Fatty Liver Disease: Alkoholowe i niealkoholowe typy

Tłuszczowa choroba wątroby oznacza, że ​​masz dodatkowy tłuszcz w wątrobie.

Ciężkie picie naraża na to ryzyko. Z biegiem czasu, zbyt dużo alkoholu prowadzi do nagromadzenia się tłuszczu w komórkach wątroby. Utrudnia to pracę wątroby.

Ale możesz dostać stłuszczenia wątroby, nawet jeśli nie pijesz dużo alkoholu.

Tłuszczowa choroba wątroby związana z alkoholem

Możesz usłyszeć to nazywane "ALD".

Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów. Ale jeśli twoja wątroba powiększy się, możesz rozwinąć ból lub dyskomfort na górnej prawej stronie brzucha.

ALD można zapobiec. Zwykle poprawia się po zaprzestaniu picia alkoholu.

Jeśli nadal pijesz, ALD może powodować poważne problemy. Obejmują one:

Alkoholowe zapalenie wątroby. Jest to obrzęk wątroby, który może powodować gorączkę, nudności, wymioty, bóle brzucha i żółtaczkę (żółtawa skóra i oczy).

Alkoholowa marskość. Jest to nagromadzenie blizny w wątrobie. Może powodować takie same objawy jak alkoholowe zapalenie wątroby i dodatkowo:

Najpierw występuje stłuszczenie wątroby. Może wtedy się pogorszyć i staje się alkoholowym zapaleniem wątroby. Z czasem może przekształcić się w alkoholową marskość.

Jeśli pijesz dużo, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jest to informacja poufna i może pomóc ci w kontrolowaniu picia, aby oszczędzić zdrowie.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD)

Jak sama nazwa wskazuje, alkohol nie bierze udziału w tym stanie. Istnieją różne typy NAFLD.

Prosta stłuszczona wątroba oznacza, że ​​masz tłuszcz w wątrobie, ale możesz nie mieć żadnego zapalenia wątroby lub uszkodzenia komórek wątroby. Zwykle nie pogarsza się ani nie powoduje problemów z wątrobą. Większość osób z NAFLD ma prostą stłuszczoną wątrobę.

Nieprzerwany

Bezalkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) to inny rodzaj. Jest znacznie gorszy niż zwykła stłuszczona wątroba. NASH oznacza, że ​​masz zapalenie w wątrobie. Możesz również uszkodzić komórki wątroby. Zapalenie i uszkodzenie komórek wątroby spowodowane NASH może powodować poważne problemy, takie jak:

  • Zwłóknienie: bliznowacenie wątroby
  • Marskość: wiele blizn w wątrobie, które mogą prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci
  • Rak wątroby

Około 20% osób z NAFLD ma NASH.

Przyczyny

W przypadku ALD przyczyną jest zbyt dużo alkoholu. Możesz być jeszcze bardziej skłonny go dostać, jeśli pijesz dużo i

NAFLD jest bardziej prawdopodobne, jeśli:

W przypadku zespołu metabolicznego mogą wystąpić trzy z następujących stanów:

NAFLD może być również spowodowane niektórymi genami, które zwiększają prawdopodobieństwo choroby.

Powód, dla którego niektórzy ludzie z NAFLD mają prostą stłuszczoną wątrobę, a inni rozwijają NASH, nie jest znana. Możliwe, że geny mogą być przyczyną. Prawdopodobieństwo posiadania NASH może być większe, jeśli:

Istnieją również rzadsze powody, dla których możesz rozwinąć NAFLD lub NASH. Zawierają:

Nieprzerwany

Objawy

W przypadku ALD i NAFLD zwykle nie występują żadne objawy. U niektórych osób mogą pojawić się oznaki zmęczenia lub bólu w górnej prawej części brzucha, gdzie znajduje się wątroba.

