Moje wielkie greckie wesele

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moje wielkie greckie wesele
Plakat wydania kinowego
W reżyserii Joel Zwick
Wyprodukowane przez
 • Gary Goetzman
 • Tom Hanks
 • Rita Wilson
Scenariusz Nia Vardalos
W roli głównej
 • Nia Vardalos
 • John Corbett
 • Lainie Kazan
 • Michael Constantine
 • Andrea Martin
 • Joey Fatone
Muzyka stworzona przez
 • Alexander Janko
 • Chris Wilson
Kinematografia Jeffrey Jur
Edytowany przez Mia Goldman
Produkcja
firma
 • Gold Circle Films
 • HBO Films
 • MPH Entertainment
 • Playtone
Dystrybuowane przez IFC Films
Data wydania
 • 19 kwietnia 2002 r. (Stany Zjednoczone)
 • 16 sierpnia 2002 r. (Kanada)
Czas pracy
95 minut[1]
Kraj
 • Kanada
 • Stany Zjednoczone
Język język angielski
Budżet 5 milionów dolarów[2]
Kasa biletowa 368,7 miliona USD[2]

Moje wielkie greckie wesele to komedia romantyczna z 2002 r. w reżyserii Joela Zwicka i napisana przez Nię Vardalos, która występuje także w filmie jako Fotoula "Toula" Portokalos, grecka Amerykanka z klasy średniej, która zakochuje się w nie-greckich wyższych sferach klasy średniej Białych anglosaskich Protestant Ian Miller. Film otrzymał ogólnie pozytywne recenzje krytyków, a na 75. Oscara otrzymał nominację do Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz.

Film stał się najbardziej dochodową komedią romantyczną wszechczasów,[3] i zarobił 241,4 miliona dolarów w Ameryce Północnej, mimo że nigdy nie osiągnął pozycji numer jeden w kasie w momencie wydania. To był najbardziej dochodowy film, który dokonał tego wyczynu przez 14 lat, aż do filmu animowanego Śpiewać zarobił 268 milionów dolarów w 2016 roku.[4]

Film zrodził franczyzę, która zainspirowała krótkotrwały serial telewizyjny z 2003 roku Moje wielkie, greckie życie oraz sequel filmowy zatytułowany Mój wielki gruby grecki ślub 2, został wydany 25 marca 2016 r.

Wątek

Będąc 30-letnią i samotną, Fotoula "Toula" Portokalos jest czarną owcą swojej rodziny. Córka niezłomnie dumnych greckich imigrantów, wychowywała się, by podążać za swoją kulturową tradycją małżeństwa i macierzyństwa. Jej siostra Atena, o złotych dzieciach, spełniła oczekiwania rodziny, żeniąc się z młodym z innym Grekiem i stając się, według słów Touli, "grecką maszyną do hodowli niemowląt". Toula nadal mieszka z rodzicami i pracuje w Dancing Zorba's, rodzinnej restauracji w Chicago. Toula tęskni za własnym życiem z dala od restauracji i jej natrętnej rodziny. Frumpy i cyniczny, obawia się, że jej życie nigdy się nie zmieni. Pewnego dnia w restauracji Toula zauważa przystojnego młodego klienta - Iana Millera, nauczyciela szkolnego. Próbuje z nim rozmawiać, tylko po to, by zawstydzić się swoją społeczną niezręcznością. Ian jest oszołomiony jej zachowaniem, a Toula twierdzi, że straciła szansę na poznanie go.

Idea niezależności Touli polega na zajęciach komputerowych w college'u. Gdy Toula zbliża się do swojego ojca Gusa o zajęciach, zabrania mu, myśląc, że chce opuścić swoją rodzinę. Upiera się, że jest "wystarczająco mądra jak na dziewczynę" i jest zbyt niebezpieczne, by mogła być sama w mieście. Po pewnej przemyślnej perswazji żony Marii Gus niechętnie zezwala Touli na uczęszczanie na zajęcia. W miarę, jak jej klasy się rozwijają, Toula zyskuje pewność siebie. Handluje grubymi szkłami na soczewki kontaktowe i jej workowate, szare ubrania, by pochwalić się kolorowymi strojami. Aktualizuje swoją fryzurę i uczy się malować. Dzięki nowym umiejętnościom komputerowym i wypolerowanemu wizerunkowi, Toula prosi swoją matkę i ciotkę Voula, aby przekonały Gusa, że ​​Toula powinna pracować w biurze podróży Vouli zamiast w restauracji.

