Post przed badaniem krwi: jak długo i szybko

Niektóre badania krwi będą wymagać szybkiego wcześniejszego przygotowania. W takich przypadkach lekarz zaleci, aby nie jeść ani nie pić niczego, z wyjątkiem wody, w godzinach poprzedzających badanie.

Post przed wykonaniem pewnych badań krwi jest ważny, aby upewnić się, że wyniki testu są dokładne. Witaminy, minerały, tłuszcze, węglowodany i białka, które składają się na żywność i napoje, mogą wpływać na odczyty poziomu krwi, powodując zmętnienie wyników testu.

Nie wszystkie badania krwi będą wymagały szybkiego wcześniejszego przygotowania. Badania krwi, które prawdopodobnie będziesz potrzebował pościć to:

Jeśli lekarz przepisał Ci nowy test krwi lub nie wspomniał o tym, czy powinieneś pościć lub jak długo, zapytaj go, czy wymagany jest post. Niektóre testy, takie jak badanie krwi utajonej w kale, nie wymagają poszczenia, ale ograniczają niektóre pokarmy. Czerwone mięso, brokuły, a nawet niektóre leki mogą powodować fałszywie dodatni wynik testu. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, przygotowując się do testu.

Czas potrzebny na poszczenie zależy od testu. W przypadku większości testów nie będzie można spożywać niczego poza wodą przez osiem godzin poprzedzających test. W przypadku kilku testów może być potrzebny 12-godzinny post.

Wskazówka

  • Zaplanuj swój test tak wcześnie, jak to możliwe. Godziny, które spędzasz śpiąc są uważane za część okresu postu, o ile nie rozbijesz swojego postu z kawą lub jedzeniem, gdy już się obudzisz.

Nawet jeśli pijesz go na czarno, kawa może zakłócać wyniki badań krwi. Dzieje się tak, ponieważ zawiera kofeinę i rozpuszczalną substancję roślinną, co może wypaczać wyniki testu.

Kawa jest również moczopędna, co oznacza, że ​​zwiększy to ilość soku. Może to mieć działanie odwadniające. Im jesteś mniej nawodniony, tym trudniej jest pielęgniarce lub innemu pracownikowi medycznemu, który wykonuje badanie krwi w celu znalezienia żyły. To może sprawić, że badanie krwi stanie się dla ciebie bardziej stresujące lub bardziej stresujące.

Niektóre badania krwi, takie jak te, które oceniają wątrobę lub poziom trójglicerydów, mogą wymagać, abyś nie pił żadnego alkoholu przez pełne 24 godziny. Śladowe ilości alkoholu mogą pozostać w krwioobiegu przez kilka dni. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące spożywania alkoholu, przedyskutuj to z lekarzem, kiedy zaplanujesz test.

Zapytaj także swojego lekarza, czy możesz palić papierosy przed testem, lub czy powinieneś powstrzymać się od palenia w czasie postu.

Przed próbą krwi dobrze jest pić wodę, chyba że lekarz zaleci inaczej. Różni się to od niektórych zabiegów chirurgicznych, które mogą wymagać całkowicie pustego brzucha.

Woda z kranu lub woda butelkowana są w porządku, ale pozostawić wyciskanie cytryny na inny czas. Seltzer i soda klubowa są niedostępne. Napoje gazowane, aromatyzowane lub nie, nie powinny być konsumowane w czasie postu, ani też żadnego rodzaju herbaty.

Wskazówka

  • Woda nawadnia twoje ciało i sprawia, że ​​twoje żyły stają się coraz bardziej widoczne. Pozostań nawodniony na dwa dni przed testem. Spróbuj też wypić kilka szklanek wody tuż przed pobraniem krwi, aby pielęgniarka lub inny pracownik medyczny mógł łatwiej znaleźć żyłę.

Podobnie jak dorośli, dzieci mogą potrzebować badań krwi, które wymagają wcześniejszego szybkiego nalotu. Jeśli tak, pediatra Twojego dziecka poinformuje Cię, jak długo dziecko powinno powstrzymywać się od jedzenia i picia.

Wskazówki

  • Zaplanuj badanie krwi dziecka tak wcześnie, jak to możliwe.
  • Rozpraszaj uwagę, odwracaj uwagę, odwracaj uwagę: godziny poprzedzające test mogą być czasem na ustąpienie i pozwolą im oglądać nieprzerwaną godzinę głupich kreskówek w telewizji lub grać na iPadzie.
  • Przygotuj im przekąskę zaraz po zakończeniu testu.
  • Jeśli uda im się zakraść przekąskę, gdy nie patrzysz, lepiej jest przestawić się na zmianę niż uzyskać niedokładne odczyty.

Jest kilka badań krwi, które możesz potrzebować, jeśli jesteś w ciąży. Zostały one opracowane w celu oceny potencjalnych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić u Ciebie lub Twojego dziecka w czasie ciąży lub po porodzie. Niektóre z tych testów wymagają wcześniejszego szybkiego przewinięcia. Twój lekarz doradzi ci, jak przygotować się do każdego testu.

Post jest zazwyczaj bezpieczny, jeśli jesteś w ciąży, pod warunkiem, że jesteś w dobrym zdrowiu i nie masz ciąży wysokiego ryzyka. Dla ogólnego komfortu, lekarz może zalecić picie dodatkowej wody lub pozostawienie w pomieszczeniu, szczególnie, gdy jest bardzo gorąco lub wilgotno.

Post może zwiększać zgagę u niektórych kobiet w ciąży. Jeśli odczuwasz dyskomfort lub masz do czynienia z objawami jakiegokolwiek rodzaju, gdy czekasz na pobranie krwi, poinformuj o tym swojego lekarza.

Jeśli spotykasz się z lekarzem innym niż ginekolog-położnik, upewnij się, że poinformowano Cię o swojej ciąży przed wykonaniem badania krwi.

P:

Co stanie się, jeśli nie pościsz przed badaniem krwi? Czy nadal powinieneś wykonać test?

ZA:

Jeśli nie wykonasz testu przed wymaganiem, wyniki mogą nie być dokładne. Jeśli zapomnisz coś zjeść lub wypić, zadzwoń do swojego dostawcy i zapytaj, czy nadal można wykonać test. Niektóre testy można analizować z notacją, że nie jest to post, a wyniki mogą się różnić. Najważniejsze jest być szczerym. Jeśli masz przekąskę, filiżankę kawy lub nawet pełne śniadanie, powiedz technikowi, kiedy masz pobraną krew. Powinni sporządzić notatkę, aby wyniki zostały przejrzane, a spożycie pokarmu zmieniono. A jeśli post jest bezwzględnie konieczny do osiągnięcia znaczących rezultatów, powinni zatrzymać się i zmienić harmonogram pobierania krwi.

Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNAOdpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być traktowane jako porady medyczne.
4.5
Średnia ocena: 40
5
12
4
2
3
2
2
1
1
0