Cukrzyca typu 2 cofania z naturalnymi terapiami

Wydanie z listopada 2012 r

Cukrzyca typu 2 cofania z naturalnymi terapiami
By Constance Brown-Riggs, MSEd, RD, CDE, CDN
Dzisiaj Dietetyk
Vol. 14 nr 11 P. 28

Eksperci badają, czy alternatywne metody leczenia mogą wyleczyć chorobę, a przynajmniej spowodować jej remisję.

John nie mógł ugasić pragnienia, bez względu na to, ile wody wypił. Za namową jego żony umówił się z lekarzem pierwszego kontaktu. Kilka dni później jego lekarz wezwał go z powrotem do biura i powiedział mu: "Masz ciężką cukrzycę typu 2."

Podobnie jak wiele osób, które otrzymały niespodziewaną diagnozę cukrzycy, John był przestraszony. Zaczął surfować po Internecie i czytać jak najwięcej o chorobie. Niestety, informacje tylko sprawiły, że zaczął się kręcić więcej pytań niż odpowiedzi. Co gorsza, lekarz zalecił leki, które powodowały hipoglikemię.

John rozmawiał z kilkoma przyjaciółmi, którzy mieli różne problemy zdrowotne, które zostały wyleczone lub wyleczone przez lekarza z natury. Postanowił umówić się na wizytę u tego samego lekarza.

Podczas swojej pierwszej wizyty lekarz naturopatyczny powiedział Johnowi, że powinien być "lekiem z dala od cukrzycy w ciągu trzech miesięcy". John opuścił gabinet lekarza z instrukcjami, jak jeść dietę niskowęglowodanową. Od lat żywił się niskotłuszczową dietą z powodu problemów z sercem, ale podczas gdy tną tłuszcz, jego posiłki zawierały wiele wysoko przetworzonych pokarmów. Jego nowa dieta obejmowała: "dużo sałatek i zdrowych, ekologicznych produktów". Dostał kilka pełnych suplementów diety, które, jak mówi, "dobrze się mieszają i smakują dobrze".

Po dwóch miesiącach opieki nad noworodkiem, John wrócił do swojego lekarza pierwszego kontaktu, aby odkrył, że jego hemoglobina A1c spadła z 8,9% do 4,9%, czyli bez cukrzycy. Przez osiem miesięcy i licząc, nie stosował on wszystkich leków na cukrzycę. Jego ostatnie czytanie A1c wyniosło 5,1%. Z pomocą swojego naturopaty John wydaje się odwracać swoją cukrzycę.

Rosnąca epidemia
Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), od 1980 do 2010 roku, liczba dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych z rozpoznaną cukrzycą ponad trzykrotnie wzrosła z 5,5 miliona do 20,7 miliona. Co więcej, epidemia cukrzycowa nie wykazuje oznak spowolnienia, dotykając 25,8 milionów ludzi w 2011 r. Kolejne 79 milionów dorosłych cierpi na stan przedcukrzycowy, co stawia je pod zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w dół drogi, zgodnie z CDC.

Cukrzyca jest kosztowną chorobą, która stanowi duże obciążenie finansowe dla pacjenta i systemu opieki zdrowotnej. Nieprawidłowe postępowanie lub pozostawienie bez leczenia może spowodować utratę wzroku, utratę funkcji nerek oraz stany wymagające amputacji cyfr lub kończyn. CDC donosi, że jest to także główna przyczyna chorób serca i udaru oraz siódma najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze jest to, że cukrzyca może być złą wiadomością - ale nie musi tak być. Interwencje mogą zapobiegać lub opóźniać chorobę u osób z prediabetes. Program zapobiegania cukrzycy (DPP), obszerne badanie osób o wysokim ryzyku cukrzycy, opracował plan zapobiegania, który jest zarówno wykonalny, jak i opłacalny. DPP wykazało, że utrata masy ciała i zwiększona aktywność fizyczna zmniejszyły rozwój cukrzycy typu 2 o 58% w ciągu trzech lat.

Ale co z osobami, u których zdiagnozowano już cukrzycę typu 2? Czy ich cukrzycę można odwrócić? Czy można leczyć cukrzycę za pomocą naturalnych metod leczenia? A co właściwie stanowi odwrócenie choroby? Klucz do odpowiedzi na te pytania zaczyna się od patofizjologii cukrzycy typu 2.

