Jedzenie w ciąży w czasie ciąży

Transkrypcja wideo

FamilyDoctor.org: "Jedzenie w ciąży", FDA: "Leki w moim domu: kofeina i twoje ciało", "Co musisz wiedzieć o rtęci w rybach i skorupiakach (broszura)., SFGate:" Jakie są problemy zdrowotne Problemy z niepasteryzowanym serem? "

Mnóstwo smacznych, zdrowych potraw są świetne dla Ciebie i Twojego dziecka kiedy jesteś w ciąży. Inni powinni prawdopodobnie sterować z dala od. Oto trzy produkty, które można zjeść i cztery, których należy unikać. Przekąska na tęczy owoców i warzyw. Oni są pełen ważnych witamin i minerały. Plus mają włókno, które pomaga w trawieniu. Chude białko pomaga Twojemu dziecku rosnąć. To bardzo ważne podczas twojego drugiego i trzeciego trymestry. Pokarmy takie jak mięso, drób, i jajka są również pakowane z witaminami żelaza i B. Całe ziarno napełni cię i pomagają utrzymać siłę przez cały dzień. Dają ci także włókno, żelazo, Witaminy z grupy B i inne minerały. Teraz przekrocz te inne produkty i pije z zakupów lista. Niepasteryzowane produkty mleczne mogą przenosić choroby pokarmowe jak listeria. Surowe lub niedogotowane potrawy to samo ryzyko - mogą cię rozchorować. I podczas gdy gotowane ryby mogą być zdrowa część twojej ciąży plan jedzenia, unikaj tego mieć dużo rtęci. Może to spowodować uszkodzenie twoje nienarodzone dziecko system nerwowy. Wreszcie, nie pij alkoholu. Bez alkoholu jest bezpieczny dla zdrowia twojego maleństwa. Co do kofeiny, niektórzy lekarze powiedz, że możesz mieć małą filiżankę lub dwa z kawy, herbaty lub napoju gazowanego każdego dnia. Ale najlepiej jest go pominąć całkowicie lub przejść na bezkofeinowy.

Dobre odżywianie w czasie ciąży i jej wystarczająca ilość jest bardzo ważna dla wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. Powinieneś spożywać około 300 kalorii dziennie, niż przed zajściem w ciążę.

Chociaż nudności i wymioty podczas pierwszych kilku miesięcy ciąży mogą utrudniać to, staraj się jeść dobrze zbilansowaną dietę i brać prenatalne witaminy. Oto kilka zaleceń, aby zapewnić Tobie i Twojemu dziecku zdrowie.

Nieprzerwany

Pokarmy, których należy unikać w ciąży

 • Unikaj alkoholu w czasie ciąży. Alkohol jest związany z przedwczesnym porodem, niepełnosprawnością intelektualną, wadami wrodzonymi i niską wagą urodzeniową.
 • Ogranicz kofeinę do nie więcej niż 300 mg na dzień. Zawartość kofeiny w różnych napojach zależy od użytych ziaren lub liści i sposobu ich przygotowania. 8-uncjowa filiżanka kawy zawiera średnio około 150 mg kofeiny, podczas gdy czarna herbata ma zwykle około 80 mg. 12-uncjowy kieliszek napoju z kofeiną zawiera od 30 do 60 mg kofeiny. Pamiętaj, że czekolada (szczególnie ciemna czekolada) zawiera kofeinę - czasami znaczną jej ilość.
 • Stosowanie sacharyny jest zdecydowanie odradzane w czasie ciąży, ponieważ może przenikać przez łożysko i może pozostać w tkankach płodu. Ale stosowanie innych nieodżywczych lub sztucznych substancji słodzących zatwierdzonych przez FDA jest dopuszczalne w czasie ciąży. Te słodziki zatwierdzone przez FDA obejmują aspartam (Equal lub NutraSweet), acesulfam-K (Sunett) i sukraloza (Splenda). Te substancje słodzące są uważane za bezpieczne z umiarem, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, ile nieodżywczego słodzika jest dopuszczalne w czasie ciąży.
 • Zmniejsz całkowitą ilość spożywanego tłuszczu do 30% lub mniej całkowitej liczby kalorii dziennie. Dla osoby spożywającej 2000 kalorii dziennie, byłoby to 65 gramów tłuszczu lub mniej dziennie.
 • Ogranicz spożycie cholesterolu do 300 mg lub mniej na dzień.
 • Nie jedz rekinów, włóczników, makreli królewskich ani żabnicowatych (zwanych też białymi snapperami), ponieważ zawierają one wysoki poziom rtęci.
 • Unikaj miękkich serów, takich jak sery feta, brie, camembert, ser pleśniowy i ser meksykański. Sery te są często niepasteryzowane i mogą powodować infekcję Listeria. Nie ma potrzeby, aby unikać twardych serów, sera topionego, twarożku, twarogu lub jogurtu.
 • Unikaj surowych ryb, szczególnie skorupiaków, takich jak ostrygi i małże.

