Dieta typu krwi: jedzenie dla typów O, A, B i AB

Obietnica

Czy spożywanie diety opartej na twojej grupie krwi - O, A, B lub AB - pomoże ci ukoić się i stać się zdrowszym? Taki jest pomysł na dietę typu krwi stworzoną przez naturopatę Petera J. D'Adamo.

D'Adamo twierdzi, że żywność, którą jesz, reaguje chemicznie z twoją grupą krwi. Jeśli zastosujecie dietę zaprojektowaną dla waszej grupy krwi, wasze ciało strawi pokarm bardziej wydajnie. Zmniejszysz wagę, będziesz mieć więcej energii i zapobiegniesz chorobom.

Co możesz zjeść

To zależy od rodzaju krwi. Oto, co D'Adamo zaleca dla każdego typu:

Krew typu O: Dieta wysokobiałkowa ciężka na chudym mięsie, drobiu, rybach i warzywach oraz lekka na ziarna, fasola i nabiał. D'Adamo zaleca również różne suplementy, które pomagają w problemach z brzuszkiem i innymi problemami, które, jak powiadają, mają osoby z typem O.

Krew typu A: dieta bezmięsna na bazie owoców i warzyw, fasoli i roślin strączkowych oraz pełnoziarnistych - idealnie, organiczna i świeża, ponieważ D'Adamo mówi, że ludzie z krwią typu A mają wrażliwy układ odpornościowy.

Krew typu B: Unikaj kukurydzy, pszenicy, gryki, soczewicy, pomidorów, orzeszków ziemnych i nasion sezamu. Problemem jest także kurczak, mówi D'Adamo. Zachęca do jedzenia zielonych warzyw, jajek, niektórych mięs i niskotłuszczowej mleczarni.

Typ AB blood: Żywność, na której należy się skoncentrować, to tofu, owoce morza, nabiał i zielone warzywa. Mówi, że ludzie z krwią typu AB mają zwykle niski poziom kwasu żołądkowego. Unikaj kofeiny, alkoholu i wędzonych lub peklowanych mięs.

Poziom wysiłku: wysoki

Jeśli nie znasz już swojej grupy krwi, musisz to odkryć. Wyniki dokładnie określą, co należy zrobić.

Ograniczenia: W zależności od rodzaju krwi konieczne może być poważne ograniczenie spożywanych pokarmów.

Gotowanie i zakupy: Twoja grupa krwi określi Twoją listę zakupów i Twoje wybory podczas jedzenia poza domem.

Pakiety żywności lub posiłków? Nie wymagane.

Spotkania osobiste? Nie.

Ćwiczenie: Dieta typu krwi zaleca ćwiczenia oparte na twojej grupie krwi. Na przykład sugeruje jogę lub tai chi dla typu As oraz energiczne ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, nawet przez godzinę dziennie dla typu Os.

Czy pozwala na ograniczenie diety lub preferencje?

Ponieważ dieta mówi, że jesz bardzo specyficzne rodzaje żywności oparte na twojej grupie krwi, to nie pozwala na wiele osobistych upodobań.

Na przykład, jeśli jesteś wielkim fanem mięsa i ziemniaków, nie będziesz zadowolony z diety typu A, która jest głównie wegetariańska.

Istnieją nawet zalecenia dotyczące rodzajów przypraw i dodatków, które można wykorzystać.

Jeśli szukasz diety bezglutenowej, powinieneś wiedzieć, że ta dieta nie zakazuje glutenu. Być może będziesz w stanie dokonywać wyborów bezglutenowych, jeśli będziesz dokładnie czytać etykiety żywności.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Koszt: D'Adamo zaleca wiele specjalistycznych i organicznych potraw (takich jak mleko sojowe i ciasteczka z kawałkami chleba świętojańskiego), które mogą być drogie. Suplementy witaminowe i ziołowe są również częścią diety.

Wsparcie: Sporządzasz tę dietę na własną rękę.

Co mówi dr Melinda Ratini:

Czy to działa?

Jedno z badań wykazało, że dorośli spożywający dietę typu A wykazywali lepsze wskaźniki zdrowia, ale zdarzało się to wszystkim, nie tylko tym z grupą krwi typu A. W 2013 r. W wyniku ważnej oceny stwierdzono, że nie istnieją żadne dowody potwierdzające korzyści płynące z diet zawierających krew.

Prawdopodobnie stracisz na wadze, ponieważ dieta może być bardzo restrykcyjna.

Czy to jest dobre dla pewnych warunków?

Dieta typu krwi zawiera zalecenia oparte wyłącznie na twojej grupie krwi. Tak więc, jeśli masz przewlekłą chorobę (powiedzmy, cukrzycę), możesz zostać poinformowany, aby spożywać duże ilości białka, podczas gdy inna osoba z cukrzycą może musieć unikać mleczarstwa lub kurczaka. Może to kolidować z planem leczenia cukrzycy.

American Diabetes Association zaleca bardziej praktyczne podejście do codziennego jedzenia. Ostrzega także przed koncentrowaniem się na określonych produktach spożywczych. W większości przypadków nie zaleca się wycinania żadnych głównych grup żywności.

