Najlepsze i najgorsze jedzenie na zapalenie uchyłków

Czasami, zwłaszcza w miarę starzenia się, ludzie mogą wyhodować małe wyściółki w wyściółce jelita grubego. Są to tak zwane uchyłki, a schorzenie to nazywa się uchyłkowatością.

Gdy torebki staną się zaognione lub zakażone, prowadzi to do czasami bardzo bolesnego stanu, zwanego zapaleniem uchyłków. Oprócz bólu brzucha u osób z zapaleniem uchyłka mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, gorączka, zaparcia lub biegunka.

Wielu ekspertów uważa, że ​​dieta uboga w błonnik może prowadzić do uchyłków i zapalenia uchyłków. Może dlatego ludzie w Azji i Afryce, gdzie dieta ma tendencję do wyższego poziomu błonnika, mają bardzo rzadką chorobę.

Uchyłkowatość zwykle nie powoduje żadnych objawów; pozostawiając wiele osób nieświadomych, że mają nawet uchyłki.

Zapalenie uchyłka może wymagać leczenia antybiotykami lub, w ciężkich przypadkach, zabiegu chirurgicznym.

Dieta dla uchyłków

Jeśli u pacjenta występują ciężkie objawy związane z zapaleniem uchyłka, lekarz może zalecić dietę z płynnym zapaleniem uchyłków w ramach leczenia, które może obejmować:

  • woda
  • Soki owocowe
  • Rosół
  • Lód strzela

Stopniowo możesz wrócić do normalnej diety. Lekarz prowadzący może zalecić rozpoczęcie stosowania pokarmów o niskiej zawartości błonnika (biały chleb, mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne) przed wprowadzeniem pokarmów bogatych w błonnik.

Fibra mięknie i zwiększa objętość stolców, pomagając im łatwiej przejść przez okrężnicę. Zmniejsza również ciśnienie w przewodzie pokarmowym.

Wiele badań wskazuje, że spożywanie pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w kontrolowaniu objawów uchyłków. Kobiety w wieku poniżej 51 lat powinny codziennie mierzyć 25 gramów błonnika. Mężczyźni młodsi niż 51 lat powinni codziennie mierzyć 38 gramów błonnika. Kobiety w wieku 51 lat i starsze powinny otrzymywać 21 gramów dziennie. Mężczyźni w wieku 51 lat i starsi powinni otrzymywać 30 gramów dziennie.

Oto kilka pokarmów bogatych w błonnik, które można uwzględnić w posiłkach:

  • Pieczywo pełnoziarniste, makarony i zboża
  • Fasola (na przykład fasola i czarna fasola)
  • Świeże owoce (jabłka, gruszki, suszone śliwki)
  • Warzywa (squash, ziemniaki, groch, szpinak)

Jeśli masz trudności z samodzielnym opracowaniem diety, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Mogą przygotować plan posiłków, który będzie dla ciebie odpowiedni.

Lekarz może również zalecić suplementację błonnikiem, takim jak psyllium (Metamucil) lub metyloceluloza (Citrucel) jeden do trzech razy dziennie. Picie wystarczającej ilości wody i innych płynów przez cały dzień pomaga również zapobiegać zaparciom.

Nieprzerwany

Pokarmy, których należy unikać z zapaleniem uchyłków

W przeszłości lekarze zalecali osobom z chorobą uchyłkową (uchyłkowatości lub zapalenia uchyłków) unikanie trudnych do strawienia pokarmów, takich jak orzechy, kukurydza, popcorn i nasiona, z obawy, że te pokarmy utkną w uchyłku i doprowadzą do stanu zapalnego . Jednak ostatnie badania wykazały, że nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających to zalecenie.

W rzeczywistości orzechy i nasiona są składnikami wielu wysokowłóknistych pokarmów, które są zalecane dla osób z chorobą uchyłkową.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Salzman, H. Amerykański lekarz rodzinny, 2005; Tom 72: str. 1229-1234.

Strona internetowa National Digestive Diseases Clearinghouse: "Uchyłkowatość i zapalenie uchyłka".

Strate, L.L. The Journal of American Medical Association, 2008; t. 300: str. 907-914.

Feldman, M., Friedman L.S., Brandt L.J. (red.) Sleisenger & amp; Choroba wątroby przewodu pokarmowego Fordtrana, 8. edycja, Saunders Elsevier, 2006.

Instytut Medycyny.

© 2018 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.5
Średnia ocena: 25
5
12
4
3
3
1
2
3
1
0