Co jeść i pić po zatruciu pokarmowym, aby leczyć objawy

Zatrucie pokarmowe zwykle występuje, gdy patogeny zanieczyszczają żywność lub wodę pitną. Chociaż zatrucie pokarmowe jest niewygodne, jest stosunkowo powszechne. Centra Kontroli i Prewencji Chorób szacują, że 1 na 6 Amerykanów dostanie w tym roku pewnego rodzaju zatrucie pokarmowe.

Niech twój żołądek się uspokoi. Po wystąpieniu najbardziej wybuchowych objawów zatrucia pokarmowego, takich jak wymioty, biegunka i rozstrój żołądka, eksperci zalecają odpoczynek w żołądku. Oznacza to całkowite unikanie jedzenia i picia przez kilka godzin.

Bądź nawodniony

Płynne przyjmowanie pokarmu ma kluczowe znaczenie w walce z zatruciem pokarmowym. Wymioty i biegunka mogą powodować odwodnienie, więc dobrym początkiem jest wysysanie wiórków lodowych lub małe łyki wody.

Napoje sportowe zawierające elektrolity są najlepszym sposobem zapobiegania odwodnieniu w tym czasie. Inne sugerowane płyny obejmują:

  • jasne napoje gazowane (takie jak Sprite, 7UP lub imbirowe)
  • herbata bezkofeinowa
  • bulion z kurczaka lub warzyw

Jedz mdłe jedzenie

Kiedy czujesz, że możesz zatrzymać jedzenie, spożywaj produkty łagodne dla żołądka i przewodu żołądkowo-jelitowego. Trzymaj się mdłych, niskotłuszczowych produktów o niskiej zawartości błonnika. Tłuszcz jest trudniejszy do strawienia przez żołądek, szczególnie gdy jest zdenerwowany. Unikaj tłustych potraw, aby nie dopuścić do dalszego ich naruszania.

Pokarmy delikatne dla żołądka obejmują:

Dieta BRAT jest dobrym przewodnikiem do naśladowania, gdy masz zatrucie pokarmowe.

Spróbuj naturalnych środków

Podczas epizodu zatrucia pokarmowego ważne jest, aby twoje ciało reagowało na jego naturalną reakcję, oczyszczając i oczyszczając przewód pokarmowy, aby pozbyć się szkodliwych bakterii. Dlatego leki przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty nie są dobrym sposobem leczenia zatruć pokarmowych.

Podczas gdy twoje objawy są na szczycie, możesz spróbować wypić herbatę imbirową, ponieważ imbir jest znany z łagodzenia żołądka.

Kiedy znowu poczujesz się dobrze, możesz chcieć zastąpić normalną florę jelitową naturalnymi jogurtami lub probiotycznymi kapsułkami przez co najmniej dwa tygodnie. Pomoże to organizmowi zregenerować zdrowe bakterie utracone podczas zatrucia pokarmowego i przywrócić system trawienny i układ odpornościowy z powrotem na właściwe tory.

Inne wskazówki

Opóźnij mycie zębów przez co najmniej godzinę. Kwas żołądkowy wydalony podczas wymiotów może uszkodzić szkliwo na zębach, a mycie zębów zaraz po wymiotach może dodatkowo zniszczyć szkliwo. Zamiast tego przepłucz usta mieszanką wody i sody oczyszczonej.

Prysznic pomaga oczyścić organizm z niezdrowych bakterii. Powinieneś także upewnić się, że masz dużo odpoczynku. Odpowiedni odpoczynek może sprawić, że poczujesz się lepiej szybciej.

Twoje ciało jest już w ofensywie, wypędzając patogeny odpowiedzialne za zatrucie pokarmowe. Nie chcesz już dawać najeźdźcom dodatkowej amunicji.

Twoim priorytetem powinno być unikanie jedzenia, które spowodowało, że zachorujesz w pierwszej kolejności. Rzuć podejrzanego winowajcę do śmieci natychmiast i trzymaj je zamknięte, aby skażona żywność była poza zasięgiem twoich zwierząt.

Unikaj pokarmów, napojów i substancji twardych na brzuchu, takich jak:

Należy również pamiętać o unikaniu doustnych leków przeciwbiegunkowych dostępnych bez recepty.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a powinieneś czuć się lepiej w mgnieniu oka.

