15 niesamowitych korzyści z soku żurawinowego | Fakty organiczne

Korzyści zdrowotne z żurawina sok obejmują ulgę w zakażeniu dróg moczowych (UTI), zaburzenia oddechowe, kamienie nerkowe, nowotwory i choroby serca. Jest także korzystny w zapobieganiu zaburzeniom żołądka i cukrzycy, a także chorobom dziąseł powodowanym przez płytkę nazębną. Fitoskładniki, będące naturalnie otrzymywanymi związkami roślinnymi, są obecne w soku owocowym i stwierdzono, że zapobiegają one szerokiemu zakresowi problemów zdrowotnych.

Co to jest sok żurawinowy?

Sok żurawinowy to sok wyprodukowany z żurawin, które są jednymi z rodzimych owoce Ameryki Północnej. Sok jest bogaty w składniki odżywcze i jest użyteczny zarówno w żywności, jak i w produktach leczniczych.

Łacińska nazwa dla żurawiny jest Vaccinium macrocarpon. Żurawina ma olbrzymią pojemność przeciwutleniającą w porównaniu do innych warzyw i owoców, takich jak brokuły, szpinak i jabłka. Jedna filiżanka żurawin ma całkowitą pojemność 8983 przeciwutleniającą.

Obejrzyj film: 6 zaskakujących korzyści z soku żurawinowego

Wykorzystuje sok żurawinowy

Sok żurawinowy, wykonany z owoców wyciąg lub żurawiną koncentrować, jest używany do robienia różnych sosy i sok z żurawiny. Koktajle soku zawierają około 30% soku żurawinowego wymieszanego ze sztucznym słodzik lub fruktoza. Około litra soku można uzyskać z 1500 gramów świeżej żurawiny.

Ekstrakt z owoców jest również używany do wytwarzania leków, żeli i toniki za korzyści zdrowotne. Suszona żurawina jest również bardzo zdrowa i można ją zjeść z płatkami śniadaniowymi, energia bary, bary z granola, mieszanki szlaków lub mogą być dodawane do muffiny.

Wartość odżywcza soku żurawinowego

Sok żurawinowy jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminę C i kwas salicylowy. Zawierając tylko 45 kalorii na filiżankę, sok żurawinowy doskonale pasuje do wytycznych dietetycznych. Sok żurawinowy zawiera także 87,13 g wody na 100 g. Dostarcza energii, białka i węglowodanów. Pod względem minerałów zawiera wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, potas i cynk. Zawiera również witaminy takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, witamina E (alfa-tokoferol) i witamina K (filochinon). Żurawina należy do rodziny Ericaceae i pochodzi z Ameryki Północnej.

Korzyści zdrowotne z Sok żurawinowy

Sok żurawinowy był od dawna stosowany do leczenia różnych chorób. Korzyści dla zdrowia z żurawiny obejmują następujące.

Zapobiega infekcjom dróg moczowych (UTI)

Infekcje dróg moczowych odnoszą się do istnienia pewnych mikroorganizmów w moczu, które przekraczają normalne poziomy. Infekcje te mogą rozwijać się w pęcherzu moczowym i powodować zapalenie pęcherza moczowego w nerkach, powodując miąższ nerek lub w prostacie, powodując bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Badania wykazały, że sok żurawinowy zawiera proantocyjanidyny, które posiadają właściwości przeciwdziałające przywieraniu, które uniemożliwiają wiązanie się bakterii z komórkami na ściankach pęcherza. Związki te zapobiegają dalszemu namnażaniu się bakterii i wypłukują je z organizmu poprzez oddawanie moczu.

Badania pokazują, że regularne picie soku z żurawin może pomóc w zapobieganiu powtarzającym się ZUM u kobiet w średnim wieku i w ciąży kobiety. Regularne spożywanie soku żurawinowego okazało się również korzystne dla pacjentów poddawanych innym terapiom w szpitalach jako ochrona przed chorobami układu moczowego. Jest to korzystne w zmniejszaniu ryzyka ZUM u kobiet poddawanych planowym łagodnym zabiegom ginekologicznym. Badanie sugeruje również, że sok żurawinowy może nawet pomóc w zapobieganiu dziecięcej infekcji dróg moczowych. Jednak sok żurawinowy nie jest skuteczny w leczeniu ZUM, gdy już masz infekcję i jest tylko środkiem zapobiegawczym.

