Obrzęk w czasie ciąży - American Pregnancy Association

Kobieta doświadcza obrzęku podczas ciąży

W czasie ciąży organizm wytwarza około 50% więcej krwi i płynów ustrojowych, aby zaspokoić potrzeby rozwijającego się dziecka. Obrzęk jest normalną częścią ciąży, która jest spowodowana przez tę dodatkową krew i płyn.

Normalny obrzęk, który jest również nazywany obrzęk, występuje w rękach, twarzy, nogach, kostkach i stopach.

Ta dodatkowa retencja płynu jest potrzebna do zmiękczenia ciała, co pozwala mu się rozszerzać wraz z rozwojem dziecka. Dodatkowy płyn pomaga również w przygotowaniu stawów miednicy i tkanek do otwarcia. Dodatkowe płyny stanowią około 25% masy ciała kobiet w ciąży.

Kiedy pojawia się obrzęk podczas ciąży?

Obrzęk może wystąpić w dowolnym momencie ciąży, ale zwykle obserwuje się go około piątego miesiąca i może wzrosnąć, gdy jesteś w trzecim trymestrze ciąży.

Na obrzęk mogą również wpływać następujące czynniki:

Nieznaczny obrzęk jest spodziewany podczas ciąży; jednak w przypadku nagłego obrzęku dłoni i twarzy może to być oznaką stanu przedrzucawkowego. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w przypadku nagłego obrzęku.

Co możesz zrobić, aby leczyć obrzęki podczas ciąży?

Obrzęk można zmniejszyć, spożywając pokarmy bogate w potas, takie jak banany i unikając kofeiny.

Oto kilka innych przydatnych wskazówek, jak radzić sobie z obrzękiem podczas ciąży:

 • Unikaj stania przez dłuższy czas.
 • Zminimalizuj czas na zewnątrz, gdy jest gorący.
 • Reszta z podniesionymi stopami.
 • Noś wygodne buty, unikaj wysokich obcasów, jeśli to możliwe.
 • Nosić rajstopy lub pończochy wspomagające.
 • Unikaj ubrań, które są ciasne wokół nadgarstków lub kostek.
 • Odpocznij lub popływaj w basenie.
 • Użyj zimnych okładów na spuchniętych obszarach.
 • Pij wodę, która pomaga wypłukać ciało i zmniejszyć retencję wody.
 • Zminimalizuj spożycie sodu (sól) i unikaj dodawania soli do posiłków.

Ostatnia aktualizacja: 07/2015


Opracowano przy użyciu informacji z następujących źródeł:

Poradnik Mayo Clinic do zdrowej ciąży, Roger W., M.D. i wsp., Część 3. Ciąża, Poród i noworodek: Kompletny przewodnik. Simkin, Penny, P.T., i wsp., Ch. 6.

Akcje 672

Obrzęk w czasie ciąży - American Pregnancy Association

Twój brzuch nie jest jedyną rzeczą, która puchnie w tych dniach - możesz zauważyć łagodny obrzęk całego ciała podczas ciąży i, dzięki prawom grawitacji, szczególnie w stopach i kostkach. Ilość obrzęku, którego doświadczasz, może się różnić w zależności od godziny (wzrost w godzinach wieczornych) i pogody (cieplejsze temperatury przewidują większy obrzęk).

Kiedy Czy stopy puchną podczas ciąży?

Obrzęk dotyka około 3/4 ciężarnych kobiet, począwszy od 22 tygodnia do 27 tygodnia ciąży, i prawdopodobnie utrzyma się aż do porodu (z drugiej strony, niedługo nie będziesz w stanie zobaczyć niczego poniżej brzucha) .

Co powoduje obrzęk kostek i stóp podczas ciąży?

W czasie ciąży pojawia się obrzęk, gdy zwiększają się płyny ustrojowe, aby pielęgnować zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko, i gromadzić się w tkankach w wyniku zwiększonego przepływu krwi i nacisku rosnącej macicy na żyły miednicy i żyłę główną (duża żyła po prawej stronie twojego ciała, które oddaje krew z twoich kończyn dolnych do serca). To powoduje, że doświadczasz tego och tak niezbędnego wzrostu, jak och, tak denerwujący obrzęk - szczególnie obrzęk kostek i stóp (ale także twoich rąk, jak mogłeś zauważyć, kiedy próbowałeś zdjąć swoje pierścienie). Możesz również uprawiać więcej obrzęków w stopach, jeśli przyrost masy był szybszy.

Czy istnieje ryzyko związane z obrzękiem kostek i stóp?