Dieta typu krwi również nie radzi sobie z innymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub cholesterol. Każda potrzebna utrata masy ciała z pewnością wywrze pozytywny wpływ na te warunki. Niezależnie od rodzaju krwi, należy przestrzegać tych samych wytycznych wydanych przez The American Heart Association (AHA) dotyczących diety o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości soli.

Ponadto, każdy powinien dążyć do 150 minut ćwiczeń aerobowych na tydzień i co najmniej 2 dni treningu siłowego na tydzień.

Ostatnie słowo

Na diecie typu krwi unikniesz przetworzonej żywności i prostych węglowodanów. To może wystarczyć, aby pomóc Ci stracić na wadze. Ale jakakolwiek utrata wagi na tej diecie nie była związana z twoją grupą krwi.

Nie ma również żadnych badań, które udowodniłyby, że dieta ta może pomóc w trawieniu lub daje więcej energii.

Chociaż będziesz kupować i przygotowywać własne jedzenie na tym planie, twoje wybory są ograniczone w zależności od twojej grupy krwi. Przygotuj się więc na spędzenie czasu w kuchni.

Dieta może również szybko stać się kosztowna, ponieważ autor zaleca zakup organicznych oraz własnej linii suplementów.

Jeśli Dieta typu krwi intryguje cię, rozważ to: Nauka jest ułożona za tradycyjnymi zaleceniami zdrowego odżywiania dla utraty wagi - bez ograniczeń opartych na rodzaju krwi.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Cusack, L. American Journal of Clinical Nutrition, Maj 2013.

D'Adamo, P. Zjedz w prawo dla Twojego typu, Penguin Group, 1996.

4yourtype.com.

Dadamo.com: "Jedz dobrze dla swojego typu".

N-equals-one.com: "Porady gnomiczne".

Wang, J. PLoS One, 2014; 9 (1): e84749. Opublikowano online 15 stycznia 2014.

© 2018 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dieta typu krwi: jedzenie dla typów O, A, B i AB

Dr Peter D'Adamo, lekarz medycyny naturalnej, opracował dietę opartą na grupach krwi, którą opisuje w swojej książce "Jedz dobrze dla swojego typu". D'Adamo postuluje, że każda grupa krwi posiada nieodłączne, genetycznie zakodowane cechy, które wpływają na rodzaj diety najlepiej dostosowanej do diety. Opierając się na tej teorii, każda grupa krwi - A, B, AB lub O - działa najlepiej na innej diecie. Brakuje jednak badań potwierdzających teorię typu krwi.

Wideo dnia

D'Adamo przypuszcza, że ​​twoja grupa krwi zapewnia wyraźny marker, dla którego najlepsze są dla ciebie pokarmy, oparte na diecie twoich przodków z tą samą grupą krwi. Oznacza to, że pożywna dieta dla jednej grupy krwi może obejmować różne pokarmy niż dietę odżywczą dla innej grupy krwi. Opierając się na teorii D'Adamo, spożywając odpowiednie pokarmy oparte na swojej grupie krwi, możesz zoptymalizować swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Zalecenia grupy krwi Dami Adamo są takie same niezależnie od tego, czy twoja grupa krwi jest dodatnia czy ujemna.

D'Adamo zaleca wszystkim osobom z grupą krwi A spożywać głównie dietę wegetariańską. Większość diety składa się z warzyw, owoców, pełnych ziaren, orzechów, nasion, fasoli i innych roślin strączkowych. Nie oznacza to, że mięso jest całkowicie poza zasięgiem, tylko że powinno stanowić mniejszą część twojej diety. Zaleca, aby, jeśli zdecydujesz się jeść mięso lub drób, ograniczyć go do trzech porcji lub mniej na tydzień. Ponadto D'Adamo zaleca ograniczenie ilości nabiałów i jaj do nie więcej niż czterech porcji tygodniowo.

Jeśli chodzi o dietę typu krwi, dobre śniadanie, jeśli jesteś typem A, to płatki pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane ze stali, a także świeże mieszane owoce. Typowymi przekąskami dla typu A są pokarmy, takie jak owoce, orzechy, nasiona, ciastka ryżowe i masło orzechowe. W porze lunchu typowa jest duża, serdeczna sałatka z dużą ilością świeżych warzyw. Typową kolacją, jeśli twoją grupą krwi jest A, są brokuły gotowane na parze, z makaronem pełnoziarnistym i tofu, zwieńczone sosem pesto.

Prawie wszyscy Amerykanie mogą skorzystać na poprawie swoich nawyków żywieniowych, ponieważ typowa amerykańska dieta zawiera dużo sodu, cukru, tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności. Niezależnie od rodzaju krwi, D'Adamo oferuje podstawowe wskazówki żywieniowe, które każdy może śledzić. Zaleca on wybierać świeże, całe, naturalne produkty spożywcze w jak największym stopniu i ograniczać spożycie przetworzonej żywności. Lekarz zaleca również ograniczenie ilości kawy, alkoholu, czekolady i innych takich odpustów.

LiveStrong Monitorowanie kalorii

Schudnąć. Czuć się świetnie! Zmień swoje życie za pomocą MyPlate by LIVESILNY.COM

4.5
Średnia ocena: 39
5
12
4
5
3
1
2
3
1
0