Choroba serca i echokardiografia

Echokardiogram jest testem, który wykorzystuje ultradźwięki do oceny mięśnia sercowego i zastawek serca.

Dlaczego potrzebuję echokardiogramu?

Twój lekarz może wykonać badanie echokardiograficzne, aby:

 • Oceń ogólną funkcję swojego serca
 • Określ obecność wielu rodzajów chorób serca
 • Śledź postęp choroby zastawki serca w czasie
 • Ocenić skuteczność zabiegów medycznych lub chirurgicznych

Jakie są typy echokardiogramów?

Istnieje kilka rodzajów echokardiogramów. Twój lekarz pomoże ci ustalić, który z nich jest najlepszy dla ciebie.

 • Echokardiogram przezklatkowy: Jest to standardowy echokardiogram. Jest to bezbolesny test podobny do prześwietlenia, ale bez promieniowania. Procedura wykorzystuje tę samą technologię, która służy do oceny zdrowia dziecka przed porodem. Ręczne urządzenie zwane przetwornikiem jest umieszczane na klatce piersiowej i transmituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Fale dźwiękowe odbijają się od struktur serca, wytwarzając obrazy i dźwięki, które lekarz może wykorzystać do wykrywania uszkodzeń serca i chorób.
 • Echokardiografia przezprzełykowa (TEE): Badanie to wymaga umieszczenia przetwornika w gardle w przełyku (rurce do połykania łączącej jamę ustną z żołądkiem). Ponieważ przełyk znajduje się blisko serca, wyraźne obrazy struktur serca można uzyskać bez interferencji płuc i klatki piersiowej.
 • Echokardiogram obciążeniowy: Jest to echokardiogram, który wykonuje się, gdy osoba ćwiczy na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Test ten można wykorzystać do wizualizacji ruchu ścian serca i działania pompującego, gdy serce jest zestresowane. Może ujawnić brak przepływu krwi, który nie zawsze jest widoczny w innych badaniach serca. Echokardiogram wykonuje się tuż przed i tuż po ćwiczeniu.
 • Echokardiogram obciążeniowy Dobutamine: Jest to inna forma echokardiografii stresowej. Jednak zamiast ćwiczyć napięcie serca, stres uzyskuje się poprzez podanie leku, który pobudza serce i sprawia, że ​​"myśli", że ćwiczy. Test służy do oceny pracy serca i funkcji zastawki, gdy nie możesz ćwiczyć na bieżni ani rowerze stacjonarnym. Jest również używany do określenia, jak dobrze twoje serce toleruje aktywność i twoje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej (zablokowane tętnice) i ocenia skuteczność twojego planu leczenia serca.
 • USG wewnątrznaczyniowe: To jest badanie ultrasonograficzne wykonywane podczas cewnikowania serca. Podczas tej procedury przetwornik jest wkręcany do naczyń krwionośnych serca poprzez cewnik w pachwinie. Jest często stosowany w celu dostarczenia szczegółowych informacji o miażdżycy (zablokowaniu) w naczyniach krwionośnych.

Nieprzerwany

Jak przygotować się do echokardiogramu?

W dniu badania echokardiograficznego jedz i pij w normalny sposób. Weź wszystkie leki o zwykłej porze, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Co się dzieje podczas echokardiogramu?

Podczas echokardiogramu otrzymasz odzież szpitalną do noszenia. Zostaniesz poproszony o zdjęcie swojej odzieży od pasa w górę. Sonograf serca umieści na klatce piersiowej trzy elektrody (małe, płaskie, lepkie łatki). Elektrody są podłączone do monitora elektrokardiografu (EKG lub EKG), który obrazuje aktywność elektryczną serca.

Sonograf poprosi cię, abyś położył się na stole po lewej stronie po lewej stronie. On lub ona umieszcza różdżkę (zwaną przetwornikiem fali dźwiękowej) na kilku obszarach klatki piersiowej. Różdżka będzie miała niewielką ilość żelu na końcu, który nie zaszkodzi twojej skórze. Żel służy do uzyskania wyraźniejszych zdjęć.