Chociaż na pewno nie jest pęczniejący (szczególnie, gdy próbuje się wcisnąć do butów pod koniec dnia, gdy opuchlizna jest w szczytowej fazie), łagodny obrzęk kostek i stóp spowodowany obrzękiem jest nieszkodliwy i zupełnie normalny. Równie normalne jest, aby nie odczuwać zauważalnego obrzęku (jedna na cztery szczęśliwe kobiety w ciąży nie). Jeśli jednak dłonie i / lub twarz stają się podpuchnięte lub jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej niż jeden dzień na raz (nie poprawia się z dnia na dzień), skontaktuj się z lekarzem. Nadmierny obrzęk może być jednym z objawów stanu przedrzucawkowego - ale gdy jest, towarzyszy mu wiele innych objawów (takich jak podwyższone ciśnienie krwi, szybki przyrost masy ciała i białko w moczu). Jeśli ciśnienie krwi i mocz są prawidłowe (są sprawdzane podczas każdej wizyty prenatalnej), nie ma powodu do obaw.

Jak powstrzymać stopy od obrzęku podczas ciąży:

 • Unikaj długich okresów stania lub siedzenia. Jeśli dużo stoisz na nogach, rób przerwy i usiądź. Jeśli dużo siedzisz, wybierz się na pięciominutowy spacer przynajmniej raz na godzinę.
 • Podnieś stopy. Jeśli to możliwe, podnieś nogi, gdy siedzisz. Kto ma lepszy pretekst, aby postawić jej stopy niż kobieta w ciąży?
 • Spać po twojej stronie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, spróbuj spać po swojej stronie (najlepiej po lewej) - pomaga to nucić nerek, co z kolei pomaga marnować wydalanie i zmniejsza obrzęki.
 • Rusz to. Postaraj się wykonać ćwiczenia odpowiednie dla ciąży, takie jak chodzenie (które utrzymuje płynącą krew zamiast gromadzenia) lub pływanie, jeśli twój lekarz to wykona (ciśnienie wody wypycha płyny z twoich tkanek z powrotem do żył, gdzie trafia do twoich nerek abyś mógł go wysikać).
 • Unikaj ciasnych elastycznych skarpet lub pończoch. Twoim celem jest, aby krew i płyny płynęły tak swobodnie, jak to tylko możliwe.
 • Noś wygodne buty. Zwłaszcza gdy jesteś na zewnątrz (te seksowne slingbacki i tak nie pasują teraz). Rozważ także buty ortotyczne lub wkładki, które mogą sprawić, że Twoje stopy będą się lepiej czuły, a także zmniejszyć ból nóg i pleców podczas ciąży. Po powrocie do domu przerzuć się na parę miękkich kapci.
 • Spróbuj węża pomocniczego. Zdecyduj się na pełne rajstopy (z dodatkowym biustem) lub na kolana lub uda (lepszy wybór, jeśli jesteś wiecznie ciepły), które nie są ciasne na wierzchu. Bez względu na to, jaki rodzaj węża pomocniczego wybierzesz, załóż je rano, zanim zacznie się codzienny obrzęk, aby mogli efektywniej wykonywać swoją pracę.
 • Pić dużo wody . Może wydawać się sprzeczne z intuicją, aby wypłukać płyny z płynów, ale picie ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie pomoże pozbyć się nadmiaru sodu i innych produktów odpadowych, minimalizując obrzęk.
 • Nie szalej z solniczką. Ograniczenie soli za dużo zwiększa obrzęk - więc nie wycinaj go w całości. Ale jak wszystko, najlepiej jest utrzymywać spożycie z umiarem i solą do smaku.

Kolejny powód, dla którego buty są mocniejsze: wzrost stopy

Oprócz obrzęku istnieje jeszcze jeden czynnik, jeśli twoje buty czują się bardzo przytulnie: Podobnie jak pozostałe więzadła w twoim ciele, te w Twoich stopach rozluźniają się dzięki rozluźniającemu hormonowi, umożliwiając rozłożenie kości. Jeśli przylgniesz do swoich starych butów, twoje stopy mogą się poczuć uciskane. Po kilku miesiącach obrzęk ustąpi, a dodatkowa waga spadnie (zwykle). Ale chociaż twoje stawy i więzadła będą się zaciskać, twoje stopy mogą pozostać na stałe większe - aż do pełnego rozmiaru buta. Zakupy butów, ktoś?

Tak więc, wiesz, czego się spodziewać może zarabiać na prowizjach z linków do zakupów zawartych na tej stronie.

3 rzeczy do przeczytania Dalej:

4.2
Średnia ocena: 22
5
10
4
5
3
3
2
2
1
0