Poziomy rtęci w rybach: Ryby, których należy unikać w ciąży

niebezpieczne poziomy rtęci podczas ciąży od ryb

Pomimo wcześniejszych obaw dotyczących zawartości rtęci w rybach, FDA zaleca obecnie, aby kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę spożywały więcej ryb. Ryby zawierają ważne składniki odżywcze, w tym kwasy tłuszczowe omega-3, białko, witaminy i minerały, takie jak żelazo. Te składniki odżywcze są niezbędne, szczególnie dla ciężarnych matek, ponieważ sprzyjają rozwojowi zdrowego płodu, noworodka i dzieci.

Ile ryb powinienem zjeść?

Wielu Amerykanów nie je wystarczającej ilości ryb. Jednak FDA zaleca spożywanie od 8 do 12 uncji ryb o niskiej zawartości rtęci na tydzień. Odpowiada to około 2 do 3 porcji ryb tygodniowo, które można spożywać w miejsce innych rodzajów białka. Pamiętaj, aby wybrać różne ryby o niższej zawartości rtęci, takie jak łosoś, tilapia, krewetki, tuńczyk (konserwy), dorsz i sum.

Spożycie białego (tuńczyka białego) tuńczyka nie powinno przekraczać 6 uncji tygodniowo.

Jakich ryb powinienem unikać?

Rtęć to pierwiastek, który może gromadzić się w oceanach, jeziorach i strumieniach. W tych częściach wody rtęć zamienia się w metylortęć, neurotoksynę występującą u większości ryb w co najmniej niewielkich ilościach. W dużych ilościach metylortęć może być toksyczna dla układu nerwowego. Ze względu na wysoki poziom rtęci, istnieją cztery rodzaje ryb, których należy unikać podczas ciąży lub karmienia piersią.

Należą do nich żabnice z Zatoki Meksykańskiej, miecznik, rekin i makrela króla.

Ponadto, jeśli jesz ryby z lokalnej rzeki, potoku lub jeziora, upewnij się, że najpierw sprawdzisz wytyczne dla tych zbiorników wodnych. Informacje te można znaleźć na stronie internetowej lokalnego regulaminu połowów lub w lokalnym wydziale opieki zdrowotnej. Jeśli te informacje nie zostaną dostarczone, spożycie takiej ryby powinno być ograniczone do 6 uncji tygodniowo.

Zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią unikanie jedzenia surowych ryb, ponieważ są one bardziej podatne na choroby przenoszone przez żywność. Dowiedz się więcej o produktach spożywczych, których należy unikać w czasie ciąży.

Co jeśli zjadę jedną z ryb o wysokiej rtęci?

Jest mało prawdopodobne, aby jedna porcja takich ryb stanowiła ryzyko. Najlepiej jednak ich unikać podczas ciąży lub karmienia piersią.

Czy można unikać wszystkich ryb i po prostu przyjmować suplementy omega-3?

Podczas gdy suplementy omega-3 są korzystne, jeśli unikniesz wszystkich ryb, stracisz inne niezbędne składniki odżywcze. Najlepiej jest jeść różne ryby o niższej zawartości rtęci. Dodatkowo możesz wziąć suplement omega-3. Stowarzyszenie rekomenduje markę Nordic Naturals.

Jak mogę jeść ryby o niskiej zawartości rtęci?

Amerykańskie Stowarzyszenie Ciąży jest uhonorowane, aby Safe Catch był sponsorem korporacyjnym. Safe Catch indywidualnie testuje każdą rybę pod względem zawartości rtęci. Safe Catch podnosi także swoje ograniczenia na poziomie rtęci, nawet jeśli FDA pozwala na stworzenie jeszcze zdrowszej ryby.

Bezpieczny połów

Dowiedz się więcej o Safe Catch, odwiedzając ich stronę internetową: https://safecatch.com/

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2018 o 13:59


Opracowano przy użyciu informacji z następujących źródeł:

1. Lewine, H. (2013, 12 lipca). Olej z ryb: przyjaciel czy wróg?

http://www.health.harvard.edu/blog/fish-oil-friend-or-foe-201307126467

2. Nordic Naturals. (n.d.). Dlaczego omega-3.

http://www.nordicnaturals.com/en/General_Public/Why_Omega-3s/542

3. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA. (2010). Wskazówki żywieniowe dla Amerykanów 2010.

http://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/dietaryguidelines2010.pdf

4. U.S. Food and Drug Administration. (2014). Ryby: Jakie kobiety w ciąży i rodzice powinni wiedzieć.

http://www.fda.gov/Food/FoodborneIllnessContaminants/Metals/ucm393070.htm

4.3
Średnia ocena: 34
5
12
4
2
3
3
2
2
1
0