Efekty przeciwnowotworowe

Skuteczność przeciwnowotworowa oferowana przez sok żurawinowy jest przypisywana obecności związków polifenolowych w owocach. Badania sugerują, że regularne spożywanie soku z żurawiny hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się raka płuc, piersi, okrężnicy, prostaty i innych nowotworów. Sok żurawinowy zawiera dużą ilość kwasu salicylowego, który może pomóc zmniejszyć obrzęk, zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi i eliminować nowotwory.

Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Sok z żurawin może pomóc zmniejszyć ryzyko dolegliwości związanych z sercem i pomóc w utrzymaniu zdrowia układu krążenia. Flawonoidy obecne w żurawinie mają właściwości przeciwutleniające i mogą zmniejszać zagrożenie miażdżycą. Miażdżyca tętnic jest chorobą, w której tętnice są zwężone z powodu gromadzenia się tłuszczu, wapnia i cholesterolu we krwi. Utrudnia to przepływ bogatej w tlen krwi do różnych części ciała i może prowadzić do potencjalnie śmiertelnych skutków, takich jak zawały serca i udary. Wykazano, że związki te opóźniają i hamują utlenianie lipoprotein o małej gęstości (cholesterol LDL) i korzystnie pobudzają płytki krwi.

Zapobiega próchnicy zębów

Według nowych badań sok żurawinowy zapobiega powstawaniu ubytków zębów. Proantocyjanidyny, związki chemiczne obecne w żurawinach, hamują szkodliwe bakterie od przylegania do zębów. Składniki te hamują wytwarzanie kwasu i chronią zęby przed chorobami przyzębia, zapobiegając wzrostowi płytki nazębnej. Dobra higiena jamy ustnej, wraz z konsumpcją suszonej żurawiny z ekologicznej premii, zaburza patogenny mechanizm próchnicy i ogólnie przyczynia się do dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Jednocześnie należy uważać na rosnącą zawartość cukru i kwasowość niektórych dostępnych w handlu soków - naturalny sok żurawinowy jest zawsze lepszy!

Unika infekcji dróg oddechowych

Według przeprowadzonych badań sok żurawinowy pomaga hamować niektóre szczepy grypy Haemophilus, która jest częstą przyczyną zakażeń uszu i dróg oddechowych u dzieci. Sok hamuje struktury przypominające włosy, hamując ich przylgnięcie do powierzchni skóry.

Zapobiega rakowi

Żurawina zawiera proantocyjanidyny, które hamują wzrost różnych komórek nowotworowych. Badania sugerują, że diety bogate w flawonoidy odgrywają podstawową rolę w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka, a także śmiertelności z powodu raka. Sok żurawinowy zawiera składniki przeciwrakotwórcze, które zakłócają wzrost komórek nowotworowych, szczególnie tych związanych z rakiem jelita grubego i prostaty. Według badań proantocyjanidyny mogą powstrzymać rozwój mikro-nowotworów w naczyniach krwionośnych. Regularne spożywanie soku z żurawiny zapobiega gwałtownemu wzrostowi nowotworów. Substancje chemiczne w organicznych borówkach również zapobiegają namnażaniu się komórek raka piersi.

Wzmacnia kości i zęby

Chociaż sok żurawinowy jest naturalnym źródłem wapnia, wiele firm sokowych dodaje więcej wapnia. Naturalny lub w inny sposób wapń zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Leczy zimno

Świeży sok żurawinowy skutecznie zwalcza infekcje. Leczy ból gardła i przeziębienia.

Utrata wagi

Sok żurawinowy jest bogaty w kwasy organiczne, które mają działanie emulgujące na złogi tłuszczu w naszym organizmie. Jest więc dobre dla ludzi, którzy chcą zrzucić te dodatkowe kilogramy.

Zapobiega kamieniom nerkowym

Wysoka zawartość składników kwasowych w soku z żurawiny zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Leczy wrzody trawienne

Wrzody trawienne są spowodowane przez rodzaj bakterii zwanych Helicobacter pylori lub H. pylori. Ten mikroorganizm atakuje warstwę ochronną żołądka i dwunastnicy, która jest pierwszą częścią jelita. Może to prowadzić do dalszego zapalenia wyściółki żołądka. Pokarmy bogate w flawonoidy, kategoria, która obejmuje antocyjany, flawonole i proantocyjanidyny, takie jak żurawina, jabłka i czosnek, pomagają zmniejszyć ryzyko chorób żołądka, w tym wrzodów żołądka, hamując wzrost H. pylori bakteria. Badanie przeprowadzone na grupie pacjentów z tego rodzaju zaburzeniami żołądka wykazało 50% przewagę nad pacjentami, którzy nie spożyli soku żurawinowego. Dlatego lekarze często zalecają regularne przyjmowanie soku żurawinowego w celu stłumienia infekcji.

