Czy mleko odparowane i mleko skondensowane są zdrowe? - Zdrowy Builderz

Wszyscy wiemy, że pełne mleko jest dobre dla ciebie z powodu mnóstwa składników odżywczych w nim. Dla osób, które obserwują ich spożycie tłuszczu i kalorii, na rynku dostępne są odmiany chude, o niskiej zawartości tłuszczu i beztłuszczowe.

A co z odparowanym mlekiem i skondensowanym mlekiem? Pomijając gotowanie kremowych potraw i ubijania przepysznych deserów, czy można je spożywać jak zwykłe mleko? A czy są tak samo pożywne jak pełne mleko? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i nie tylko.

Woda z obrazu

Tak jak to się mówi, mleko odparowane to pełne mleko z wodą usuniętą w wyniku odparowania, "około 60% zawartości pełnego mleka jest wyeliminowane. Z tego powodu odparowane mleko jest odrobinę grubsze niż pełne mleko. Mleko odparowane ma również lekko karmelizowany kolor i aromat dzięki procesowi podgrzewania.

Ponieważ woda pozbawiona jest jakiegokolwiek składnika odżywczego, usunięcie jej z pełnego mleka nie zmniejsza jej profilu odżywczego. Innymi słowy, odparowane mleko nadal zapewnia wszystkie korzyści, jakie oferuje pełne mleko!

W rzeczywistości możesz uznać odparowane mleko za coś, co jest bardziej odżywcze niż pełne mleko. Czemu? To dlatego, że rząd wymaga od producentów mleka odparowanego, aby wzmocnić swoje produkty witaminą D, która jest dobra dla kości i nastroju. Niektóre opcje zawierają nawet witaminę A i / lub witaminę C.

Umowa ze skondensowanym mlekiem

Około 60 procent wody w pełnym mleku jest usuwane podczas wytwarzania skondensowanego mleka, podobnie jak przy wytwarzaniu odparowanego mleka. Dlaczego mleko skondensowane jest o wiele grubsze niż mleko odparowane?

Prosta odpowiedź na to pytanie: przed procesem parowania do pełnego mleka dodaje się dużo cukru. Kiedy pożądana ilość wody zniknie, dodany cukier pozostaje, powodując charakterystyczną konsystencję skondensowanego mleka. Nie trzeba dodawać, że profil odżywczy skondensowanego mleka jest podobny do profilu mleka odparowanego, a profil odżywczy mleka odparowanego jest podobny do pełnego mleka. Innymi słowy, wszystkie są równie pożywne.

Dodatkowo producenci skondensowanego mleka dodają witaminę D do swoich produktów. I podobnie jak odparowane mleko, niektóre z nich są nawet wzmocnione witaminą A i / lub witaminą C.

Wszystko w dół do minusów

Oczywiście wadą konsumpcji skondensowanego mleka jest fakt, że jest on obciążony cukrem, co czyni go naprawdę złym wyborem dla osób, które próbują stracić zbędne kilogramy lub pozostają w idealnej wadze. Jednak nie można zaprzeczyć, że skondensowane mleko jest doskonałe do robienia deserów. Niektórzy uwielbiają go również jako śmietankę do kawy.

Nawet jeśli odparowane mleko jest tak samo pożywne jak pełne mleko, ma nieco inną konsystencję, kolor i smak. W rzeczywistości dodanie wody do niej praktycznie daje pełne mleko.

Źródła: epicurious.com

Komentarze

komentarze

4.3
Średnia ocena: 20
5
12
4
5
3
2
2
2
1
1