Co to jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca to grupa chorób charakteryzujących się podwyższonym poziomem glukozy we krwi z powodu zaburzeń wydzielania insuliny, działania insuliny lub obu. Według American Diabetes Association (ADA) cukrzyca typu 2 zwykle zaczyna się od insulinooporności. Dla tych osób, których ciała opierają się insulinie, trzustka wydziela dodatkową insulinę, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy. W miarę postępu choroby produkcja insuliny stopniowo spada i ostatecznie osiąga poziom niedoboru, który nie może już utrzymać stężenia glukozy we krwi w normalnym zakresie. Ale jak przedstawia się i postępuje cukrzyca typu 2 może się znacznie różnić, jak zauważył ADA, a metody leczenia mogą być różne dla różnych pacjentów.

Medycyna alternatywna a konwencjonalna
Jednym ze sposobów podejścia do cukrzycy jest zastosowanie integracyjnej medycyny holistycznej, znanej również jako medycyna alternatywna, specjalności medycznej, która koncentruje się na opiece nad całym człowiekiem, leczeniu i zapobieganiu chorobom oraz wzmacnianiu pacjentów, aby stworzyć warunki dla optymalnego zdrowia, zgodnie z American Board Integratywnej Medycyny Holistycznej.

Tę modalność można zestawić z naciskiem na konwencjonalną medycynę, która polega na wyleczeniu lub złagodzeniu choroby, jak donosi American Holistic Health Association. Na przykład, konwencjonalny lekarz będzie stosował ustalony algorytm postępowania z cukrzycą, który obejmuje medycznie ustalony protokół koncentrujący się na monitorowaniu poziomu cukru we krwi i przepisywaniu leków w celu zrównoważenia go. Dostawca leków alternatywnych przyjmuje spersonalizowane podejście obejmujące całą osobę, które może obejmować przepis na zmianę diety i nawyków ćwiczeń fizycznych, redukcję stresu i inne kwestie związane ze stylem życia.(Poniższa tabela przedstawia porównanie medycyny alternatywnej z medycyną konwencjonalną.)

Koncepcja medycyny całosortowej zyskuje coraz większe poparcie w zawodzie dietetyka i żywienie, czego dowodem jest 2550-osobowy Dietetycy w Zintegrowanej i Funkcjonalnej Medycynie (DIFM) grupie Akademii Żywienia i Dietetyki (Akademia).

Poinformowane na podstawie dowodów naukowych, ta grupa RDs zapewnia integrującą i funkcjonalną medyczną terapię żywieniową (IFMNT) opartą na dwóch zasadach: Każdy klient ma unikalny skład genetyczny, a każdy klient funkcjonuje w środowisku z wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami, które wpływają na interakcje między umysł, ciało i duch.

Konwencjonalna medyczna terapia żywieniowa (MNT), interwencja w proces pielęgnacji żywienia (NCP) i model, jest określana przez Akademię jako "diagnostyka żywieniowa, terapia i usługi doradcze w celu zarządzania chorobami, które są dostarczane przez zarejestrowanego dietetyka lub specjalistą od żywienia. "

KPK to systematyczne podejście do zapewniania wysokiej jakości opieki żywieniowej. Jest używany w MNT i jest w centrum IFMNT. KPK składa się z czterech odrębnych, wzajemnie powiązanych etapów: ocena odżywiania, diagnoza, interwencja i monitorowanie / ocena.
Korzystanie z KPK zapewnia RD strukturę do indywidualizacji opieki, biorąc pod uwagę potrzeby i wartości pacjenta oraz wykorzystując najlepsze dostępne dowody do podejmowania decyzji.

Zarządzanie cukrzycą
Praktycy zgadzają się, że odżywianie jest kamieniem węgielnym zarządzania cukrzycą i że można zastosować szereg strategii interwencji żywieniowych, aby osiągnąć cele metaboliczne i indywidualne preferencje osoby chorej na cukrzycę. Istnieją jednak znaczne różnice w podejściu i metodach stosowanych przez lekarzy medycyny alternatywnej i konwencjonalnej w leczeniu choroby. Jedna różnica polega na terminologii. Kiedy jest naprawdę remisja?

John naturopath, Susan DeLaney, ND, RN, z The Wellness Alliance w Carrboro w Północnej Karolinie, uważa, że ​​cukrzyca ma być odwrócona, gdy dana osoba nie jest już zależna od leków, aby utrzymać poziom glukozy we krwi w dość normalnym zakresie. Kathie Madonna Swift, MS, RD, LDN, właściciel Swift Nutrition i autor The Inside Tract: Your Good Gut Guide to Great Digestive Health, opisuje odwrócenie cukrzycy jako "przywracającą funkcję i przywracającą organizm do równowagi glikemicznej".