Co jeść w ciąży i nie czuć się dobrze

W czasie ciąży możesz mieć poranne mdłości, biegunkę lub zaparcia. Możesz mieć trudności z utrzymaniem jedzenia na niskim poziomie lub możesz czuć się zbyt chory, aby nawet jeść w ogóle. Oto parę sugestii:

 • Poranne mdłości: jeść krakersy, płatki zbożowe lub precle przed wstaniem z łóżka; spożywać małe, częste posiłki przez cały dzień; unikać tłustych, smażonych, pikantnych i tłustych potraw.
 • Zaparcia: Jedz więcej świeżych owoców i warzyw.Wypij też od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Pomocne mogą też być suplementy z błonnikiem. Najpierw skonsultuj się z lekarzem.
 • Biegunka: Zjedz więcej pokarmów zawierających pektynę i dziąsła (dwa rodzaje błonnika pokarmowego), aby wchłonąć nadmiar wody. Przykładami takich produktów są: mus jabłkowy, banany, biały ryż, płatki owsiane i pszenny chleb pszenny.
 • Zgaga: Jedz małe, częste posiłki przez cały dzień; spróbuj wypić mleko przed jedzeniem; i ograniczyć napoje i napoje zawierające kofeinę, napoje cytrynowe i ostre potrawy.

Nieprzerwany

Czy mogę jeść podczas ciąży?

Nie. Nie stosuj diety lub staraj się schudnąć podczas ciąży - zarówno Ty, jak i Twoje dziecko potrzebujecie odpowiednich składników odżywczych, aby być zdrowym. Pamiętaj, że stracisz trochę na wadze w pierwszym tygodniu swojego urodzenia.

Czy mogę jeść dietę "o niskiej zawartości węglowodanów" w czasie ciąży?

Dieta niskowęglowodanowa, taka jak Atkins i dieta South Beach, jest bardzo popularna. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu diety niskowęglowodanowej na ciążę, więc jej wpływ na płód, jeśli w ogóle, jest nieznany. Gdy jesteś w ciąży, powinieneś jeść zrównoważoną dietę ze wszystkich grup żywności.

Czy w czasie ciąży mogę utrzymywać dietę wegetariańską?

Tylko dlatego, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że ​​musisz odejść od diety wegetariańskiej. Twoje dziecko może otrzymywać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby rosnąć i rozwijać się, gdy będziesz przestrzegać diety wegetariańskiej, jeśli upewnisz się, że jesz szeroką gamę zdrowych pokarmów, które zapewniają wystarczającą ilość białka i kalorii dla Ciebie i Twojego dziecka.

W zależności od rodzaju wegetariańskiego planu posiłków, który należy przestrzegać, konieczne może być dostosowanie nawyków żywieniowych w celu zapewnienia odpowiedniego odżywienia dla Ciebie i Twojego dziecka. Powinieneś spożywać około 300 więcej kalorii niż przed zajściem w ciążę. Porozmawiaj o swojej diecie z lekarzem.

Dlaczego potrzebuję więcej wapnia w ciąży?

Wapń jest składnikiem odżywczym potrzebnym do budowy silnych zębów i kości. Wapń pozwala również normalnie krzepnąć krew, mięśnie i nerwy działają prawidłowo, a serce bije normalnie. Większość wapnia w twoim ciele znajduje się wewnątrz twoich kości.

Twoje rosnące dziecko potrzebuje dużej ilości wapnia, aby się rozwinąć. Jeśli nie spożyjesz wystarczającej ilości wapnia, aby zaspokoić potrzeby rozwijającego się dziecka, twoje ciało weźmie wapń z kości, zmniejszając masę kostną i narażając się na osteoporozę. Osteoporoza powoduje dramatyczne przecinanie kości, co powoduje słabe, kruche kości, które łatwo można złamać.

Ciąża to czas, w którym kobieta może spożywać więcej wapnia. Nawet jeśli podczas ciąży nie pojawią się żadne problemy, niedostateczna podaż wapnia w tym czasie może zmniejszyć siłę kości i zwiększyć ryzyko osteoporozy w późniejszym okresie życia.