Toula rozwija się w swojej nowej pracy, a pewnego dnia widzi Iana idącego przez biuro podróży. Dostrzega Toulę, nie wiedząc, że jest tą samą kobietą, która próbowała z nim porozmawiać na Dancing Zorba. Pomimo nieśmiałej nieśmiałości Touli, przedstawiają się i zaczynają umawiać. Kiedy Ian zdaje sobie sprawę, że Toula była kobietą w restauracji, Toula jest pewna, że ​​Ian straci zainteresowanie. Zamiast tego kocha ją jeszcze bardziej za to, kim jest, i stają się parą.

Ponieważ Ian nie jest Grekiem, Toula utrzymuje tajemnicę związku z rodziną, ale jej rodzice dowiadują się, kiedy przyjaciel rodziny widzi, jak całują się na parkingu. Jak się obawiała, Gus jest zły, ponieważ Ian nie jest etnicznym Grekiem - odnosząc się do Iana jako "Xeno" - i zarówno Gus, jak i Maria mówią Touli, by zakończyła związek. Toula upiera się, że kocha Iana. Rodzice próbują ją odwieść, sprowadzając do domu różnych greckich kawalerów, bezskutecznie.

Kiedy Ian proponuje Touli, z radością przyjmuje, ale Gus jest zdenerwowany, że łan nie poprosił go o zgodę na randkę z Toulą, nie mówiąc już o małżeństwie. Ian próbuje dostosować się do rodzinnych greckich zwyczajów i manieryzmów. Ian i Toula nie mogą wyjść za mąż w greckim kościele prawosławnym, dopóki Ian nie nawróci się, a Toula martwi się, że ślub będzie fiaskiem. Sugeruje Ianowi, że zamiast tego uciekają. Odmawia, mówiąc, że jeśli jest to ważne dla jej rodziny, aby poślubić w swojej religii, wówczas zostanie ochrzczony przez Greckokatolickiego. Gotowość Iana do tego zachęca Gusa i Marię, by stopniowo akceptowali Iana w rodzinie.

Jak obawiała się Toula, jej liczna, dobroduszna krewna przejęła większość planów ślubnych, podczas gdy mężczyźni testowali Iana. Jej kuzynka Nikki wybiera tandetne sukienki druhny bez pozwolenia Touli; jej brat Nick w pół żartem zagraża Ianowi, że go zabije, jeśli kiedykolwiek skrzywdzi Toulę.Inni kuzyni oszukują Iana, mówiąc w języku greckim o nieodpowiednich rzeczach. Kiedy Toula zaprasza cichych, zarezerwowanych rodziców Iana, by spotkali się z rodzicami w ich domu, upiera się, że to prosty obiad z tylko sześcioma z nich. Toula i Ian przybywają, aby znaleźć całą dalszą rodzinę Touli na kolacji, gdzie tańczą i piją godzinami. Rodzice Iana nie są świadomi kultury greckiej i są zszokowani hałaśliwościami rodziny.

W dniu ślubu Toula jest zdenerwowana i otoczona przez krewnych, ale tradycyjne greckie wesele idealnie pasuje. W recepcji Gus wygłasza przemówienie, w którym akceptuje Iana i jego rodziców jako rodzinę. Następnie przedstawia nowożeńcom czyn do domu. Ian i Toula są głęboko poruszeni hojnością Gusa. Po przyjęciu, Toula i Ian wyjeżdżają na miesiąc miodowy w Grecji, doceniając szaleństwo greckiej rodziny.

Epilog pokazuje życie pary sześć lat później. Toula zaszła w ciążę "minutę później" po miesiącu miodowym z córką Paris. Gdy Ian i Toula idą z Paryża do greckiej szkoły, Paris pyta, dlaczego musi iść do greckiej szkoły. Toula odpowiada, że ​​jako dziecko musiała chodzić do greckiej szkoły, więc Paryż też. Zapewnia ją jednak, że kiedy nadejdzie czas, może wyjść za kogoś, kogo chce. Idąc, okazuje się, że ich dom znajduje się tuż obok rodziców Touli.

