Normalny poziom cholesterolu - suma, LDL, HDL, trójglicerydy, VLDL

Specjaliści medyczni zazwyczaj wykonują badania poziomu cholesterolu wśród baterii badań kontrolnych. Robią to, ponieważ wysoki poziom cholesterolu lub hipercholesterolemia jest popularnym schorzeniem, które może mieć znaczący wpływ na twoje serce i ogólny stan zdrowia. Aby ocenić poziom cholesterolu we krwi, lekarz przeprowadzi badanie krwi znane jako panel lipidowy, a także profil lipidowy. Zaleca się, aby nie jeść ani nie pić niczego poza wodą przez około 9 godzin przed egzaminem. Zapewni to prawidłowe wyniki oceny. W tym przewodniku zrozumiesz, co oznaczają twoje wyniki. Poznasz cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, a nawet mniej popularne lipoproteiny, takie jak VLDL. Czytaj dalej!


Jakie są normalne poziomy cholesterolu dla mężczyzn i kobiet?

Test cholesterolu ogólnie określa 4 różne liczby: cholesterol całkowity, LDL, HDL i triglicerydy. Cholesterol jest tłuszczem, nie rozpuszcza się w wodzie. Więc nie może swobodnie krążyć we krwi. Ale faktem jest, że natura wymyśliła sposób na rozpuszczenie cholesterolu rozpuszczalnego w wodzie i przeniesienie go przez krew. To przez lipoproteiny. LDL lub lipoproteiny o niskiej gęstości i HDL lub lipoproteiny o dużej gęstości są 2 podstawowymi rodzajami "cholesterolu". LDL jest znany jako ujemny (zły), gdy jest w nadmiarze. Dlatego minimalizacja będzie znacznie lepsza. HDL jest znany jako pozytywny (dobry), lepiej gdy jest podwyższony. Ponadto, panel lipidowy ocenia triglicerydy (cały tłuszcz w ciele osoby). Mają wpływ na zdrowie w ten sam sposób, jak cholesterol. W końcu, całkowity cholesterol (suma HDL, LDL i 20 procent triglicerydów) jest również zintegrowany z wynikami. Poza tymi 4 ogólnymi poziomami cholesterolu, lekarz może chcieć uzyskać dostęp do lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości lub cholesterolu VLDL również uważanego za zły, gdy jest wysoki.


Cholesterol całkowity

Cholesterol całkowity = cholesterol HDL + cholesterol LDL + (0,2 x trójglicerydy)

Całkowity poziom cholesterolu we krwi, znany również jako poziom cholesterolu w surowicy krwi, jest oceniany w zależności od niebezpieczeństwa chorób sercowo-naczyniowych, jakie wywołuje każdy rodzaj cholesterolu. W Stanach Zjednoczonych poziom cholesterolu oblicza się w miligramach cholesterolu na każdy decylitr krwi. Pożądany jest wynik poniżej 200 mg na dL (5,2 mmol / L). Poziom od 200 do 239 mg na dL (5,2 i 6,2 mmol / L) mieści się w granicach klasy wysokiego ryzyka. W takim przypadku lekarz prowadzący może zalecić opracowanie diety zapobiegającej diecie niskocholesterolowej. Ponad 240 mg na dL (6,3 mmol / L) to klasa wysokiego ryzyka. Tutaj również będziesz musiał korzystać z terapii przy pomocy lekarza. Osoby z tej grupy zwykle mają podwójne ryzyko choroby sercowo-naczyniowej w porównaniu z osobami należącymi do kategorii idealnej.

Porównaj swój poziom cholesterolu całkowitego z poniższą tabelą:

Cholesterol całkowityKategoria
Poniżej 200 mg / dLIdeał
Od 200 do 239 mg / dLGranica wysoka
240 mg / dL i więcejWysoki

Cholesterol LDL

Cholesterol o niskiej gęstości (LDL), "cholesterol", powoduje niezdrowe gromadzenie się na tętniczych naczyniach krwionośnych, gdy jest bardzo wysoki. Rezultatem jest zmniejszenie krążenia krwi i zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Stężenia cholesterolu LDL są zatem ważnym wskaźnikiem ryzyka zatrzymania krążenia. Niski poziom cholesterolu LDL jest znacznie lepszy. Pożądane jest niższe niż 100 mg na dL (2,6 mmol / L). Między 100 a 129 mg na dL (2,6 i 3,3 mmol / L) jest zbliżone do normy, podczas gdy pomiędzy 130 a 159 mg na dL (3,4 i 4,1 mmol / L) jest na granicy wysokiej. Od 160 do 189 mg na dL (4,1 i 4,9 mmol / L) jest wysokie, a gdy przekracza 190 mg na dL (4,9 mmol / L), jest bardzo wysokie. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zatrzymania krążenia, wysoce pożądany jest poziom cholesterolu LDL poniżej 70 mg na dL (1,8 mmol / L).

Porównaj swój poziom LDL z poniższą tabelą:

Cholesterol LDLKategoria
Poniżej 100 mg / dLIdeał
Od 100 do 129 mg / dlBlisko ideału
Od 130 do 159 mg / dLGranica wysoka
Od 160 do 189 mg / dLWysoki
190 mg / dL i więcejBardzo wysoko

Cholesterol HDL

Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), "dobroczynny cholesterol" pomaga w utrzymaniu czystości naczyń krwionośnych tętnic. HDL pomaga usunąć cholesterol LDL z tętnic. W ten sposób pomaga krwi krążyć bez ograniczeń. Dzięki tej przewadze znaczna ilość jest znacznie lepsza, jeśli chodzi o poziom HDL. Wynik poniżej 40 mg na dL (1 mmol / L) dla mężczyzn i 50 mg na dL (1,3 mmol / L) dla kobiet jest znany jako niski. To stwarza zagrożenie dla problemów sercowo-naczyniowych. Dobre poziomy cholesterolu dla HDL wynoszą od 40 do 49 mg na dL (1 i 1,3 mmol / L) dla mężczyzn, a dla kobiet od 50 do 59 mg na dL (1,3 i 1,5 mmol / L). Gdy poziom jest wyższy niż 60 mg na dL (1,6 mmol / L), daje on pewną obronę przed chorobami serca.