Nieprzerwany

Poniższe wytyczne pomogą zapewnić wystarczającą ilość wapnia we krwi podczas ciąży:

 • Zalecana dzienna prowizja amerykańska (USRDA) dla wapnia wynosi 1000 mg dziennie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w wieku powyżej 18 lat. RDA dla nastolatków do 18 roku życia wynosi 1300 mg wapnia dziennie.
 • Spożywanie i spożywanie co najmniej czterech porcji produktów mlecznych i pokarmów bogatych w wapń dziennie pomoże zapewnić odpowiednią ilość wapnia w codziennej diecie.
 • Najlepszymi źródłami wapnia są produkty mleczne, w tym mleko, ser, jogurt, śmietana i pudding. Wapń znajduje się również w żywności, w tym zielonych warzywach (brokuły, szpinak i warzywa), owocach morza, suszonym grochu i fasoli.
 • Witamina D pomoże twojemu ciału wykorzystać wapń. Odpowiednie ilości witaminy D można uzyskać przez wystawienie na działanie słońca i wzbogaconego mleka, jaj i ryb.

Jak mogę uzyskać wystarczającą ilość wapnia, jeśli nie toleruję laktozy?

Nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia laktozy, cukru znajdującego się w mleku. Jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz mieć skurcze, gaz lub biegunkę podczas spożywania produktów mlecznych.

Jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz nadal otrzymywać wapń, którego potrzebujesz. Oto parę sugestii:

 • Użyj mleka Lactaid wzbogaconego wapniem. Porozmawiaj z dietetykiem o innych produktach o obniżonej zawartości laktozy.
 • Możesz tolerować określone produkty mleczne, które zawierają mniej cukru, w tym ser, jogurt i twarożek.
 • Zjadaj niebiałkowe źródła wapnia, w tym warzywa, brokuły, sardynki i tofu.
 • Spróbuj spożywać niewielkie ilości mleka z posiłkami. Mleko jest lepiej tolerowane przez pokarm.

Czy powinienem przyjmować suplement wapnia podczas ciąży?

Jeśli masz problemy z spożywaniem wystarczającej ilości pokarmów bogatych w wapń w swoim codziennym planie posiłku, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem o przyjmowaniu suplementu wapnia. Ilość wapnia, którą będziesz potrzebować z suplementu, zależy od ilości wapnia spożywanego przez źródła pożywienia.

Suplementy wapnia i niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające wapń, takie jak Tums, mogą uzupełniać już zdrową dietę. Wiele suplementów witaminowych zawiera niewiele wapnia lub wcale; dlatego możesz potrzebować dodatkowego suplementu wapnia.

Nieprzerwany

Dlaczego potrzebuję więcej żelaza podczas ciąży?

Żelazo jest minerałem, który stanowi ważną część hemoglobiny, substancji we krwi, która przenosi tlen w organizmie. Żelazo przenosi również tlen w mięśniach, pomagając im prawidłowo funkcjonować. Żelazo pomaga zwiększyć odporność na stres i choroby.

Ciało wchłania żelazo skuteczniej podczas ciąży; dlatego ważne jest, aby zażywać więcej żelaza podczas ciąży, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość tlenu. Żelazo pomoże Ci również uniknąć objawów zmęczenia, osłabienia, drażliwości i depresji.

Przestrzeganie zrównoważonej diety i spożywanie produktów bogatych w żelazo może pomóc w zapewnieniu wystarczającej ilości żelaza podczas ciąży. Ponadto pomocne będą następujące wskazówki:

 • RDA dla żelaza wynosi 27 mg dziennie dla kobiet w ciąży i 9-10 mg dla kobiet karmiących piersią.
 • Spożywanie co najmniej trzech porcji bogatych w żelazo pokarmów dziennie pomoże zapewnić sobie 27 mg żelaza w codziennej diecie. Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie żelaza z diety jest spożywanie wysoce wzbogaconych płatków śniadaniowych. Należy pamiętać, że spożycie żelaza nie jest równe absorpcji żelaza. Wchłanianie żelaza do organizmu jest największe ze źródłami żelaza, takimi jak wątroba.
 • Najlepsze źródła żelaza to wzbogacone produkty zbożowe, chude mięso, drób, ryby i zielone warzywa liściaste.

Jakie są dobre źródła żelaza?