Celem MNT jest osiągnięcie i utrzymanie poziomu glukozy we krwi w normalnym zakresie lub tak blisko normy, jak to tylko możliwe. Pacjenci, którzy spełniają ten cel, są opisani jako kontrolujący.

Konwencjonalne a alternatywne zalecenia żywieniowe

Węglowodany
Konwencjonalne: dieta, która zawiera węglowodany z owoców, warzyw, całych ziaren, roślin strączkowych i mleka o niskiej zawartości tłuszczu, jest zachęcana do dobrego zdrowia. Spożywanie węglowodanów powinno być monitorowane przy użyciu liczenia węglowodanów lub oszacowań opartych na doświadczeniu. Zalecana dawka dietetyczna dla strawnych węglowodanów wynosi 130 g / dzień, co zapewni wystarczającą ilość glukozy potrzebną do napędzenia ośrodkowego układu nerwowego bez polegania na wytwarzaniu glukozy z białka lub tłuszczu. Zaleca się stosowanie żywności o niskim indeksie glikemicznym, bogatej w błonnik i inne ważne składniki odżywcze.

Alternatywa: DeLaney zachęca swoich pacjentów, aby unikali wszystkich produktów pszenicy "ze względu na zwiększoną odpowiedź glikemiczną." Mówi, że produkty pszenne zawierają "podrażniające substancje fitochemiczne, takie jak lektyny i gluteny".

Sheila Dean, DSc, RD, LD, CCN, CDE, właściciel Palm Harbor Center for Health & Healing w Palm Harbor na Florydzie, umieszcza swoich pacjentów na planowanym posiłku z węglowodanami z minimalnie przetworzonymi węglowodanami, które określa jako "czyste" węglowodany. "

Białko
Konwencjonalne: dla osób z cukrzycą i prawidłową czynnością nerek zalecenia dotyczące białka są takie same jak u zdrowych osób: 15% do 20% kalorii.1

Alternatywa: plan posiłków DeLaney'a wymaga, aby białko i tłuszcz przy każdym posiłku "spowalniały odpowiedź glikemiczną". Zachęca dzikie ryby, ale pozwala na hamburgery i kotlety wieprzowe. Swift, członek grupy praktyk dietetycznych DIFM, zachęca swoich pacjentów do stosowania diety "skoncentrowanej na roślinach, bez glutenu", a ona zawiera w menu dziką rybę.

Błonnik
Konwencjonalne: Osoby z cukrzycą są zachęcane do spożywania różnorodnych produktów spożywczych zawierających błonnik, takich jak rośliny strączkowe, zboża bogate w błonnik, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.1

Alternatywa: DeLaney poleca swoim pacjentom spożywanie od 8 do 10 porcji warzyw i owoców dziennie. "Korzystne odżywki roślinne i dodane błonnik spowalniają odpowiedź glikemiczną" - mówi.

Przed wykonaniem jakichkolwiek zaleceń dotyczących włókien Dean ma pacjentów poddanych testom na "niewydolność trzustki". Uważa, że ​​osobom z niewydolnością trzustki należy podawać enzymy trawienne wraz z błonnikiem pokarmowym, "w przeciwnym razie włókno je po prostu rozwinie, a one będą bardzo nieszczęśliwe, " ona mówi. Dean używa suplementu z glukomannanem dla swoich pacjentów z cukrzycą typu 2.

Gruby
Konwencjonalne: Osoby cierpiące na cukrzycę są proszone o ograniczenie tłuszczów nasyconych do nie więcej niż 7% całkowitej liczby kalorii, ograniczenie do minimum spożycia tłuszczów trans i ograniczenie cholesterolu w diecie do 200 mg / dobę. Zaleca się dwie lub więcej porcji ryb tygodniowo na ich zdrowie sercowo-naczyniowe.1

Alternatywa: "Jestem tatarakiem", mówi DeLaney, która mówi swoim pacjentom, aby unikać niskotłuszczowej żywności. Zachęca je do jedzenia pełnotłustych produktów mlecznych, żółtek jaj, masła, oliwy z oliwek i awokado. "Przywracanie zdrowym tłuszczom naszych diet, a także eliminacja tłuszczów trans i wszystkich rafinowanych olejków, które pomagają w wyczerpaniu naszych zapasów tłuszczu i witamin, pomoże odżywić organizm i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwcukrzycowe."