Odlew

 • Nia Vardalos jako Fotoula "Toula" Portokalos-Miller
 • John Corbett jako Ian Miller
 • Lainie Kazan jako Maria Portokalos
 • Michael Constantine jako Costas "Gus" Portokalos
 • Andrea Martin jako ciocia Voula
 • Louis Mandylor jako Nick Portokalos
 • Gia Carides jako Cousin Nikki
 • Gerry Mendicino jako Wujek Taki
 • Joey Fatone jako Cousin Angelo
 • Bess Meisler jako Yiayia (Grandma)
 • Stavroula Logothettis jako Atena Portokalos
 • Ian Gomez jako Mike, najlepszy człowiek Iana; on jest prawdziwym mężem Vardalosa
 • Bruce Gray jako Rodney Miller
 • Fiona Reid jako Harriet Miller
 • Jayne Eastwood jako pani White
 • Arielle Sugarman jako Paris Miller

Produkcja

Rozwój

Moje wielkie greckie wesele zaczęła się jako jedna kobieca sztuka napisana przez Vardalosa z udziałem Vardalosa, występowała przez sześć tygodni w hudsonskim teatrze Backstage w Los Angeles latem 1997 roku.[5] Vardalos później żartobliwie stwierdził, że napisała tylko sztukę "aby uzyskać lepszego agenta".[6][7] Sztuka została oparta na rodzinie Vardalosa w Winnipeg w Kanadzie i na jej doświadczeniu poślubienia nie-Greka (aktora Iana Gomeza).[6] Spektakl był popularny i był wyprzedany przez większą część jego biegu, po części dzięki marketingowi Vardalos w greckich kościołach prawosławnych w okolicy.[8] Doceniło to wielu hollywoodzkich dyrektorów i celebrytów, w tym aktorkę Ritę Wilson, która sama jest pochodzenia greckiego;[8] Wilson przekonał jej męża, aktora Toma Hanksa, aby to również zobaczył.

Vardalos zaczął spotykać się z różnymi dyrektorami w sprawie stworzenia filmowej wersji sztuki i zaczął pisać scenariusz. Spotkania okazały się jednak bezowocne, ponieważ kierownictwo nalegało na zmiany, które według nich uczyniłyby film bardziej komercyjnym, na co Vardalos sprzeciwił się: zmiana obejmowała fabułę, pozyskanie znanej aktorki w roli głównej (Marisa Tomei). ,[8] i zmianę pochodzenia etnicznego na latynoski.[6] Dwa miesiące po zakończeniu pierwszego odcinka, wytwórnia Hanksa, Playtone, skontaktowała się z Vardalosem w sprawie stworzenia filmu opartego na jej wizji; zgodzili się także na ponowną grę na początku 1998 roku, tym razem w LA's Globe Theatre.[5] Później Hanks powiedział, że wcielenie Vardalosa w główną rolę "przynosi ogromną ilość integralności do utworu, ponieważ jest to wersja jej własnego życia i własnych doświadczeń, myślę, że to widać na ekranie, a ludzie ją rozpoznają".[6]

W 2000 r., Gdy w Toronto robił przedprodukcję filmu, producent Vardalos i Playtone Gary Goetzman usłyszał aktora Johna Corbetta (który był w mieście kręcąc film Serendipity) w barze, mówiąc przyjacielowi o tym, że przeczytał scenariusz Moje wielkie greckie weselei będąc zdenerwowanym, że nie mógł przesłuchać. Vardalos i Goetzman podeszli do Corbetta i zaproponowali mu Iana Millera na miejscu, który przyjął.[6]

Filmowanie

Części filmu nakręcono w Greektown w Toronto

Pomimo, że opierał się na życiu w greckiej społeczności Winnipeg, film został nakręcony w Chicago i nakręcony w Toronto i Chicago. Toronto Ryerson University i dzielnica Greektown są szczególnie widoczne w filmie. Dom, w którym przedstawiano rezydencję Gus i Marii Portokalos (a także dom kupiony pod koniec filmu dla Touli i Iana) znajduje się na Glenwood Crescent, tuż przy O'Connor Drive w East York. Prawdziwy dom reprezentujący rezydencję Portokalos ma większość zewnętrznej ornamentyki, którą pokazano w filmie. Również kilka mniejszych części filmu zostało nakręconych w Jarvis Collegiate Institute w Toronto.

