Monitorowanie przyrostu masy noworodków

Monitorowanie przyrostu masy noworodków

Wydaje się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań, które rodzice słyszą od momentu pojawienia się nowego dziecka, jest "co waży dziecko?" I "jak rośnie dziecko?" Waga noworodka jest często używana jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia, więc ma sens, że jest to coś, co wszyscy monitorują. Ale w jaki sposób rodzic wie, czy jego dziecko przybiera na wadze w zdrowym tempie?

Istnieje kilka ogólnych wytycznych, na które rodzice mogą zwrócić uwagę, aby pomóc im w śledzeniu postępów dziecka.

Jak monitorować wzrost Twojego dziecka

Masa urodzeniowa i zmiany

Większość dzieci urodzonych w pełnym wymiarze (w wieku 38-40 tygodni) waży od 6 do 9 funtów. Na wagę urodzeniową może mieć wpływ wiele czynników, takich jak ciąża w ciąży (wcześniej lub później), płeć dziecka, zdrowie matki w czasie ciąży, budowa rodziców, odżywianie w czasie ciąży, porody mnogie lub zdrowie dziecka przy urodzeniu.

Niemowlęta mogą urodzić się poza przeciętnymi wytycznymi i nadal być całkowicie zdrowe. Oczekuje się, że noworodki stracą pewną wagę w ciągu pierwszych 5-7 dni życia. Utrata masy ciała wynosząca 5% uważana jest za normalną dla noworodka karmionego mieszanką. Utrata 7-10% jest uważana za normę u dzieci karmionych piersią.

Większość dzieci powinna odzyskać utraconą wagę w dniach 10-14 życia. Jeśli dziecko traci znaczną wagę, jest chore lub jest przedwczesne, powrót do masy urodzeniowej może potrwać do 3 tygodni.

Różnice w formułach i piersiach

Większość noworodków zyska około 5-7 uncji tygodniowo przez pierwsze kilka miesięcy. Wiele dzieci podwoi masę urodzeniową o około 3-4 miesiące. Po 4 miesiącach przyrost masy ciała zacznie wyglądać inaczej w przypadku dzieci karmionych piersią i karmionych mieszanką. Badania wyraźnie pokazują, że dzieci karmione piersią i dzieci karmione mieszankami rosną w różnym tempie, począwszy od około 4 miesiąca życia.

Jednak większość wykresów wzrostu opiera się wyłącznie na wzroście niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, co powoduje, że wiele matek karmiących piersią zastanawia się, czy ich dziecko jest "normalne". Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracowała nad opracowaniem nowych wykresów wzrostu opartych na dzieciach karmionych piersią, ale nie wszyscy lekarze używają ich podczas dokonywania oceny.

Upewnij się, że twój lekarz ma jasność, z jakiej metody karmienia korzystasz, aby sprawdzić prawidłowy przyrost masy ciała u dziecka. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz wykresy wzrostu WHO dla niemowląt chłopców i wykresy wzrostu WHO dla niemowląt.

Waga przyrostu twojego noworodka

Noworodki są często ważone przez cały okres pobytu w szpitalu, a czasami znowu 48-72 godziny po wypisaniu. Noworodki są następnie ważone tydzień po urodzeniu, a czasami ponownie w dwa tygodnie po urodzeniu. Jeśli dziecko ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, kontrole masy ciała mogą być planowane częściej.

Jeśli rodzice nie mają skali w domu, mogą monitorować spożycie pokarmu przez dziecko w inny sposób:

  • Po pierwszym tygodniu noworodek powinien mieć co najmniej 5-7 mokrych pieluch dziennie i co najmniej 3-4 zabrudzone pieluchy dziennie. (Może się to zmienić z biegiem czasu, a dzieci karmione mieszanką mają mniej ruchów jelit niż dzieci karmione piersią).
  • Możesz także monitorować spożycie dziecka, zauważając, że dziecko wydaje się być usatysfakcjonowane przynajmniej przez krótką chwilę po karmieniu. (Należy pamiętać, że niektóre dzieci wydają się chcieć jeść cały czas!)

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przyrostu masy ciała Twojego dziecka, nie wahaj się zapytać o to swojego lekarza.

Ostatnia aktualizacja: 08/2015

Opracowano przy użyciu informacji z następujących źródeł: Fundacja Nemours, http://kidshealth.org/ Światowa Organizacja Zdrowia, http://www.who.int/ KellyMom Karmienie piersią i Rodzicielstwo, http://www.kellymom.com/ Zapytaj Dr Sears.com, http: / /www.askdrsears.com/

Akcje 365
4.8
Średnia ocena: 30
5
15
4
5
3
1
2
3
1
0