Korzyści zdrowotne, porady i zagrożenia

Winogrona są w różnych kolorach i formach. Są winogrona czerwone, zielone i fioletowe, winogrona bezpestkowe, galaretka winogronowa, dżem z winogron i sok z winogron, rodzynki, prądy i sułtanki, nie wspominając już o winie.

Do 8 000 lat temu ludzie najpierw uprawiali winorośl w tym, co jest teraz na Bliskim Wschodzie.

Obecnie na świecie uprawia się rocznie 72 miliony ton winogron, głównie do produkcji wina. Każdego roku produkuje się 7,2 biliona galonów wina. Winogrona są również popularnym pokarmem dla palców.

Składniki odżywcze w winogronach oferują szereg możliwych korzyści zdrowotnych. Zostały one powiązane z zapobieganiem nowotworom, chorobom serca, nadciśnieniu i zaparciom.

Szybkie fakty o winogronach
 • Składniki odżywcze w winogronach mogą chronić przed rakiem, problemami ze wzrokiem, chorobami układu krążenia i innymi chorobami.
 • Resweratrol jest kluczowym składnikiem odżywczym winogron, które mogą oferować korzyści zdrowotne.
 • Winogrona są dobrym źródłem błonnika, potasu i szeregu witamin i innych minerałów.
 • Winogrona są odpowiednie dla osób z cukrzycą, o ile są one uwzględnione w planie diety.

Korzyści

czerwone winogrona
Winogrona, a zwłaszcza czerwone winogrona zawierają resweratrol, związek, który może mieć różne korzyści zdrowotne.

Dieta bogata w owoce i warzywa została powiązana ze zmniejszonym ryzykiem różnych chorób, w tym chorób serca, cukrzycy, raka i otyłości.

Podobnie jak inne owoce i warzywa, winogrona są dobrym źródłem błonnika i wody.

Przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze w winogronach mogą sprawić, że będą szczególnie zdrowe, chociaż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić niektóre z ich korzyści.

Oto kilka sposobów, w jakie składniki odżywcze w winogronach mogą zwiększyć zdrowie.

1) Rak

Winogrona zawierają silne przeciwutleniacze znane jako polifenole. Uważa się, że mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jednym z nich jest resweratrol. Występuje w skórkach czerwonych winogron.

Badania laboratoryjne sugerują, że resweratrol może spowalniać lub zapobiegać wzrostowi nowotworów w limfie, wątrobie, żołądku, piersi, jelicie grubym, raku skóry i białaczce.

Resweratrol występuje również w czerwonym winie. Niewiele badań dotyczyło związku między winem czerwonym a ryzykiem zachorowania na raka u ludzi, ale wykazano, że wysokie spożycie alkoholu w sposób ciągły może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Moderacja jest kluczowa.

Umiarkowane spożycie alkoholu określają wytyczne dietetyczne dla Amerykanów jako maksymalnie jeden drink dziennie dla kobiet i maksymalnie dwa drinki dziennie dla mężczyzn.

Innym naturalnym środkiem przeciwzapalnym występującym w winogronach jest flawonoidowa kwercetyna. Badania sugerują, że to również może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu wzrostu raka.

2) Zdrowie serca

Badania na zwierzętach wykazały, że kwercetyna i resweratrol mogą zmniejszać ryzyko miażdżycy i chronić przed uszkodzeniami powodowanymi przez lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) lub "zły" cholesterol.

W badaniach tych najczęściej stosowano dawki tych flawonoidów znacznie wyższe niż te zwykle spożywane przez ludzi.

Uważa się, że polifenole w winogronach, takich jak resweratrol, mają działanie przeciwutleniające, obniżające poziom lipidów i przeciwzapalne, co może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Mogą to osiągnąć, zapobiegając gromadzeniu się płytek krwi i zmniejszając ciśnienie krwi oraz ryzyko nieregularnych rytmów serca.

Winogrona zawierają błonnik i potas, które wspomagają zdrowie serca. American Heart Association (AHA) zaleca zwiększenie spożycia potasu przy jednoczesnym zmniejszeniu spożycia sodu w celu poprawy ciśnienia krwi i zdrowia układu krążenia.

