5 powodów, aby jeść jagody każdego dnia (jeśli już nie jesteś)

Jagody to klasyk w muffinach, sałatkach owocowych i płatkach owsianych, a ich korzyści zdrowotne czynią je jednymi z moich ulubionych potraw. Bez względu na to, czy jesz jagody prosto z buszu, czy używasz ich w pysznych sałatkach, śniadaniach czy deserach, to raczej powinieneś jeść więcej tego popularnego owocu.

Oto 5 powodów, aby kochać ich jeszcze bardziej:

1. Borówki chronią przed rakiem, chorobami serca i cukrzycą.

Naukowcy przeanalizowali 25 owoców powszechnie spożywanych w Stanach Zjednoczonych ze względu na ich aktywność przeciwutleniającą, a wraz z granatem jagody osiągnęły najwyższe oceny.

Przeciwutleniacze pomagają naszemu organizmowi neutralizować wolne rodniki i zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który może powodować poważne uszkodzenia komórek i uważa się, że odgrywa dużą rolę w rozwoju raka, cukrzycy lub chorób sercowo-naczyniowych.

2. Jagody mogą odwrócić swój zegar biologiczny.

Nikt nie wie na pewno, dlaczego dokładnie ludzie się starzeją, ale stres oksydacyjny jest uważany za ogromny wkład w zmniejszenie funkcji narządów i wzrost zmarszczek i wiotkiej skóry wraz z wiekiem.

4-tygodniowe badanie interwencyjne z udziałem 168 osób wykazało, że dzienne spożycie soku jagodowego / jabłkowego bogatego w przeciwutleniacze zmniejszyło uszkodzenie DNA spowodowane stresem oksydacyjnym o 20%, co odwróciło biologiczny zegar uczestników.

3. Jagody obniżają ciśnienie krwi.

Czy masz (trochę) nadwagę, gdy poziom ciśnienia krwi jest zbyt wysoki? Spróbuj mieć około 2 uncji borówek dziennie.

Uczestnicy badania zdołali obniżyć ciśnienie krwi nawet o 6%, po prostu robiąc borówki częścią codziennej diety.

4. Borówki chronią przed osłabieniem funkcji poznawczych.

Wszyscy chcemy się zestarzeć z naszą nienaruszoną pamięcią tak długo, jak to możliwe. Okazuje się, że regularne spożywanie jagód i truskawek wydaje się opóźniać poznawcze starzenie o kilka lat.

Badacze odkryli, że zwiększone spożycie jagód może prowadzić do zwiększonego usuwania toksycznych białek z mózgu, co jest szczególnie znaczące w chorobie Parkinsona i Alzheimera.

5. Jagody są dobre dla twoich jelit i pęcherza.

Wieki temu borówki były popularnym pokarmem, który leczy zarówno zaparcia, jak i biegunkę, ponieważ zawierają dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, który promuje wypróżnienia, a także garbniki. Garbniki są ściągające, które mogą ujędrniać luźny stolec.

Również sok z jagód jest równie skuteczny jak sok żurawinowy u osób z infekcjami dróg moczowych, ponieważ obie jagody zawierają związki, które zmniejszają zdolność bakterii e.coli do przylegania do ścianki pęcherza.

Poza dostarczaniem dużych ilości przeciwutleniaczy, jagody są również doskonałym źródłem witamin C, K i E, a także manganu. Uwielbiam je w jogurcie, smoothies lub w moim Chia Blueberry Almond Tiramisu.

Chia Blueberry Almond Tiramisu

Składniki

służy 2

4.8
Średnia ocena: 36
5
15
4
1
3
1
2
1
1
1