Cukrzyca i spożycie tłuszczu

Jeśli masz cukrzycę, wiesz, że musisz liczyć węglowodany ostrożnie, aby utrzymać poziom cukru we krwi stabilny. Oto, co jest równie ważne, jeśli chodzi o dietę cukrzycową i ogólnie zarządzanie cukrzycą - kontrolowanie spożycia tłuszczu.

Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca już zwiększa ryzyko chorób serca - cukrzyca powoli uszkadza tętnice w organizmie, chyba że poziom cukru we krwi jest ściśle kontrolowany. Jeśli nie jesz mądrze, stosując dietę cukrzycową, która zmniejsza spożycie tłuszczu, prawdopodobnie zwiększysz ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Potrzebujesz przekonujących? Trzech na cztery osoby cierpiące na cukrzycę umiera na jakąś chorobę serca, a rząd Stanów Zjednoczonych szacuje, że ryzyko udaru mózgu jest dwa do czterech razy większe u dorosłych chorych na cukrzycę niż u tych, którzy nie chorują na tę chorobę.

Zarządzanie cukrzycą: rodzaje cukrzycy

Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych istnieje niezależnie od tego, który z trzech rodzajów cukrzycy masz:

 • Cukrzyca typu 1. W tym typie organizm nie wytwarza insuliny, hormonu, który pomaga w przetwarzaniu glukozy. Należy zawsze starannie jeść, aby zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak choroby serca.
 • Cukrzyca typu 2. Diabetycy typu 2 produkują insulinę, ale ich komórki rozwinęły odporność na nią, często z powodu nadwagi lub otyłości. Obserwowanie spożycia tłuszczu jest koniecznym elementem utraty wagi i kontrolowania cukrzycy.
 • Cukrzyca ciężarnych. Jeśli zachorujesz na cukrzycę podczas ciąży, musisz obserwować spożycie tłuszczu, aby nie zyskać zbyt dużej wagi, a także aby zapobiec dodatkowemu obciążeniu ciała, które może zaszkodzić tobie lub twojemu nienarodzonemu dziecku.

Złe tłuszcze, dobre tłuszcze

Nie wszystkie tłuszcze są dla ciebie szkodliwe, ale ważne jest, aby poznać różnicę.

 • Tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Są one uważane za złe tłuszcze, ponieważ zwiększają produkcję cholesterolu o niskiej gęstości (LDL). Powodują również powstawanie blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, zwężanie tętnic i zmuszanie serca do cięższej pracy przy pompowaniu krwi. Zwiększa to ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
 • Tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone oraz kwasy tłuszczowe omega-3. To są dobre tłuszcze. Tłuszcze te pomagają pozbyć się krwioobiegu z cholesterolu LDL, zmniejszając ryzyko wystąpienia niedrożności tętnic.
 • Cholesterol. Ta podobna do tłuszczu substancja pełni wiele użytecznych funkcji w ciele. Ale wątroba sama wytwarza wystarczającą ilość cholesterolu, więc spożycie cholesterolu z pożywienia musi być ograniczone do 200 miligramów dziennie, jeśli cierpisz na cukrzycę, albo zwiększa się ryzyko zatkania tętnic.

Należy pamiętać, że dla dobrego leczenia cukrzycy nawet dobre tłuszcze powinny być spożywane w małych ilościach. Wszystkie tłuszcze - zarówno dobre, jak i złe - zawierają ponad dwa razy więcej kalorii na gram niż węglowodany lub białko. Musisz spożywać trochę tłuszczów, aby wspierać ważne funkcje organizmu, ale zjedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu zwiększy ilość niechcianych kalorii, które mogą doprowadzić do nadwagi.

Oglądanie spożycia tłuszczu

Dieta cukrzycowa wymaga wyeliminowania jak największej ilości złych tłuszczów. Skorzystaj z tych wskazówek, aby dokonać najlepszego wyboru:

 • Tłuszcze nasycone są zazwyczaj stałe w temperaturze pokojowej. Obejmują one tłuszcz zwierzęcy zawarty w kawałkach mięsa; produkty mleczne, takie jak mleko, masło i sery; olej kokosowy i palmowy; oraz skóry kurczaka, indyka i innego drobiu. Powinieneś utrzymywać spożycie tłuszczów nasyconych maksymalnie 7 procent wszystkich dziennych kalorii. Dla przeciętnej diety wynosi ona 15 gramów.
 • Tłuszcze trans są płynnymi olejami, które zamieniają się w stały tłuszcz w procesie zwanym uwodornieniem. Są szczególnie złe dla ciebie, ponieważ nie tylko podnoszą poziom złych tłuszczów, ale także zmniejszają ilość dobrych tłuszczów we krwi. Można je znaleźć w wielu przetworzonych produktach spożywczych, ponieważ są bardzo stabilne i pomagają przedłużyć okres przydatności do spożycia. Spójrz na listę składników produktów dla uwodornionych olejów lub częściowo uwodornionych olejów - to są tłuszcze trans. Powinieneś dążyć do całkowitego wyeliminowania tłuszczów trans z diety.

Ponieważ w codziennej diecie potrzebujesz tłuszczów, chcesz zastąpić złe tłuszcze takimi jak te:

 • Tłuszcze jednonienasycone znajdują się w awokado, orzechach, nasionach, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym i masła orzechowym.
 • Tłuszcze wielonienasycone występują w większości innych rodzajów olejów roślinnych, takich jak kukurydza, nasiona bawełny, szafranowy i sojowy.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, produktach soi, orzechach włoskich i nasionach lnu.

Poprzez obniżenie lub wyeliminowanie spożycia złych tłuszczów i kontrolowanie spożycia dobrych tłuszczów, pójdziesz daleko w kierunku obniżenia ryzyka choroby serca.

4.5
Średnia ocena: 20
5
12
4
1
3
3
2
2
1
1