Badanie danych dla 12 267 dorosłych w Stanach Zjednoczonych wykazało, że im więcej ludzi sodu spożywa w związku z ich spożyciem potasu, tym wyższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Wysokie spożycie potasu wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka udaru, ochrony przed utratą masy mięśniowej i zachowania gęstości mineralnej kości.

3) Ciśnienie krwi

Zwiększenie spożycia potasu może pomóc zmniejszyć negatywne skutki nadmiernego spożycia sodu w diecie.

Winogrona mają wysoką zawartość potasu. Sugeruje to, że mogą one pomóc w zmniejszeniu działania sodu u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Włókno jest ważne dla utrzymania zdrowego układu sercowo-naczyniowego, w tym zdrowia serca i ciśnienia krwi. Winogrona są dobrym źródłem błonnika.

4) Zaparcia

Winogrona zawierają wodę i błonnik. Pomagają one utrzymać nawodnienie, utrzymują regularne wypróżnienia i zmniejszają ryzyko zaparć.

5) Alergie

Ze względu na działanie przeciwzapalne kwercetyny, niektórzy sugerują, że spożywanie winogron może pomóc złagodzić objawy alergii, w tym katar, łzawienie oczu i pokrzywkę.

Jednak nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach w celu udowodnienia tej teorii.

6) Cukrzyca

W 2013 r. Wyniki badania opublikowanego w BMJ sugeruje, że niektóre owoce, ale nie soki, mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 u dorosłych.

Podczas badania, które objęło 187 382 uczestników i trwało 22 lata, 6,5 procent uczestników rozwinęło cukrzycę.

Jednak ci, którzy spożyli trzy porcje tygodniowo jagód, winogron, rodzynków, jabłek lub gruszek, mieli o 7 procent niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Stosunkowo wysoki poziom cukru znaleziony w winogronach powoduje, że niektórzy ludzie pytają, czy są bezpieczni dla osób chorych na cukrzycę.

American Diabetes Association zachęca ludzi do spożywania winogron i innych owoców, o ile ilość węglowodanów jest liczona jako część ich planu posiłków.

Witaminy, minerały i błonnik w winogronach czynią je zdrowym sposobem na zaspokojenie słodyczy.

7) Neuropatia cukrzycowa i retinopatia

Niektóre badania wykazały, że resweratrol może chronić przed neuropatią cukrzycową, która wpływa na czynność nerwów.Naukowcy uważają, że może to być spowodowane neuroprotekcyjnym działaniem tego związku.

Badania na zwierzętach wykazały, że resweratrol może również chronić przed retinopatią, która może poważnie wpłynąć na wzrok.

W przypadku słabej kontroli cukrzycy może dojść do neuropatii cukrzycowej i retinopatii.

8) Zdrowie oczu

Winogrona zawierają przeciwutleniacze luteinę i zeaksantynę, które mogą pomóc utrzymać zdrowie oczu. Sądzi się, że neutralizują niestabilne cząsteczki znane jako wolne rodniki. W ten sposób mogą zmniejszyć stres oksydacyjny i uszkodzenie siatkówki oraz zapobiegać zaćmą i innym schorzeniom.

Testy laboratoryjne sugerują, że resweratrol może chronić przed różnymi problemami ze wzrokiem, w tym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem, jaskrą, zaćmą i innymi.

Jednak pozostaje niejasne, jak to działa i jak może być korzystne dla ludzi.

9) Trądzik

Wyniki badań in vitro opublikowanych w czasopiśmie Dermatology and Therapy twierdzą, że resweratrol może pomóc w leczeniu trądziku, szczególnie jeśli jest stosowany z nadtlenkiem benzoilu jako miejscowym leczeniem.

10) Inne warunki

Inne problemy zdrowotne, na które resweratrol może pomóc, to:

Jednak niektóre badania zakwestionowały, czy resweratrol może przynosić korzyści ludziom w ten sposób. Potrzebujemy więcej dowodów.