Zapobiega szkorbutowi

Niedobór witaminy C u osoby może prowadzić do szkorbutu. Musujący sok żurawinowy zapewnia wysoki poziom witaminy C, która jest również niezbędna dla organizmu do produkcji kolagenu, głównego składnika odpowiedzialnego za zdrowe funkcjonowanie tkanek.

Leczy zapalenie płuc

Udowodniono, że działanie przeciwzapalne tego soku jest skuteczne w zwalczaniu zapalenia wywołanego przez wirus grypy w płucach. Substancja zwana niedializowalnym materiałem lub NDM obecna w żurawinie zapobiega przywieraniu wirusa grypy do komórek, zapobiegając w ten sposób infekcji grypowej.

Korzyści przeciwstarzeniowe

Naukowcy z USDA w ośrodku badań ludzkich sugerują, że bogactwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy obecnych w żurawinach odgrywa istotną rolę w zapewnianiu ochrony przed problemami, które rozwijają się wraz z wiekiem, takimi jak utrata pamięci i brak koordynacji. Żurawina ma wiele terapeutycznych właściwości, które chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia, dzięki czemu skóra wygląda młodziej.

Skutki uboczne Sok żurawinowy

Żurawina i sok żurawinowy oferują szereg korzyści zdrowotnych, poza kilkoma wyjątkami wymienionymi poniżej:

Warfaryna (Coumadin): Warfaryna jest lekiem przeciwzakrzepowym, który jest stosowany jako rozcieńczalnik krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów występujących w organizmie. Te skrzepy krwi mogą ponadto powodować poważne schorzenia, takie jak zaburzenia sercowo-naczyniowe lub zakrzepy w nogach, płucach i innych częściach ciała. Istnieją przesłanki, że osoby przyjmujące warfarynę powinny zachować ostrożność w odniesieniu do spożycia żurawiny, ponieważ są one narażone na duże ryzyko krwawienia. Nadmierne spożycie soku z żurawin nie jest zalecane dla tych osób, ponieważ może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo warfaryny w organizmie. W takich przypadkach zawsze zaleca się regularne pobieranie krwi w celu skonsumowania właściwej dawki leku.

Alergia na aspirynę: Żurawina zawiera znaczne ilości kwasu salicylowego, który jest również obecny w aspirynie. Osoby, które potrzebują leków rozrzedzających krew i mają przepisaną aspirynę, powinny unikać spożywania zbyt dużej ilości soku żurawinowego. W przypadku uczulenia na aspirynę należy również ograniczyć spożycie żurawiny.

Kamienie nerkowe: ekstrakty z żurawiny zawierają znaczne stężenie szczawianu i wapnia. To zwiększa szanse rozwoju kamieni szczawianowo-wapniowych i kamieni moczowych u niektórych osób. Osoby, które mają kamienie nerkowe lub mają kamienie nerkowe, powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem suplementów żurawinowych lub dużej ilości soku z żurawiny. Badania dostarczyły dowodów na to, że sok może zwiększyć poziom szczawianu w moczu nawet o 43%.

Wyciągi z żurawiny zostały wykorzystane do odświeżenia moczu u niektórych osób, które mają powikłania w kontrolowaniu oddawania moczu, znane również jako nietrzymanie moczu. Ekstrakty mogą zapobiegać blokowaniu cewników moczowych i przyspieszać proces leczenia błony żołądka.

Słowo Ostrożnie: Niesłodzony sok żurawinowy ma lekko kwaśny smak, ale do celów leczniczych zaleca się 2 uncje soku z żurawiny rozcieńczonego w 8 uncji wody. Jest bardzo dobry dla ogólnego stanu zdrowia. W końcu sok żurawinowy wzmacnia układ odpornościowy i pomaga złagodzić stres.Działa dobrze na choroby skóry, takie jak trądzik i może być spożywane w stanie suchym, świeżym lub zamrożonym.

Ciesz się żurawiną w dowolnej formie, a także ciesz się bogactwem korzyści zdrowotnych, jakie możesz uzyskać dzięki tym potężnym owocom!