Porównaj swój poziom HDL z poniższą tabelą:

Cholesterol HDLKategoria
Poniżej 40 mg / dLNiski (wysokie ryzyko choroby serca)
Od 40 do 59 mg / dLNormalne, ale im wyższe, tym lepsze
60 mg / dL i więcejNajlepszy (oferuje ochronę przed chorobami serca)

Trójglicerydy

Trójglicerydy są rodzajem tłuszczu, który pochodzi z tego, co jesz. Każda zjedzona kaloria nie wymagana przez organizm jest przekształcana w trójglicerydy. Następnie ciało również odkłada je w postaci tłuszczu. Poziomy triglicerydów są często podwyższone u osób otyłych. Zwykle jest tak samo u osób, które nie mają wystarczającej aktywności fizycznej i przestrzegają diety bardzo obciążonej węglowodanami. Poddaje się również palaczom i osobom pijącym ciężko.Dopuszczalny poziom triglicerydów jest niższy niż 150 mg na dL (1,7 mmol / L). Liczba graniczna wynosi od 150 do 199 mg na dL (1,7 i 2,2 mmol / L). Począwszy od 200 do 499 mg na dL (2,3 i 5,6 mmol / L) jest znane wysokie, a każde ponad 500 mg na dL (5,7 mmol / L) jest bardzo wysokie.

Porównaj swój poziom trójglicerydów z poniższą tabelą:

Poziom trójglicerydówKategoria
Poniżej 150 mg / dLIdeał
Od 150 do 199 mg / dLGranica wysoka
Od 200 do 499 mg / dLWysoki
500 mg / dL i więcejBardzo wysoko

VLDL

Cholesterol o bardzo niskiej gęstości (VLDL) jest wytwarzany przez organizm w wątrobie i pełni funkcję transportowania trójglicerydów przez krwioobieg, które następnie są przechowywane w komórkach i wykorzystywane do dostarczania energii do organizmu. Ten rodzaj cholesterolu (VLDL, podobnie jak LDL) jest uważany za zły cholesterol, ponieważ jeśli ich poziomy są wysokie w organizmie, powodują nagromadzenie tłuszczu w tętnicach i tworzenie blaszek miażdżycowych - co jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia , ponieważ zwiększa to szanse wystąpienia chorób serca lub metabolicznych. Poziom VLDL we krwi jest zwykle szacowany, ponieważ jego bezpośredni pomiar wymaga drogich procedur. Aby obliczyć w przybliżeniu, można pomnożyć przez 0,20 swój poziom triglicerydów.

VLDL-C = trójglicerydy x 0,20

W większości przypadków odczyt poniżej 30 mg / dL (0,7 mmol / L) jest akceptowalny dla cholesterolu VLDL. Lekarze mają tendencję do zachęcania pacjentów do zmiany stylu życia, gdy czytanie jest wyższe niż ta liczba.

Porównaj swój poziom VLDL z poniższą tabelą:

Cholesterol VLDLKategoria
Poniżej 30 mg / dLPożądany
30 mg / dL i więcejWysokiWykres cholesterolu: suma, LDL, HDL, trójglicerydy, VLDL

wykres cholesterolu - całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, VLDLByłoby wygodniej dla wszystkich interpretować wyniki testów cholesterolu, gdyby tylko mogli podać tylko jedną liczbę. Niestety istnieje wiele typów cholesterolu, a także różne pożądane liczby dla każdego z nich. Niektóre cholesterol uważa się za dobre, podczas gdy inne cholesterol uważa się za złe. W związku z tym ich odpowiednia liczba musi pozostać powyżej lub poniżej określonego poziomu, w zależności od konkretnego rodzaju. Wykres poziomów cholesterolu umożliwia pełne zrozumienie, oprócz znaczenia tych wielu liczb, dobrych i złych.

Wykres pokazuje 5 odczytów cholesterolu: cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy, a także cholesterol VLDL. Wyświetla także zdrowy zasięg, wraz ze strefami ryzyka odnoszącymi się do każdego z nich. Zalecane pomiary stężenia cholesterolu całkowitego są poniżej 200. Dla trójglicerydów wynosi poniżej 150. HDL powinien wynosić 50 plus, a poniżej 35 lat jest bardzo ryzykowny. LDL powinno być poniżej 130. Wreszcie, VLDL powinno być poniżej 30. Poziomy cholesterolu są w jednostce mg / dL (miligramy na decylitr krwi) w USA. Mogą jednak występować w jednostkach mmol / L (milimole na litr) stosowanych w Europie, Kanadzie i innych krajach. Wraz z tymi wskaźnikami zwykle pokazuje, że całkowity cholesterol powyżej 240, a trójglicerydy powyżej 500 to wysokie ryzyko. Wykres wskazuje ponadto granicę pomiędzy przedziałami idealnymi i ryzykownymi. Należy pamiętać, że te liczby są standardami i że wykres może się różnić w zależności od referencji.

4.1
Średnia ocena: 25
5
12
4
4
3
2
2
1
1
0