Dlaczego ludzie zaczęli jeść mięso - i czy ma to kluczowe znaczenie dla naszej diety? | Projekt kompetencji genetycznych

Bezmięsne poniedziałki zachęcają amerykańskich wszystkożerców do tygodniowego odpoczynku od mięsa. Misją ruchu jest ograniczenie konsumpcji mięsa ze względów zdrowotnych i środowiskowych. Niektórzy twierdzą, że jest to mały sposób na pomoc w zmianie klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jak na ironię, zmiany klimatyczne prawdopodobnie spowodowały, że nasi przodkowie hominii zaczęli jeść mięso w pierwszej kolejności, około 2,5 miliona lat temu.

Gdy planeta zaczęła się rozgrzewać, a deszcze zwolniły, bujne owoce i roślinność, które w dużej mierze zasilały naszych przodków, stawały się coraz trudniejsze do znalezienia. Lasy zostały zmniejszone i stały się trawiastymi równinami, na których żywiły się zwierzęta. Hominins musiał znaleźć nowe źródła żywności. Niektórzy zdecydowali się na mięso, a inni na owoce i warzywa, być może na ich szkodę wyjaśnia Marta Zaraska z Atlantyku:

Podczas długiego, suchego okresu od stycznia do kwietnia nasi przodkowie mieli problem ze zdobyciem wystarczającej ilości jedzenia, a aby znaleźć zwykłe potrawy, musieliby poświęcić więcej czasu i kalorii. Wczesne homininy znajdowały się na ewolucyjnym skrzyżowaniu. Niektórzy, jak australopithowie, zdecydowali się jeść duże ilości roślin o niższej jakości; inni, jak wczesny Homo, poszli na mięso. Australopithowie wyginęli, ale wczesny Homo przeżył, by ewoluować do współczesnych ludzi.

Homininy prawdopodobnie zaczęły się od wyłapania zabójstw większych drapieżników i odcięcia pozostałego mięsa od kości. Archeolodzy znaleźli kości dużych ssaków z nożami wykonanymi z kamiennych narzędzi. Te kości pochodzą sprzed około 2,5 miliona lat. Ludzie zaczęli gotować, jak wiemy, około 800 000 lat temu. Przez prawie dwa miliony lat spożywaliśmy surowe mięso, według paleoantropolog Briana Pobiner.

Jedzenie mięsa wymaga enzymów trawiennych - i genów, które je kodują - które nie były bezpośrednio związane z naszymi przodkami. Potrzebowali także innej anatomii, szczególnie naszych wnętrzności, aby to się stało. Początkowo nasi przodkowie prawdopodobnie konsumowali tylko niewielkie ilości mięsa, co było zbyt trudne do zdobycia przez duże drapieżniki. Owo przejście mogło być wspomagane wcześniejszym przejściem przez wczesnych ludzi do diety ciężkiej w bogate w tłuszcz orzechy i nasiona. Być może dzięki temu przełącznikowi udało się strawić tłuszcze. Nasiona mogły być również ważne dla rozwoju narzędzi kamiennych. Wczesne narzędzia do szlifowania i młotkowania, aby uwolnić nasiona z muszli, mogły doprowadzić do powstania noży z Atlantyku:

Wygląda na to, że nasze ciała musiały się stopniowo dopasowywać, najpierw zaczepiając się o nasiona i orzechy, które są bogate w tłuszcze, ale słabe w błonnik. Jeśli nasi przodkowie zjadaliby wiele z nich, taka dieta sprzyjałaby wzrostowi jelita cienkiego (tam, gdzie ma miejsce trawienie lipidów) i kurczeniu się kątnicy (w której trawione są włókna). To by sprawiło, że nasze flaki byłyby lepsze do przetwarzania mięsa. Dieta z nasionami i orzechami mogłaby przygotować naszych przodków na mięsożerny styl życia również w inny sposób: dałaby im narzędzia do rzeźbienia zwłok. Niektórzy badacze sugerują, że proste kamienne narzędzia używane do walenia nasion i orzechów można było łatwo przypisać do łamania kości zwierząt i odcinania kawałków mięsa.