Odżywianie

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) jedna filiżanka czerwonych lub zielonych winogron ważąca około 151 gramów (g) zawiera:

 • 104 kilokalorii
 • 1,09 g białka
 • 0,24 g tłuszczu
 • 27,33 g węglowodanów, z czego 23,37 g to cukry
 • 1,4 g włókna
 • 288 mg potasu
 • 15 miligramów (mg) wapnia
 • 0,54 mg żelaza
 • 11 mg magnezu
 • 30 mg fosforu
 • 3 mg sodu
 • 0,11 mg cynku
 • 4,8 mg witaminy C
 • 22 mikrogramy (mcg) witaminy K.
 • 3 mcg kwasu foliowego

Winogrona zawierają również witaminy B i A, a także zawierają dużo wody. Filiżanka winogron zawiera ponad 121 g wody.

Są również bogate w przeciwutleniacze, takie jak luteina i zeaksantyna. Skórki czerwonych winogron zawierają fitochemiczny resweratrol, który wydaje się chronić przed kilkoma przewlekłymi chorobami i schorzeniami.

Flawonoidy myricetin i kwercetyna znajdują się również w winogronach. Pomagają one organizmowi przeciwdziałać szkodliwemu tworzeniu wolnych rodników.

Wskazówki

Winogrona są dostępne przez cały rok. Wybierz winogrona, które są mocne w dotyku i wolne od zmarszczek. Najlepiej przechowywać je w lodówce i umyć przed jedzeniem.

Najlepszym sposobem na zjedzenie winogron jest jak świeże owoce. Większość żelków winogronowych lub pasty do smarowania i soki dodają cukry i mogą zawierać dużo kalorii.

Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących dodawania większej ilości winogron do diety:

 • Pokrój winogrona na pół i dodaj do sałatki z kurczaka.
 • Przygotuj koktajl owocowy ze świeżych winogron, ananasa, pokrojonych brzoskwiń i truskawek.
 • Zamrozić winogrona i zjedz je jako przekąskę lub deser w upalny dzień.
 • Wypij szklankę świeżych winogron na szybką, 100-kaloryczną przekąskę

Ryzyka

Grupa znana jako Environmental Working Group (EWG) tworzy listę świeżych owoców i warzyw o najwyższym poziomie pozostałości pestycydów, znanych jako Dirty Dozen. Winogrona są obecnie na tej liście numerem 8. Kupowanie ekologicznych winogron może zmniejszyć ryzyko ekspozycji na pestycydy.

Beta-adrenolityki są często przepisywane na choroby serca. Mogą powodować wzrost poziomu potasu we krwi. Osoby stosujące beta-adrenolityki powinny spożywać posiłki o wysokiej zawartości potasu.

Osoby stosujące leki rozrzedzające krew powinny porozmawiać z lekarzem przed spożyciem dużych ilości winogron, ponieważ resweratrol może nasilać działanie przeciwzakrzepowe tych leków, podobnie jak w przypadku witaminy K. Warfaryna lub Coumadin jest popularnym rozcieńczalnikiem krwi.

Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla tych, których nerki nie są w pełni funkcjonalne. Jeśli nerki nie usuwają nadmiaru potasu z krwi, może to być śmiertelne.

Picie wina sugeruje kobietom picie nie więcej niż jednego drinka dziennie, a mężczyzn nie więcej niż dwa.

Ostatnie słowo

Zarówno czerwone, jak i zielone winogrona zawierają resweratrol, ale czerwone winogrona, a zwłaszcza ich skórki, zawierają więcej. Lepiej jest czerpać korzyści z resweratrolu z jedzenia winogron niż picia wina.

Resweratrol jest dostępny w formie suplementu, ale korzyści z winogron obejmują błonnik oraz szereg minerałów i witamin. Dietetyczne źródła składników odżywczych są bardziej korzystne niż suplementy, ponieważ dostarczają błonnika i inne składniki odżywcze.

4.1
Średnia ocena: 26
5
13
4
1
3
3
2
3
1
1