Jeśli masz NASH lub rozwijasz marskość, możesz mieć objawy, takie jak:

  • Spuchnięty brzuszek
  • Powiększone naczynia krwionośne pod powierzchnią skóry
  • Większe niż normalne piersi u mężczyzn
  • Czerwone dłonie
  • Skóra i oczy, które wydają się żółtawe, ze względu na stan zwany żółtaczką

Diagnoza

Twój lekarz może użyć różnych testów, aby dowiedzieć się, czy masz stłuszczenie wątroby. Nie ma testu, który mógłby wykazać, czy tłuszcz w twojej wątrobie jest spowodowany alkoholem, czy nie, więc twój lekarz zapyta o twoje spożywanie alkoholu. Ta informacja może pomóc lekarzowi powiedzieć, czy masz ALD lub NAFLD.

Niektóre z testów, które lekarz może wykorzystać do zdiagnozowania stłuszczenia wątroby to:

Fizyczny egzamin . Lekarz waży cię i sprawdza, czy nie ma problemów z wątrobą, takich jak powiększona wątroba lub żółtaczka.

Badania krwi. Mogą one pokazać, jeśli masz wysoki poziom enzymów wątrobowych, takich jak aminotransferaza alaninowa (ALT) i aminotransferaza asparaginianowa (AST). Jeśli tak, może to być problem z twoją wątrobą.

Testy obrazowania. Możesz uzyskać USG, tomografię komputerową (CT) lub obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI). Testy te mogą pomóc wykazać, czy w wątrobie znajduje się tłuszcz. Ale nie potrafią stwierdzić, czy masz prostą stłuszczoną wątrobę czy NASH.

Biopsja wątroby. Lekarz usuwa próbkę tkanki z wątroby i wysyła ją do laboratorium, aby sprawdzić, czy nie ma zapalenia lub uszkodzenia wątroby. Zrobisz to w szpitalu lub ambulatorium. Przed zabiegiem otrzymasz lek, który pomoże Ci się zrelaksować lub opanować ból.

W celu wykonania biopsji lekarz odrębia obszar i używa specjalnej igły, aby pobrać niewielką część tkanki z wątroby. Biopsja wątroby jest jedynym sposobem, aby lekarze zdiagnozowali NASH.

Nie każdy z NAFLD musi mieć biopsję wątroby. Twój lekarz może zalecić biopsję wątroby, jeśli jesteś narażony na ryzyko NASH lub jeśli inne testy wykazują, że możesz mieć powikłania NASH, takie jak marskość wątroby.

Nieprzerwany

Leczenie

Jeśli masz ALD, najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, to rzucić palenie. To jedyny sposób, aby zapobiec pogorszeniu się uszkodzenia wątroby. Możesz nawet być w stanie cofnąć część uszkodzeń wątroby, które już się zdarzyły. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak możesz uzyskać pomoc. Możesz potrzebować nadzorowanego medycznie programu detoksykacji, aby bezpiecznie zrezygnować z picia i zarządzać objawami odstawienia.

W przypadku NAFLD utrata masy ciała jest jedną z najlepszych metod leczenia. Utrata masy ciała pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową, stany zapalne i blizny w wątrobie. Utrata zaledwie 3% do 5% masy ciała może zmniejszyć ilość tłuszczu w wątrobie.

Żadne leki nie są zatwierdzone do leczenia NAFLD.

Jeśli masz powikłania związane z NASH, takie jak marskość wątroby lub niewydolność wątroby, może być konieczne przeszczepienie wątroby. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z NASH, którzy przeszczepiają wątrobę, radzą sobie bardzo dobrze.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Narodowy Instytut Cukrzycy i Chorób Trawędowych i Nerek: "Definicja i fakty NAFLD i NASH", "Marskość", "Objawy i przyczyny NAFLD i NASH", "Diagnoza NAFLD i NASH", "Leczenie NAFLD i NASH,"

American Liver Foundation: "Choroba wątroby związana z alkoholem."

Mayo Clinic: "Niealkoholowa otłuszczona choroba wątroby".

© 2018 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.8
Średnia ocena: 37
5
15
4
5
3
1
2
1
1
1