Dean zaleca oleje rybie, ponieważ "mają podobny mechanizm działania jak agoniści receptora PPAR [peroxisome-activated receptor], takich jak metformina" - mówi.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, orzechy i nasiona stanowią wybitne źródła zdrowego tłuszczu w menu Swift.

Witaminy i minerały
Konwencjonalne: Suplementy witaminowe i mineralne są dostarczane tylko w przypadku stwierdzenia braków. Nie zaleca się rutynowej suplementacji antyoksydantami, takimi jak witaminy E i C oraz beta-karoten, ze względu na brak dowodów na ich działanie i obawy związane z długotrwałym bezpieczeństwem1.

Alternatywa: "Powodem, dla którego używam suplementów żywnościowych jest to, że najskuteczniej naprawiają to, co widzę jako problem: jedzenie, które jemy, jest pozbawione składników odżywczych" - mówi DeLaney. "Jeśli ich witamina D jest niska, mówi mi, że wszystkie rozpuszczalne w tłuszczach witaminy są niskie." Stosuje olej z wątroby dorsza i olej z masła o wysokiej zawartości witamin, aby przywrócić te niedobory.

"Preferuję podejście" żywność jako lekarstwo "- mówi Swift, który także rozpoznaje wartość" suplementacji terapeutycznej, gdy jest przepisana w zamyśleniu "po pełnej ocenie.

Dean poleca swoim pacjentom suplementację witaminą D ", aby wzmocnić sygnały komórkowe i uzupełnić organizm." Uważa, że ​​jej pacjenci reagują na karb licząc znacznie lepiej z suplementacją składników odżywczych. "Nie ma jednej magicznej witaminy - to symfonia składników odżywczych, które działają razem" - mówi.

Aktywność fizyczna
Konwencjonalne: Osoby chore na cukrzycę są zachęcane do wykonywania co najmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo oraz treningu oporowego co najmniej dwa razy w tygodniu.

Alternatywa: Uwzględniając zasady opieki skoncentrowanej na pacjencie i potrzeby ćwiczenia ciała, umysłu i ducha, Swift obejmuje jogę i qi gong na swoim recepturze żywieniowej na receptę dla diabetyków.

Dean używa bardziej tradycyjnego podejścia. Zachęca swoich pacjentów do zakupu krokomierza i śledzenia codziennych kroków, dodając 500 kroków każdego tygodnia, dopóki nie pokonają 10 000 kroków dziennie.

DeLaney codziennie zachęca do 30 minut aktywności fizycznej, pozostawiając rodzaj aktywności pacjentowi.

Czy możemy odwrócić / leczyć cukrzycę?
Jest wiele szumu medialnego na temat odwracania lub leczenia cukrzycy, a pacjenci są zdezorientowani w odniesieniu do tych terminów. Wielu praktyków zgadza się jednak, że obniżenie poziomu A1c z 8,9% do 4,9% rzeczywiście odwraca proces chorobowy.

Ale czy John jest "wolny od cukrzycy"? Tutaj linie się zacierają. Medycznie rzecz biorąc, termin "wyleczenie" jest zwykle związany z ostrą chorobą - tymczasowym stanem chorobowym, takim jak bakteryjne zapalenie płuc, które można wyleczyć antybiotykami. W przypadku cukrzycy, która jest chorobą przewlekłą, dokładniejsze może być użycie terminu "remisja" niż leczenie. Szczególnie przy rozważaniu patologii związanej z cukrzycą i predyspozycjami genetycznymi danej osoby, nawrót jest zawsze możliwy. W oświadczeniu konsensusowym wydanym przez ADA termin umorzenie określa się w oparciu o następujące definicje: 2

• Częściowa remisja: utrzymanie stężenia glukozy we krwi poniżej poziomów diagnostycznych (stan przedcukrzycowy) bez leczenia cukrzycy przez co najmniej rok;

• Całkowita remisja: normalny poziom glukozy we krwi bez leczenia cukrzycy przez co najmniej rok; i

• Długotrwała remisja: całkowita remisja trwająca co najmniej pięć lat.