Dźwięki są częścią sygnału Dopplera. Możesz usłyszeć dźwięki podczas testu lub nie. Możesz poprosić kilkakrotnie o zmianę pozycji podczas egzaminu, aby sonograf mógł robić zdjęcia różnych obszarów twojego serca. Możesz również zostać poproszony o wstrzymanie oddechu podczas egzaminu.

Nie powinieneś odczuwać większego dyskomfortu podczas testu, chociaż możesz odczuwać chłód z żelu na przetworniku i lekki nacisk przetwornika na klatkę piersiową.

Test zajmie około 40 minut. Po teście możesz się ubrać i wykonywać codzienne czynności. Twój lekarz omówi z tobą wyniki testu.

Co należy zrobić, aby przygotować się do echokardiogramu wysiłkowego?

Jeśli masz zaplanowane echo dobutamine i masz rozrusznik, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby uzyskać szczegółowe instrukcje. Twoje urządzenie może wymagać sprawdzenia przed testem.

W dniu badania echokardiograficznego nie należy jeść ani pić z wyjątkiem wody przez cztery godziny przed badaniem. Nie pić ani nie jeść produktów kofeinowych (cola, czekolada, kawa, herbata) przez 24 godziny przed badaniem. Kofeina będzie zakłócać wyniki testu. Nie należy przyjmować żadnych dostępnych bez recepty leków zawierających kofeinę przez 24 godziny przed badaniem. Zapytaj lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeśli masz pytania dotyczące leków, które mogą zawierać kofeinę.

Nieprzerwany

Nie należy przyjmować następujących leków na serce przez 24 godziny przed badaniem, chyba że lekarz zaleci inaczej, lub jeśli lek nie jest potrzebny w leczeniu dyskomfortu w klatce piersiowej:

 • Beta-blokery (na przykład Tenormin, Lopressor, Toprol lub Inderal)
 • Diazotan izosorbidu (na przykład Isordil, Sorbitrate)
 • Mononitrat izosorbidu (na przykład Ismo, Indur, Monoket)
 • Nitrogliceryna (na przykład Deponit, Nitrostat, nitropatche)

Lekarz może również poprosić o zaprzestanie przyjmowania innych leków na serce w dniu testu. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących leków należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przerywać leczenia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jeśli używasz inhalatora do oddychania, zabierz go ze sobą.

Co się dzieje podczas echokardiogramu wywołanego dobutaminą?

Po otrzymaniu testu obciążeniowego wywołanego dobutaminą technik umieszcza na klatce piersiowej elektrody (małe, płaskie, lepkie łatki). Elektrody są podłączone do monitora elektrokardiografu (EKG lub EKG), który obrazuje aktywność elektryczną serca podczas testu.

Przewód dożylny (IV) zostanie wprowadzony do żyły w ramieniu, aby lek dobutaminowy mógł być dostarczony bezpośrednio do krwioobiegu. Technik wykona badanie echokardiograficzne spoczynkowe, zmierzy tętno spoczynkowe i przyjmie ciśnienie krwi. Lekarz lub pielęgniarka poda dobutaminę do kroplówki, podczas gdy technik będzie nadal uzyskiwał obrazy echa. Leki spowodują, że twoje serce zareaguje tak, jakbyś ćwiczył: twoje tętno wzrośnie i możesz poczuć, że bije mocniej. Może powodować uczucie ciepła, uczucie gorąca i, w niektórych przypadkach, łagodny ból głowy.

W regularnych odstępach czasu pracownicy laboratorium zapytają, jak się czujesz. Należy poinformować ich, jeśli odczuwają ból klatki piersiowej, ramienia lub szczęki, dyskomfort, duszność, zawroty głowy lub oszołomienie lub inne nietypowe objawy.