Wydanie

Po premierze w lutym 2002 r. Został początkowo wydany w Stanach Zjednoczonych w ograniczonym wydaniu 19 kwietnia 2002 r. Przed otrzymaniem szerszego wydania na całym świecie w okresie letnim, w tym szerokiego wydania w Stanach Zjednoczonych 2 sierpnia.

Wyniki kasyn

Moje wielkie greckie wesele stał się hitem uśpienia i stopniowo wyrastał z jego ograniczonego uwalniania. Pomimo tego, że nigdy nie trafił na pierwsze miejsce i był niezależnym filmem z budżetem 5 milionów dolarów, ostatecznie zarobił na całym świecie 368,7 milionów dolarów, stając się jednym z najlepszych romantycznych filmów XXI wieku według Echo Bridge Entertainment.[9] Był to piąty najlepiej zarabiający film 2002 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie,[10] z 241.418.221 USD i najbardziej dochodową komedią romantyczną w historii.[3] W kraju również był rekordem dla najbardziej dochodowego filmu, który nigdy nie był numerem jeden na cotygodniowych mapach północnoamerykańskich kas biletowych,[11] do czasu premiery filmu animowanego 2016, Śpiewać14 lat później. Film należy do najbardziej dochodowych w historii, z zyskiem na poziomie 6150% (koszt skorygowany o inflację) w wysokości 6 milionów USD do wyprodukowania.[12]

Odbiór krytyczny

W "Rotten Tomatoes" film uzyskał ocenę 76% na podstawie 121 recenzji, średnia ocena to 6,7 / 10. Krytyczny konsensus strony brzmi: "Chociaż czasami wydaje się, że jest to sitcom telewizyjny, Moje wielkie greckie wesele jest dobroduszny, sympatyczny i uroczo ekscentryczny, z ostrym scenariuszem i głównym występem Nii Vardalos. "[13] Na Metacritic, który przypisuje ocenę opartą na recenzjach, film ma średnią ocenę 62 na 100, w oparciu o 29 krytyków, wskazując "ogólnie korzystne recenzje".[14]

Wyróżnienia

 • 2008: 10 Top 10 AFI:
  • Nominowany romantyczny film komediowy[15]

10-lecie wydania

W 2012 roku wydano 10. rocznicę wydania filmu na DVD i Blu-ray. Wersja zawiera cyfrową kopię filmu i zawiera usunięte sceny oraz 30-minutową retrospekcję z Vardalos i Corbett.

Pozew sądowy

Aktorzy (z wyjątkiem Vardalos, którzy mieli oddzielną umowę), a także firma producencka Hanksa, Playtone, później pozywali studio za część zysków, naliczając, że Gold Circle Films angażował się w tak zwaną "księgowość Hollywood" "praktyki.[16]

Dziedzictwo

Serial telewizyjny

Główny artykuł: Moje wielkie greckie życie

Film zainspirował krótki serial telewizyjny z 2003 roku Moje wielkie, greckie życie, z większością głównych bohaterów granych przez tych samych aktorów, z wyjątkiem Steven Eckholdt zastępującego Corbetta jako męża. Corbett już podpisał kontrakt z serialem telewizyjnym Szczęściarz. Miał pojawić się jako najlepszy przyjaciel postaci zastępczej, ale koncert został odwołany, zanim się pojawił. Spektakl otrzymał słabe recenzje od krytyków, zwracając uwagę na przypadkowe wejścia do postaci i poważne "poprawki" fabuły, które nie pasowały do ​​filmu.

Siedem odcinków z tej serii jest dostępnych na DVD z Sony Pictures Home Entertainment, którego wytwórnia telewizyjna wyprodukowała serial.