Wskazówki dla dietetyków
Jest dobrze zrozumiałe, że utrata masy ciała, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są ważnymi czynnikami w zapobieganiu, leczeniu i odwracaniu cukrzycy. Hope Warshaw, MMSC, RD, CDE, autor Łatwe przygotowywanie posiłków u cukrzyków oraz inne publikacje ADA, zachęca pacjentów z RD do jasnego informowania pacjentów o odwracaniu choroby.

"Ludzie muszą rozumieć kontinuum cukrzycy" - mówi. "Jeśli mają tendencję wzrostową w zakresie insulinooporności i spadkowej utraty masy insuliny, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna spowolnią trajektorię utraty insuliny i poprawią wrażliwość na insulinę." Ale ona mówi: "Jeśli zyskają z powrotem wraca, cukrzyca wraca. "

Pamiętaj, że opieka diabetologiczna jest złożona i wykracza poza kontrolę glukozy. Dietetycy powinni nadal być "dowartościowani, ale otwarci", mówi Patti Geil, MS, RD, FADA, CDE, współautor Co teraz jadam? Przewodnik krok po kroku prawidłowego odżywiania się cukrzycą typu 2.

Dean mówi: "Nie możemy skupić się tylko na makroelementach. ... Musimy być uważni i otwarci na rolę mikroelementów. "

Swift nalega, aby Dyrekcje Generalne ds. Rozwoju były informowane i były na bieżąco, w miarę jak zmieniają się uzupełniające i alternatywne dane medyczne. Zastosuj podejście "całe systemy, cała osoba" do zdrowia i leczenia. Centrum Kripalu dla jogi i zdrowia jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. "Mają znakomity program dotyczący opieki diabetologicznej, który jest multidyscyplinarny i integracyjny" - mówi Swift.Możesz także otrzymać punkty za kontynuację edukacji za udział.

- Constance Brown-Riggs, MSEd, RD, CDE, CDN, jest krajowym rzecznikiem Akademii Dietetyki i Żywienia, specjalizującym się w żywieniu Afroamerykanów, a także autorką African American Guide to Living Well With Diabetes and Eating Soulfully and Healthfully With Cukrzyca.

Naturopatyczny plan żywieniowy

Podstawowe zasady
• Unikaj wszystkich produktów pszennych.

• Jedz białka i tłuszcz przy każdym posiłku trzy razy dziennie.

• Jedz osiem do 10 porcji owoców i warzyw dziennie.

• Unikaj wszystkich tłuszczów trans i przetworzonej żywności, takich jak ciasteczka, ciastka i chipsy ziemniaczane.

• Spożywanie oliwy z oliwek, awokado, masła, nasion i orzechów, pełnotłustych produktów mlecznych, sera i jogurtu.

• Jedz 3 do 4 uncji orzechów dziennie (np. Orzechy włoskie, migdały, orzechy pekan)

Śniadanie
Jedno lub dwa jajka gotowane zgodnie z życzeniem z bekonem hodowanym na wolnym od azotu. Dla "południowców", kasza i masło lub pełnotłusty jogurt naturalny z orzechami i owocami.

Lunch
Sałatka z pomidorami, marchewką, burakami, cebulą, ogórkami, czarnymi oliwkami i "czymkolwiek chcesz." Dodaj pestki dyni, orzechy włoskie i fetę lub kozi ser. Na wierzch z grillowanym kurczakiem, tuńczykiem lub jajkiem na twardo. Sukienka z oliwą z oliwek i octem lub dressingiem cytrynowym tahini. Do przygotowania sałatki używaj musztardy, czosnku lub włoskich przypraw.

Obiad
Dzikie łososie z Alaski, halibut lub ryby jedno i dwupiętrowe oraz grilowany lub prażony asortyment warzyw. Latem spróbuj squasha, papryki, cebuli i grzybów. Jesienią i zimą spróbuj buraków, marchwi, cebuli i ziemniaków. Również brązowy ryż, słodkie ziemniaki z masłem lub kukurydza na kolbie.

Przekąski
Cztery kwadraty ciemnej czekolady (zawierające 70% do 80% kakao) spożywane z orzechami, migdałami, orzechami nerkowca lub pekanami. Pokrojone owoce, takie jak jabłka lub gruszki z plasterkiem sera i orzechów lub masła orzechowego.