 • Mięso i owoce morza: chuda wołowina, kurczak, małże, krab, żółtko jaja, ryby, jagnięcina, wątroba, ostrygi, wieprzowina, sardynki, krewetki, indyki i cielęcina
 • Warzywa: groch z brokułami, brokuły, brukselka, ziele angielskie i rzepa, fasola lima, słodkie ziemniaki i szpinak
 • Rośliny strączkowe: sucha fasola i groch, soczewica i soja
 • Owoce: wszystkie jagody, morele, suszone owoce, w tym suszone śliwki, rodzynki i morele, winogrona, grejpfruty, pomarańcze, śliwki, sok z suszonych śliwek i arbuz
 • Pieczywo i płatki śniadaniowe: wzbogacony ryż i makaron, miękki precel i pełnoziarniste oraz wzbogacone lub wzmocnione pieczywo i zboża
 • Inne pokarmy: melasy, orzeszki ziemne, orzeszki piniowe, pestki dyni lub squasha

Czy powinienem przyjmować suplementację żelaza podczas ciąży?

Porozmawiaj z lekarzem na temat suplementu żelaza. National Academy of Sciences zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży po zbilansowanej diecie przyjmowały suplement żelaza dostarczający 27 mg żelaza w drugim i trzecim trymestrze ciąży (to ilość w większości witamin prenatalnych). W przypadku wystąpienia anemii lekarz może zwiększyć tę dawkę. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest stanem, w którym zmniejsza się wielkość i liczba czerwonych krwinek. Ten stan może wynikać z niewystarczającego spożycia żelaza lub z utraty krwi.

Nieprzerwany

Inne fakty na temat żelaza

 • Witamina C pomaga organizmowi korzystać z żelaza. Ważne jest uwzględnienie źródeł witaminy C wraz z żywnością zawierającą suplementy żelaza i żelaza.
 • Kofeina może hamować wchłanianie żelaza. Spróbuj spożywać suplementy żelaza i pokarmy bogate w żelazo co najmniej od jednej do trzech godzin przed lub po wypiciu lub jedzeniu żywności zawierającej kofeinę.
 • Żelazo gubi się w gotowaniu niektórych potraw. Aby zatrzymać żelazo, gotuj potrawy w minimalnej ilości wody i przez możliwie najkrótszy czas. Gotowanie w żeliwnych garnkach może również dodawać do żywności żelazo.
 • Zaparcie jest częstym skutkiem ubocznym przyjmowania suplementów żelaza. Aby złagodzić zaparcia, powoli zwiększaj zawartość błonnika w diecie, uwzględniając chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe, owoce i warzywa. Picie co najmniej ośmiu szklanek płynów dziennie i zwiększenie umiarkowanego wysiłku fizycznego (zgodnie z zaleceniami lekarza) może również pomóc uniknąć zaparć.

Życzenia żywieniowe w czasie ciąży

Gorączka jedzenia podczas ciąży jest normalna. Chociaż nie ma powszechnie akceptowanego wytłumaczenia głodu żywnościowego, prawie dwie trzecie wszystkich kobiet w ciąży ma je. Jeśli nagle odczujesz nagły przypływ jakiegoś pokarmu, pozwól sobie na zaspokojenie swojego głodu, jeśli dostarcza on energię lub niezbędny składnik odżywczy. Ale jeśli twoje pragnienie trwa nadal i uniemożliwia ci uzyskanie innych niezbędnych składników odżywczych w diecie, spróbuj stworzyć więcej równowagi w codziennej diecie podczas ciąży.

W czasie ciąży twój gust jedzenia może się zmienić. Możesz nagle nie lubić żywności, którą lubiłeś, zanim zaszłaś w ciążę. Ponadto w czasie ciąży niektóre kobiety odczuwają silne pragnienie spożywania produktów nieżywnościowych, takich jak lód, skrobia do prania, kurz, glina, kreda, popiół lub wióry farby. Nazywa się to pica i może być związane z niedoborem żelaza, takim jak niedokrwistość. Nie poddawaj się tym nieżywnościowym pragnieniom - mogą być szkodliwe zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Poinformuj swojego dostawcę usług zdrowotnych, jeśli masz te nieżywnościowe łaknienie.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy, które uniemożliwiają ci spożywanie zbilansowanych posiłków i prawidłową wagę, poproś o poradę swojego lekarza. Zarejestrowani dietetycy - eksperci od żywienia - są w stanie pomóc w utrzymaniu prawidłowego odżywiania przez całą ciążę.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Krajowe Centrum Zdrowia Kobiet. Centrum nauki w interesie publicznym. Uptodate.com: "Dane pacjenta: dieta wysokobłonnikowa (Beyond the Basics)", Arnold Wald, MD.
 

© 2018 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.8
Średnia ocena: 20
5
15
4
3
3
1
2
3
1
0