Czy trening cardio lub trening siłowy są lepsze dla utraty wagi?

Jedno pytanie, które jest na ustach wszystkich, kiedy chcą schudnąć, brzmi: "Czy trening cardio lub trening siłowy jest lepszy dla utraty wagi?”

Słysząc, że cardio spala więcej kalorii niż trening siłowy w krótszym czasie, większość ludzi musi wskoczyć na bieżnię i zignorować stojak na ciężarki. Coś, o czym nie zdajesz sobie sprawy, to oba style mają swoje miejsce w rutynie - możesz używać zarówno cardio, jak i ciężarków do podnoszenia, aby schudnąć.

Cardio vs ciężary

Moje programy BBG zawierają mieszankę obu stylów treningu, ponieważ wierzę, że to pomoże ci stać się silniejszym, mocniejszym i pewniejszym siebie. Niektóre dziewczyny z BBG mogą chcieć zwiększyć swój trening siłowy, podczas gdy inne mogą bardziej cieszyć się treningiem kardio - wszyscy mamy nasze preferencje. Ale skąd wiesz, czy rodzaj treningu, który robisz, jest najlepszy dla utraty wagi?

Aby pomóc ci zrozumieć, który styl treningowy wygrywa w walce w treningu cardio vs weight loss, opiszę oba style bardziej szczegółowo. Trzymaj się ze mną, jest tu technicznie!

Cardio do utraty wagi

Ogólnie rzecz biorąc, nasze ciała muszą spalać więcej kalorii (naszej energii) niż jemy (wkład energii), aby schudnąć.

Cardio jest tylko jedną z form ćwiczeń, które mogą przyczynić się do naszej "produkcji energii". Istnieje wiele rodzajów cardio, takich jak spacery, jogging i sprint. W zależności od tego, jakie są twoje cele fitness, niektóre rodzaje cardio mogą być lepiej dostosowane do tego niż inne. Na przykład, jeśli chcesz skupić się na odchudzaniu i utracie wagi, dobrym rozwiązaniem jest cardio o niskiej intensywności (LISS).

Dzieje się tak dlatego, że chodzenie spala najbardziej tłuszczu na kalorie, w porównaniu do joggingu i sprintu. Utrzymywanie ciągłego, stałego wysiłku pomaga podnieść tętno i poprawia zdolność organizmu do prawidłowego korzystania z tlenu.

Mówiąc prościej, tłuszcz potrzebuje tlenu, aby zostać metabolizowany (lub rozbity) na energię. Im niższa intensywność ćwiczeń, tym więcej tlenu jest dostępne dla organizmu do rozbicia tłuszczu. Podczas joggingu lub sprintu dostępnych jest mniej tlenu. Twoje ciało nie może z łatwością zużywać tłuszczu na energię z mniejszą ilością tlenu, więc używa energii z innych źródeł, takich jak węglowodany.

Czy LISS lub HIIT są lepsze dla utraty wagi?

Teraz chcę pójść o krok dalej i porozmawiać o treningu interwałowym o wysokiej intensywności (HIIT). To może być świetnym sposobem na zwiększenie zdolności spalania tłuszczu w organizmie. Nie każdy ma czas na godzinny spacer kilka razy w tygodniu, co jest optymalne dla utraty wagi. Tutaj może pomóc cardio HIIT.

Wykonanie 15-minutowej sesji HIIT może faktycznie spalić więcej tłuszczu niż przejście przez godzinny spacer. Jak, pytasz? HIIT wytwarza efekt poparzeń, znany jako Nadmierne zużycie tlenu po wysiłku (lub EPOC, w skrócie). Oznacza to, że nadal spalasz tłuszcz, nawet po zakończeniu treningu.

Treningi HIIT szybko przyspieszają pracę serca i spalają więcej tłuszczu w krótszym czasie niż w przypadku innych treningów z powodu dużej intensywności. Na przykład trening HIIT może wymagać sprintu tak szybko, jak to możliwe przez 30 sekund, a następnie 30-sekundowego odpoczynku i powtarzania go przez 10-15 minut.

Pamiętaj jednak, że cardio doskonale nadaje się do podnoszenia poziomu kondycji i budowania wytrzymałości, bez względu na intensywność.

Trening siłowy do utraty wagi

Jako osobisty trener mam wiele pytań dotyczących fitnessu, ale jedno, które otrzymuję, brzmi: "Czy podnoszenie ciężarów pali tłuszcz?". Istnieje wiele nieporozumień, czy trening cardio lub trening siłowy jest lepszy dla utraty wagi.

Wiele kobiet boi się podnoszenia ciężarów, ponieważ boją się, że sprawią, że staną się nieporęczne. To nie jest prawda i jest szczerze jednym mitem fitness, który chciałbym odejść! Proszę nie bać się, aby dodać wagi, aby schudnąć lub poprawić swoją siłę.

Chociaż wykonywanie cardio w stanie ustalonym (chodzenie lub bieganie w tym samym tempie) może spalić więcej kalorii na minutę, trening oporowy będzie kontynuował spalanie kalorii nawet po zakończeniu treningu. Tak, zgadza się. Nawet jeśli po treningu położysz się na kanapie, twoje ciało nadal pracuje i spalanie kalorii. Możesz spalać tłuszcz podczas snu! Jest to podobne do wspomnianego powyżej efektu poparzeń.

Kolejną korzyścią płynącą z treningu wytrzymałościowego jest możliwość podniesienia masy ciała, aby stracić tłuszcz, w porównaniu do cardio, w którym można stracić wiele różnych mas ciała. Chociaż utrata masy mięśniowej będzie oznaczać, że Twoja waga na skali jest mniejsza, może nie pasować do twoich osobistych celów. Dzieje się tak dlatego, że "ton" pochodzi od definicji i kształtu mięśni, a trening oporowy pomaga chronić, kształtować i utrzymywać te mięśnie.

Wybór między cardio i podnoszenie ciężarów

Jak widać, zarówno trening siłowy, jak i cardio mają swoje zalety. Tak więc, moja odpowiedź na pytanie "co jest najlepsze dla utraty wagi: cardio lub podnoszenie ciężarów", jest ... oboma!

Jeśli twoim celem jest utrata wagi, cardio może być świetnym krokiem do zwiększenia poziomu sprawności i szybkiego spalania kalorii. Jednakże, aby uzyskać stonowany, wyrzeźbiony wygląd, ważne jest dodanie treningu oporowego do rutyny.

Równoważenie treningu siłowego i cardio

Aby z powodzeniem schudnąć, polecam wdrożenie regularnego programu szkoleniowego. Moje programy BBG łączą trening kardio i oporu, aby pomóc Ci osiągnąć utratę wagi i wzmocnić mięśnie. Razem pomaga to w tworzeniu definicji i napięcia mięśni. Moje programy są zaprojektowane tak, aby oferować różnorodność i postępy - co oznacza, że ​​masz mniejsze szanse na znudzenie się rutynowymi ćwiczeniami.Kiedy wkładasz swój wysiłek, chcesz nadal osiągać wyniki, nie nudząc się swoimi treningami.

Pamiętaj panie, ćwiczenia to tylko jeden element układanki, jeśli chodzi o utratę tłuszczu. Nawyki żywieniowe i czynniki związane ze stylem życia mogą również przyczynić się do osiągnięcia celów związanych z utratą wagi. Każdy jest inny, więc znajdź coś, co dla ciebie działa.

Powodzenia!

Miłość, Kayla xx

4.5
Średnia ocena: 24
5
11
4
4
3
3
2
1
1
1