Pracownicy laboratorium będą obserwować wszelkie zmiany na monitorze EKG, które sugerują, że test powinien zostać zatrzymany. IV zostanie usunięty z ramienia, gdy wszystkie leki weszły do ​​twojego krwioobiegu.

Spotkanie potrwa około 60 minut. Rzeczywisty czas infuzji wynosi zwykle około 15 minut. Po teście zaplanuj pozostanie w poczekalni, aż wszystkie objawy, które doświadczyłeś podczas testu, minęły.

Twój lekarz omówi z tobą wyniki testu.

Nieprzerwany

Co należy zrobić, aby przygotować się do echokardiogramu przezprzełykowego?

Przed wykonaniem echokardiogramu przez przełyk, należy poinformować lekarza, jeśli występują jakiekolwiek problemy z przełykiem, takie jak przepuklina rozworu przełykowego, problemy z przełykaniem lub rak.

W dniu badania echokardiograficznego przez przełyku nie należy jeść ani pić przez sześć godzin przed badaniem. Weź wszystkie leki o zwykłej porze, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli musisz wziąć leki przed testem, weź go małym łykiem wody.

Jeśli masz cukrzycę i zażywasz leki lub insulinę do kontrolowania stężenia cukru we krwi, zapytaj swojego lekarza lub centrum badań o szczegółowe wytyczne dotyczące przyjmowania leków przeciwcukrzycowych przed badaniem.

Ktoś powinien przyjść z tobą na spotkanie, aby zabrać cię do domu, ponieważ nie powinieneś prowadzić aż do następnego dnia po teście. Sedacja podawana w trakcie badania powoduje senność, zawroty głowy i upośledza ocenę, powodując, że prowadzenie pojazdu lub obsługiwanie maszyn jest niebezpieczne.

Co dzieje się podczas echokardiogramu przezprzełykowego?

Przed badaniem echokardiograficznym przezprzełykowym zostaniesz poproszony o usunięcie protez. Przewód dożylny (IV) zostanie wprowadzony do żyły w ramieniu lub dłoni, aby leki mogły zostać dostarczone podczas testu.

Technik delikatnie pociera trzy małe obszary na klatce piersiowej i umieszcza elektrody (małe, płaskie, lepkie łatki) na tych obszarach. Elektrody są podłączone do monitora elektrokardiografu (EKG lub EKG), który obrazuje aktywność elektryczną serca podczas testu.

Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi zostanie umieszczony na ramieniu, aby monitorować ciśnienie krwi podczas testu. Mały klip przymocowany do pulsoksymetru zostanie umieszczony na palcu, aby monitorować poziom tlenu we krwi podczas testu.

Łagodny lek uspokajający (lek, który pomoże Ci się zrelaksować) zostanie podany za pośrednictwem IV. Ze względu na środek uspokajający możesz nie być całkowicie świadomy testu.

Sonda ultradźwiękowa (instrument do obserwacji) zostanie włożona do jamy ustnej, do gardła i do przełyku. To nie wpłynie na twój oddech. Możesz zostać poproszony o połknięcie o określonych porach, aby pomóc sondzie ultradźwiękowej przejść do przełyku. Ta część testu trwa kilka sekund i może być niewygodna. Po umieszczeniu sondy obrazy serca są uzyskiwane pod różnymi kątami. Nie poczujesz tej części testu.

Nieprzerwany

Po zakończeniu sonda zostaje wycofana. Będziesz monitorowany przez około 20-30 minut po teście, co zajmie około 10-30 minut.

Ktoś będzie musiał odwieźć cię do domu po teście. Nie należy jeść ani pić, dopóki znieczulenie nie ustąpi - około godzinę po teście. Twój lekarz omówi z tobą wyniki testu.

Źródła

ŹRÓDŁA: The Cleveland Clinic Heart and Vascular Institute. National Institutes of Health.

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.