jak jeść

Sekrety diety Michaela Pollana (i twojej prababci)

Houston Chronicle
Houston Chronicle23 stycznia 2010 r

Najbardziej rozsądny plan diety kiedykolwiek? Uważamy, że to ten, który Michael Pollan przedstawił kilka lat temu: "Jedz jedzenie. Nie za dużo. Głównie rośliny. "Dlatego cieszymy się, że w jego małej nowej książce Zasady żywieniowePollan oferuje zdroworozsądkowe zasady jedzenia: 64 z nich, w sumie wszystkie prowokujące do myślenia i zabawne.

Przez "jedzenie" rozumie Pollan real żywność, a nie kreacje kompleksu spożywczo-przemysłowego. Prawdziwe jedzenie nie ma długiej listy składników, nie jest reklamowane w telewizji i nie zawiera rzeczy takich jak maltodekstryna czy tripolifosforan sodu. Prawdziwe jedzenie to rzeczy, które twoja prababka (lub ktoś prababka) rozpozna.

Pollan wskazuje, że populacje, które jedzą jak nowocześni Amerykanie - mnóstwo wysoko przetworzonej żywności i mięsa, dużo tłuszczu i cukru, mnóstwo wyrafinowanych ziaren - cierpią z powodu wysokiego odsetka otyłości, cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych i raka. Ale populacje, które jedzą bardziej tradycyjne diety, nie robią tego. Nasze prawnuczki wiedziały, co robią.

Ale w ciągu ostatnich kilku dekad zdawaliśmy się tracić tę starą kulturową wiedzę - a może po prostu trudno ją zapamiętać w naszym świecie napędowym. Potrzebujemy reguł.

Jak zasada nr 19: "Jeśli to roślina, zjedz ją. Jeśli został on wyprodukowany w roślinie, nie rób tego. "Lub Reguła 36:" Nie jedz płatków śniadaniowych, które zmieniają kolor twojego mleka. "Lub Zasada nr 20:" To nie jest jedzenie, jeśli dotarło przez okno Twój samochód."

Dla większości z nas "niezbyt dużo" jest szczególnie trudne. Ale jeśli zastosujesz się do zasady 52 - "Kup mniejsze szklanki i talerze" - Twoje porcje będą wyglądać na większe. Zasady 58 ("Zrób wszystko, co jesz przy stole") i 59 ("Staraj się nie jeść sam") pomogą ci spowolnić i bardziej cieszyć się posiłkami.

Hardcorowi wegetarianie narzekają na "-ly" w zasadzie "głównie rośliny". Niech to będzie: Pollan nie jest dogmatyczny. Nalega, abyśmy spożywały mniej mięsa i lepiej hodowane mięso. Ale nie nalega, abyśmy całkowicie zrezygnowali.

Kończy swoją książkę zasadą 64: "Łamać zasady raz na jakiś czas". Dekady obsesji na punkcie odżywiania - jedzenie niskotłuszczowego tego i niskowęglowego, które, bez picia napojów bez cukru i wody wzbogaconej w witaminy - nie spowodowało my, szczuplejsi lub zdrowsi.

Czas zjeść jak nasze prababki.

4.3
Średnia ocena: 25
5
10
4
4
3
3
2
1
1
0