Diagramy biologiczne | Cukrzyca typu 2

Aby lepiej zrozumieć cukrzycę typu 2 i jej działanie, ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się na poziomie komórkowym - szczególnie jeśli chcesz zrozumieć, jak ją pokonać.

Na przykład kluczowe komórki, które są dotknięte początkową cukrzycą typu 2 (z powodu hiperglikemii i hiperinsulinemii) są nie komórki beta trzustki, chociaż dysfunkcja komórek beta trzustki jest szczegółowo omawiana jako główny czynnik patologii cukrzycy typu 2 i patogenezy.

Kluczowymi komórkami, które są bezpośrednio dotknięte cukrzycą typu 2, są czerwone krwinki i komórki tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wątrobowej. Te komórki tkanek są zaprojektowane do pobierania glukozy (cukru) z krwi, wciągania jej do komórek i przekształcania jej w energię (ATP).

Komórki te wymagają insuliny (jako klucza), aby uruchomić transport glukozy w celu pobrania glukozy z krwi. Gdy komórki te nie reagują odpowiednio na krążącą insulinę, cukier pozostaje we krwi i komórki te tracą swoją wrażliwość na insulinę (stan znany jako oporność na insulinę). To z kolei powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ciało reaguje na tę sytuację (wzrost poziomu glukozy we krwi) sygnalizując trzustkę, aby wytworzyć więcej insuliny, co powoduje, że poziomy insuliny we krwi stają się zbyt wysokie. Ten stan jest znany jako hiperinsulinemia.

Komórki w wątrobie stają się odporne na insulinę i reagują, wytwarzając zbyt dużo cukru we krwi. Ponieważ poziom cukru we krwi nie jest wchłaniany przez komórki, pozostaje we krwi, powodując wzrost poziomu cukru we krwi jeszcze bardziej. Ten stan jest znany jako hiperglikemia.

Czerwone krwinki są uszkodzone z powodu wysokiego poziomu glukozy, ponieważ cząsteczki cukru są przyłączone (glikowane) do zewnętrznej części czerwonych krwinek, tworząc krystaliczną (grubą) skorupę.

Te grube czerwone krwinki powodują uszkodzenia w trakcie krążenia w układzie krążenia, uszkadzając tętnice i naczynia włosowate.

Ta wątroba próbuje naprawić te uszkodzenia, produkując cholesterol do użycia jak szpikulec do naprawy uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Jednak nadmierne utlenianie, glikacja i stan zapalny w połączeniu z dodatkowym cholesterolem wytwarzanym przez wątrobę prowadzą do powstawania blaszki miażdżycowej - wszystko to wywoływane jest przez zapalną odpowiedź immunologiczną.

Te gruboziarniste czerwone krwinki powodują większe uszkodzenia w gęstych obszarach kapilarnych, takich jak ręce i stopy, i delikatne naczynia włosowate, takie jak te, które odżywiają nerki i oczy.

Jak przedstawiono na poniższym schemacie, cukrzyca wpływa i powoduje uszkodzenia wielu różnych typów komórek.

4.6
Średnia ocena: 30
5
10
4
2
3
1
2
1
1
1