Inne nowoczesne naczelne nie podążały za tymi ewolucyjnymi zmianami skoncentrowanymi na mięsie. Szympansy, które niekiedy spożywają mięso, nie mają wyposażenia fizjologicznego i anatomicznego, które mogłyby dostosować się do współczesnej diety człowieka. Naczelne nie mają genów ułatwiających trawienie dużej ilości tłuszczu i białka, powiedział ekolog Geolog USA, Craig Stanford:

Jako gatunek jesteśmy stosunkowo odporni na szkodliwe działanie tłuszczu i cholesterolu. W porównaniu z małpami człekokształtnymi możemy poradzić sobie z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu, a wielkie małpy nie mogą. Mimo, że mamy problemy z chorobami serca, gdy się starzejemy, jeśli dasz gorylowi dietę, którą człowiek jedzący mięso może spożywać w zachodnim społeczeństwie, goryl umrze, gdy ma dwadzieścia kilka lat; normalny czas życia może wynosić 50 lat. Po prostu nie mogą znieść tego rodzaju diety.

Warianty genów ludzkich promujące dietę bogatą w warzywa i mięso są nadal rozprowadzane wśród współczesnych ludzi. Wpadają w wzory, których można się spodziewać po nowoczesnych kulturowych tradycjach żywieniowych. Wariant genu, który promuje konwersję z dietetycznych źródeł żywności na tłuszcze omega 3 i 6 niezbędne do rozwoju mózgu, występuje częściej w Indiach, gdzie wiele osób jest wegetarianami. Inny wariant, który spowalnia tę konwersję, znajduje się wśród ludzi arktycznych, którzy jedzą dietę ciężką dla ryb, która jest już bardzo bogata w te tłuszcze, wynika z ostatnich badań Cornell. Od Washington Post:

[Allel wegetariański] nie istnieje u naszych małp człekokształtnych szympansa lub orangutana, ale istnieją pewne dowody, że mógł on być obecny we wczesnych hominidach neandertalczykach i denisowianach. Wydaje się prawdopodobne, że naukowcy napisali, że ma to związek z wzorcami migracji i presją związaną z dostępnością lub brakiem dostępności różnych rodzajów żywności w niektórych środowiskach.

Niektórzy paleoantroplogowie zasugerowali, że jedzenie mięsa i uczenie go gotowania było siłą napędową dla rozszerzania mózgu przez homoninę. Kolejny obóz zidentyfikował mięso jako podstawę popularnej obecnie "diety paleolitycznej". Inni uważają jednak, że koncentracja na mięsie jest nieprawidłowa. Koncentrujemy się na mięsie, ale rozwinęliśmy także umiejętność gotowania i trawienia jedzenia w żołądku. To może być równie ważne, paleobiolog Amanda Henry powiedziała Ann Gibbons w National Geographic:

"Istnieje spójna historia o polowaniu, które określa nas i że mięso uczyniło nas ludźmi" - mówi Henry, paleobiolog z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku. "Szczerze mówiąc, myślę, że tęskni za połowę historii. Chcą mięsa, jasne.Ale to, na czym naprawdę żyją, to pokarmy roślinne. "Co więcej, znalazła granulki skrobi z roślin na zębach kopalnych i kamiennych narzędziach, co sugeruje, że ludzie mogli jeść zboża, a także bulwy, przez co najmniej 100 000 lat ewoluowały zdolność do tolerowania ich.

Meredith Knight jest niezależną pisarką zajmującą się nauką i zdrowiem, z siedzibą w Austin w Teksasie. Śledź ją na Twitterze @meremereknight

4.5
Średnia ocena: 32
5
10
4
5
3
3
2
1
1
0