Pięć patogenów stanowi 91 procent wszystkich chorób przenoszonych drogą pokarmową w Stanach Zjednoczonych. Zawierają:

  • norowirus (powszechnie występujący w ostrygach, owocach i warzywach)
  • Salmonella (powszechnie występująca w jajach, mięsie i produktach mlecznych)
  • Clostridium perfringens (znalezione w mięsie i drobiu)
  • Campylobacter (występujący w niedogotowanym mięsie i zanieczyszczonej wodzie)
  • Staphylococcus (występujący w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak śmietana, jaja i mleko)

Salmonella a norowirus jest odpowiedzialny za większość hospitalizacji z powodu zatrucia pokarmowego, ale mogą być również spowodowane przez:

Niedogotowane mięso i niewłaściwie traktowane produkty są częstymi sprawcami zatruć pokarmowych. Umyj ręce, naczynia i talerze między surowymi i gotowanymi estradami.

Większość osób, które doświadczają zatrucia pokarmowego, nie wymaga wizyty w szpitalu, ale nie chcesz też ryzykować zbyt daleko od łazienki. Najczęstszymi objawami są: rozstrój żołądka, wymioty i biegunka. Zazwyczaj ustępują po 48 godzinach. Jeśli masz historię odwodnienia, chorób serca, zatoru lub innych poważnych problemów zdrowotnych, poszukaj pomocy i wypij dużo płynów.

Zadzwoń na Linię Pomocy Trucizn pod numerem 800-222-1222, jeśli wystąpią ciężkie objawy. Śledzą sprawy, aby zapobiec wybuchom epidemii i mogą pomóc w ustaleniu, czy powinieneś udać się do szpitala.

Do poważnych objawów zatrucia pokarmowego należą krew w stolcu, silne skurcze brzucha, niewyraźne widzenie i biegunka trwająca dłużej niż trzy dni. To wszystko wskazuje na potrzebę opieki medycznej. Czytaj dalej, aby znaleźć właściwe rzeczy do jedzenia, aby szybko je odzyskać, a także dowiedzieć się, czy potrzebujesz lekarza.

Niemowlęta i dzieci

Zatrucie pokarmowe występuje tak często u dzieci, jak u dorosłych, ale może być powodem do niepokoju. Dzieci, szczególnie te poniżej 1 roku życia, są podatne na zatrucie jadem kiełbasianym. Botulizm jest rzadki, ale może doprowadzić do paraliżu, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie wykryty wcześnie. Dzieci są również bardziej narażone na poważne reakcje na bakterie E. coli. Każde dziecko lub dziecko, które wydaje się mieć objawy zatrucia pokarmowego, musi być postrzegane przez lekarza, aby wykluczyć zatrucie jadem kiełbasianym i odwodnienie. Dzieci łatwiej odwadniają się niż dorośli i wymagają ścisłej obserwacji.

Kobiety w ciąży

Kobiety w ciąży powinny ostrożnie traktować każdy przypadek zatrucia pokarmowego. Zakażenie bakterią Listeria zaszkodziło rozwojowi nienarodzonych dzieci. Prawidłowe odżywianie u kobiet w ciąży jest niezbędne, aby pomóc ich dzieciom się rozwijać.Z tego powodu wszelkie oznaki zatrucia pokarmowego powinny być zgłaszane przez lekarza.

Starsi dorośli

Starsi dorośli są również bardziej podatni na powikłania zatrucia pokarmowego. W szczególności niektóre odmiany E coli może prowadzić do krwotoków i niewydolności nerek. Jeśli osoba dorosła powyżej 60 roku życia ma objawy zatrucia pokarmowego, powinna skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania porady.

Ludzie z przewlekłymi chorobami

Osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak HIV / AIDS, choroby wątroby lub cukrzyca, są bardziej narażone na poważne powikłania zatrucia pokarmowego. Ryzykujesz również, jeśli otrzymujesz leki hamujące odpowiedź immunologiczną, takie jak chemioterapia.

Objawy zatrucia pokarmowego zwykle nie trwają dłużej niż 48 godzin. Jeśli minęły dwa dni od pojawienia się pierwszych objawów, nadszedł czas, aby zadzwonić do lekarza. Pamiętaj, że poważne objawy, takie jak krwawy stolec, zawroty głowy, osłabienie mięśni i silne skurcze żołądka, powinny być traktowane poważnie. Nie czekaj, aż objawy ustąpią przed wizytą u lekarza.

P:

Co mogę zrobić, aby zapobiec zatruciu pokarmowym, kiedy wychodzę jeść?

ZA:

Aby uniknąć zatrucia pokarmowego w restauracjach, wybieraj tylko te, które mają kilka lub nie ma żadnych naruszeń kodeksu zdrowia. Sprawdź lokalny departament zdrowia i działu usług dla restauracji z nowymi wykroczeniami. Wiele działów posiada system oceny lub numeru, który pomaga wybrać restaurację i zminimalizować ryzyko.

Natalie Butler, RD, LDOdpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Wszystkie treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być traktowane jako porady medyczne.

Healthline i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku powyżej.

4.5
Średnia ocena: 40
5
13
4
5
3
3
2
1
1
1