Dalszy ciąg

Główny artykuł: My Big Fat Greek Wedding 2

W wywiadzie dla jej filmu z 2009 roku Moje życie w ruinach, zapytał o możliwy dalszy ciąg Moje wielkie greckie wesele, Vardalos oświadczył, że ma pomysł na kontynuację i zaczął ją pisać, sugerując, że Gruzyfilm zostanie nakręcony w Grecji.[17]

Zapytana o kontynuację w wywiadzie z listopada 2012 r., Stwierdziła:

Właściwie tak. I dopiero teraz naprawdę stałem się otwarty na ten pomysł. Przez lata słyszałem od wszystkich o tym, jaka powinna być kontynuacja. Ludzie obok mnie w Starbucks powiedzieliby: "Hej, powiem ci mój pomysł", a ja powiedziałbym: "Hej, próbuję tylko wypić filiżankę kawy". Nigdy nie myślałem o tym zbyt wiele. Ale kiedy John (Corbett) i ja niedawno usiedliśmy, aby przeprowadzić ten wywiad (na 10. rocznicę wydania), śmialiśmy się tak mocno przez całą sprawę. Pomyślałem, że już czas. Powiedział: "Chodź, napisz coś, dobrze?" I teraz myślę, że będę. Razem mamy tak łatwą chemię. I mamy chemię, ponieważ nigdy "nie zrobiliśmy tego". To najlepszy sposób na zabicie chemii w scenie. Musisz upewnić się, że twoi aktorzy nie "robią tego" poza ekranem. Jeśli nie "zrobią tego", będą mieli chemię w aparacie.[18]

27 maja 2014 r. Różne media i media donosiły o kontynuacji prac. Nia Vardalos później potwierdziła to na Twitterze, a także napisała scenariusz do filmu.[19] Pierwszy zwiastun dla Mój wielki gruby grecki ślub 2 został wyemitowany w NBC The Today Show 11 listopada 2015 r. i został wydany 25 marca 2016 r.,[20] mieszane recenzje krytyków i skromny sukces kasowy.

Referencje

 1. ^ "MY BIG FAT GREEK WEDDING (PG)". Brytyjska Rada Klasyfikacji Filmowej. 17 lipca 2002 r. Źródło 1 kwietnia, 2016.
 2. ^ a b "My Big Fat Greek Wedding (2002)". Box Office Mojo. Źródło 5 marca, 2017.
 3. ^ a b "Przegląd telewizyjny - Moje wielkie greckie życie". Entertainment Weekly. 2003-04-07. Źródło 2008-09-28.
 4. ^ "Najpopularniejsze filmy, które nigdy nie trafiły # 1". Box Office Mojo. Źródło 2017-01-31.
 5. ^ a b Mój wielki gruby grecki ślub skierowany do L.A. Globe 15 stycznia - oraz Film, Willard Manus, Afisz teatralny15 stycznia 1998 r
 6. ^ a b c d e Moje wielkie greckie wesele: o produkcji, Hollywood Jezusa, 2002
 7. ^ "Rick Siegel". Wikipedia. 2017-04-17.
 8. ^ a b c Wywiad Nia Vardalos, Robin Rea, Screenmancer.com
 9. ^ "Moje życie w ruinach" (PDF). Zarchiwizowane z oryginału (PDF) 10 lipca 2011 r. Echo Bridge Entertainment. Źródło: 12 maja 2008 r
 10. ^ "Wyniki 2002 roku Office Box - Box Office Mojo". Źródło 25 sierpnia 2016.
 11. ^ "Najpopularniejsze filmy, które nigdy nie trafiły # 1". Box Office Mojo. Źródło 2008-07-26.
 12. ^ Personel (15 września 2010 r.). "15 najbardziej dochodowych filmów wszechczasów". CNBC. Źródło 15 września 2010. Rankingi cytowane w tym artykule zostały zakwestionowane, ponieważ niektóre filmy nie zostały uwzględnione.
 13. ^ "Moje wielkie greckie filmy o greckich ślubach, zdjęcia". Zgniłe pomidory. Flixster. Źródło 2010-05-08.
 14. ^ "Moje wielkie greckie ślubne recenzje na Metacritic.com". Metakrytyczny. CBS. Źródło 2010-05-08.
 15. ^ "10 najważniejszych nominowanych AFI" (PDF). Zarchiwizowane z oryginału 16 lipca 2011 r. Źródło 2016-08-19.
 16. ^ Munoz, Lorenza (8 sierpnia 2007). "Hanks pozywa zysk z" greckiego wesela ". Los Angeles Times.
 17. ^ "Czy sequele" greckiego greckiego ślubu "są w pracach?. Źródło 25 sierpnia 2016.
 18. ^ Redaktor, Shelley Emling Senior; Post, The Huffington (12 listopada 2012 r.). "Moja wielka, tłusta greka weselna" Star Talks Chemia, macierzyństwo i plany na sequel ". Źródło 25 sierpnia 2016.
 19. ^ "Moje wielkie greckie wesele" to wielka następna ". Źródło 25 sierpnia 2016.
 20. ^ "Universal ujawnia wydanie z marca 2016 dla" My Big Fat Greek Wedding 2 "". Źródło 25 sierpnia 2016.

