Co robić, jeśli Twoje dziecko je pleśń | BabyMed.com

Czy kiedykolwiek jadłeś połowę kanapki tylko po to, aby uświadomić sobie, że chleb, na którym się chrupiesz, ma na sobie pleśń? Uczucie jest bolesne. Zwykle nie możemy smakować formy na tyle, aby zauważyć, gdy zaczynamy nasz posiłek, więc jesteśmy całkowicie zaskoczeni, gdy widzimy białe plamy. Jeśli nie zjadłbyś dużo pleśni podczas jednego siedzenia, prawdopodobnie nie doświadczyłbyś żadnych negatywnych efektów ubocznych. Jednak jedzenie dużej ilości pleśni może wywołać rozstrój żołądka. W zależności od rodzaju pleśni może nawet powodować objawy podobne do tych wywołanych przez zatrucie pokarmowe, takie jak gorączka i wymioty.

Gdy Twoje dziecko przejdzie na pokarmy stałe, powinieneś bardzo uważać na sprawdzanie pleśni na wszystkich produktach w twoim domu. Jeśli on je zbyt dużo, objawy stają się niebezpieczne, ponieważ rozwijający się organizm nie radzi sobie z gorączką i wymiotami bardzo dobrze. Kiedy osoba dorosła zachoruje na chorobę powodującą wymioty, odwodnienie zabierze więcej czasu, ponieważ ciało ma większą rezerwę nawodnienia. Kiedy dziecko staje się odwodnione, wynik może być znacznie poważniejszy, a nawet śmiertelny. Wierzcie lub nie, jeśli wasze dziecko je kawałek chleba lub owoc z odrobiną pleśni, możecie nawet nie zauważyć żadnych objawów. On lub ona może odczuwać ból brzucha, ale ból będzie tymczasowy i subtelny. Jeśli objawy niepożądane wydają się ciężkie, należy natychmiast zgłosić się do lekarza pediatry.

Zapobieganie pleśni na żywności dla dziecka jest tak proste, jak utrzymywanie jej w szczelności i zawsze wyrzucanie przeterminowanej żywności. Jeśli zastanawiasz się, czy jedzenie jest nadal dobre, prawdopodobnie tak nie jest. Nie należy też zakładać, że spleśniały pokarm jest bezpieczny, gdy wyskrobujesz widoczną pleśń. Czyniąc tak, tylko oczyszcza powierzchnię, i nadal istnieją niedostrzegalne cząstki pleśni rosnące w późniejszym pożywieniu, które mogą być szkodliwe.

Jeśli jedzenie jest zapleśniałe, zdecydowanie nie podawaj go swojemu maluchowi lub dziecku świadomie. Jest niehigieniczny i niebezpieczny. Jeśli jednak zdasz sobie sprawę z tego, że przypadkowo i że on jest chrupiący na kawałku tostów z plamą pleśni, prawdopodobnie będzie w porządku. Musisz zadzwonić do pediatry, jeśli po przejściu pojawią się oznaki choroby, takie jak gorączka lub wymioty, ponieważ są to wyraźne oznaki, że coś jest nie tak.

Źródło: William J Meggs i in .: Epidemie zatrucia pleśnią w przeszłości i teraźniejszości. Toksykologia i zdrowie przemysłowe Tom 25, wydanie 9-10, s. 571-576, listopad 2009

4.8
Średnia ocena: 23
5
10
4
3
3
2
2
1
1
0