- Źródło: Susan Delaney, ND, RN

Koniec z cukrzycą
Autor: Kathie Madonna Swift, MS, RD, LDN

Jeden z moich pacjentów w wieku 58 lat miał wyjściową hemoglobinę A1c 7,2%. Brała doustne leki hipoglikemizujące, statyny i inhibitory pompy protonowej - podstawowe leczenie każdej diagnozy cukrzycy. Pacjent miał 28 funtów nadwagi i pracował przez wiele godzin. Nie ćwiczyła, głównie jadła przetworzoną dietę i była pozbawiona snu. Pacjentka miała cukrzycę w wywiadzie rodzinnym i ostatecznie jej styl życia wyrażał jej tendencje genetyczne.

Wdrażając integrującą i funkcjonalną medyczną terapię żywieniową, pomogłem pacjentowi zrozumieć, że mogła odwrócić trajektorię, na której była, zmieniając styl życia - i właśnie to zrobiła. Zaangażowaliśmy się w wspólne podejmowanie decyzji w naszych bieżących konsultacjach żywieniowych. W ciągu roku jej fizjologia i stan zdrowia zmieniły się na lepsze. Jej stężenie HbA1c spadło z 7,2% do 5,6% i nie wymagała już stosowania leków. Nadal stosuje się do jej nowego programu życia i jest pewna, że ​​pozostanie wolna od diagnozy cukrzycy.

Przykładowe menu
To jest przykład tego, co mój pacjent spożywa w przeciętny dzień:

Śniadanie: smoothie zawierające 80% warzyw, ziół i przypraw oraz 20% owoców, z dodatkiem orzechów i nasion

Obiad: Collard green wrap z warzywami, hummusem, oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i awokado

Przekąska: świeże owoce i garść orzechów lub nasion; czasami ciemna czekolada

Kolacja: Dzikie ryby, zielona sałata liściasta z dodatkiem opatrunku z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, kolorowe warzywa, skrobia (np. Słodkie ziemniaki ze skórą) lub ziarno bezglutenowe (np. Komosa ryżowa)

Napoje: kawa organiczna rano; herbata ziołowa lub zielona w ciągu dnia (czasami z kroplą miodu).

- Kathie Madonna Swift, MS, RD, LDN, jest właścicielem Swift Nutrition, autorki książki "The Inside Tract: Your Good Gut Guide to Great Digestive Health" oraz członek Dietetycy w Zespole Integracyjnej i Funkcjonalnej Medycyny w Akademii Żywienia i dietetyka.

Referencje
1. American Diabetes Association, Bantle JP, Wylie-Rosett J, i in. Zalecenia żywieniowe i interwencje na cukrzycę: oświadczenie American Diabetes Association. Opieka diabetologiczna. 2008; 31 Suppl 1: S61-78.

2. Buse JB, Caprio S, Cefalu WT, i in. Jak definiujemy lekarstwo na cukrzycę? Opieka diabetologiczna. 2009;32(11):2133-2135.

Porównywanie medycyny alternatywnej i konwencjonalnej

Medycyna alternatywna

Medycyna konwencjonalna

Filozofia

Na podstawie integracji leków alopatycznych (MD), osteopatycznych (DO), naturopatycznych (ND), energetycznych i etno-medycznych

Oparty na medycynie alopatycznej

Podstawowy cel opieki

Promowanie optymalnego zdrowia i jako produktu ubocznego zapobieganie i leczenie chorób

Aby wyleczyć lub złagodzić chorobę

Podstawowa metoda opieki

Wzmocnij pozycję pacjentów, aby leczyć się, zajmując się przyczynami ich choroby i ułatwiając zmiany stylu życia poprzez promocję zdrowia

Skoncentruj się na eliminacji fizycznych symptomów

Diagnoza

Oceniaj całą osobę za pomocą holistycznej historii medycznej, holistycznego arkusza oceny stanu zdrowia, badania fizykalnego, danych laboratoryjnych

Oceniaj ciało za pomocą historii, badania fizykalnego, danych laboratoryjnych

Opcja leczenia pierwotnego

Miłość odnosi się do ciała, umysłu i ducha poprzez dietę, ćwiczenia, środki ochrony środowiska, modyfikacje postaw i zachowań, relacje i poradnictwo duchowe, ulepszanie bioenergii

Leki i chirurgia

Opcje leczenia wtórnego

Medycyna botaniczna (ziołowa), homeopatia, akupunktura, medycyna manualna, terapia biomolekularna, fizykoterapia, leki, chirurgia

Dieta, ćwiczenia, fizykoterapia, zarządzanie stresem

- Przystosowano z American Holistic Health Association

4.7
Średnia ocena: 39
5
10
4
3
3
2
2
3
1
0