Podstawy uchyłków

Co to jest zapalenie uchyłka?

Zapalenie uchyłka to stan zapalny lub infekcja małych torebek zwanych uchyłkami, które rozwijają się wzdłuż ścian jelit.

Samo tworzenie saszetek jest względnie łagodnym stanem znanym jako uchyłkowatość. Bardziej poważna choroba, zapalenie uchyłka, może obejmować wszystko, od małego ropnia w jednej lub więcej torebek, aż do masywnego zakażenia lub perforacji jelita.

Torebki mogą rozwijać się w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, ale najczęściej tworzą się na końcu zstępujących i esicy dwukropków znajdujących się po lewej stronie brzucha.

Występują również często w pierwszej części jelita cienkiego, chociaż rzadko powodują problemy.

zapalenie uchyłka

Objawy uchyłków i zapalenia uchyłków

Jeśli masz uchyłkowatość, możesz nawet nie być tego świadomy, ponieważ uchyłki są zwykle bezbolesne i powodują kilka objawów, jeśli w ogóle. Jeśli występują, objawy mogą obejmować:

  • Skurcze po lewej stronie brzucha, które znikają po przejściu gazu lub poruszeniu wnętrzności
  • Jasna czerwona krew w stolcu

Objawy zapalenia ucha są bardziej zauważalne i obejmują silny ból brzucha i gorączkę.

Zapalenie uchyłka może być ostre lub przewlekłe. Ostra postać zapalenia uchyłka może objawiać się jednym lub większą liczbą ostrych ataków infekcji i zapalenia. W przewlekłym zapaleniu uchyłków, stan zapalny i infekcja mogą ustąpić, ale mogą nigdy nie zostać całkowicie wyjaśnione. Zapalenie uchyłków może ostatecznie doprowadzić do niedrożności jelit, co może powodować zaparcia, cienkie stolce, biegunkę, obrzęk lub wzdęcia brzucha oraz ból brzucha. Jeśli niedrożność utrzymuje się, ból brzucha i tkliwość wzmagają się i mogą wystąpić nudności i wymioty.

Powikłania zapalenia uchyłków

Nieleczone zapalenie uchyłka może prowadzić do poważnych powikłań wymagających operacji, w tym:

  • Wokół zakażonych uchyłków mogą tworzyć się ropnie. Jeśli przejdą przez ścianę jelita, może dojść do zapalenia otrzewnej, potencjalnie śmiertelnej infekcji wymagającej natychmiastowego leczenia.
  • Mogą wystąpić blizny prowadzące do zwężenia lub zablokowania jelit.
  • Przetoki mogą się rozwinąć, jeśli zainfekowany uchyłek dotrze do sąsiedniego organu i utworzy połączenie między nimi. Najczęściej występuje między jelita grubego a pęcherza moczowego i może prowadzić do zakażenia sąsiednich nerek. Przetoki mogą występować rzadziej między jelita grubego a skórą lub pochwą.
  • Może wystąpić ciężkie krwawienie wymagające transfuzji krwi.

Źródła

ŹRÓDŁA:

National Digestive Disease Information Clearinghouse (NDDIC).

Klinika Mayo.

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.1
Średnia ocena: 32
5
14
4
2
3
3
2
3
1
1