Linki zewnętrzne

Wikicytat ma cytaty związane z: Moje wielkie greckie wesele
 • Mój wielki gruby grecki ślub na IMDb
 • Mój wielki gruby grecki ślub w kasie Mojo
 • Mój wielki tłusty grecki ślub w zgniłych pomidorach
 • Mój wielki tłusty grecki ślub w Metacritic
 • v
 • t
 • mi
Filmy w reżyserii Joela Zwicka
 • Jasnowidzenie (1989)
 • Moje wielkie greckie wesele (2002)
 • Elvis opuścił budynek (2004)
 • Fat Albert (2004)
 • v
 • t
 • mi
Satelitarna nagroda dla najlepszego filmu
Musical lub komedia
(1996-2009, emeryci)
 • Evita (1996)
 • Lepiej Być Nie Może (1997)
 • Zakochany Szekspir (1998)
 • Bycie Johnem Malkovichem (1999)
 • Siostra Betty (2000)
 • Moulin Rouge! (2001)
 • Moje wielkie greckie wesele (2002)
 • Utracony sens po tłumaczeniu (2003)
 • Bokiem (2004)
 • Walk the Line (2005)
 • Wymarzone dziewczyny (2006)
 • Juno (2007)
 • Happy-Go-Lucky (2008)
 • Dziewięć (2009)
Filmowy dramat
(1996-2009, emeryci)
 • Fargo (1996)
 • Tytaniczny (1997)
 • Cienka czerwona linia (1998)
 • Informator (1999)
 • ruch drogowy (2000)
 • W sypialni (2001)
 • Daleko od Nieba (2002)
 • W Ameryce (2003)
 • Hotel Rwanda (2004)
 • Brokeback Mountain (2005)
 • The Departed (2006)
 • To nie jest kraj dla starych ludzi (2007)
 • milioner z ulicy (2008)
 • The Hurt Locker (2009)
Film
(2010-obecnie)
 • Sieć społeczna (2010)
 • Potomkowie (2011)
 • Poradnik Silver Linings (2012)
 • 12 lat niewolnikiem (2013)
 • Birdman lub (nieoczekiwana cnota niewiedzy) (2014)
 • Reflektor (2015)
 • La La Land / Manchester by the Sea (2016)
 • Własny kraj Boga / Three Billboard Outside Ebbing, Missouri (2017)
 • v
 • t
 • mi
Tom Hanks
Dyrektor
 • To co robisz! (1996)
 • Larry Crowne (2011)
Producent
 • Wyrzucać (2000)
 • Moje wielkie greckie wesele (2002)
 • Connie i Carla (2004)
 • Wspaniałe Pustkowie: Walking on the Moon 3D (2005)
 • Neil Young: Heart of Gold (2006)
 • Ciemiężca mrówek (2006)
 • Starter dla 10 (2006)
 • Wojna Charliego Wilsona (2007)
 • Wielki Buck Howard (2008)
 • Miasto Cienia (2008)
 • Gdzie są dzikie rzeczy (2009)
 • Mój wielki gruby grecki ślub 2 (2016)
 • Okrąg (2017)
 • Chart (2019)
Telewizja
 • z ziemi na Księżyc (1998)
 • Kompania braci (2001)
 • Zmiana w grze (2012)
Związane z
 • Filmografia
 • Playtone
 • Nagrody i nominacje
 • Colin Hanks
 • Rita Wilson
 • Jim Hanks
 • David S. Pumpkins
Źródło: "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=My_Big_Fat_Greek_Wedding&oldid=849058875"
4.1
Średnia ocena: 24
5
11
4
2
3
2
2
2
1
1