Szybka utrata wagi

Stracić 10 funtów w ciągu 10 dni!

Jedz tyle, ile chcesz - i jeszcze schudnij!

Upuść jeden rozmiar sukienki dziennie!

Szybka utrata wagi może być szybka i łatwa - jeśli uważasz, że reklamuje się.

Fad diety i suplementy odchudzające obiecują szczuplejsze ciało w krótkim czasie. W samych Stanach Zjednoczonych konsumenci wydają rocznie 33 miliardy dolarów na produkty odchudzające.

Czy którykolwiek z tych produktów naprawdę powoduje szybką utratę wagi? Czy są bezpieczne? A jakie ryzyko wiąże się z tak szybką utratą wagi? WebMD przyjrzało się krótkim roszczeniom związanym z utratą wagi, a także dostępnym dowodom.

Szybka utrata wagi: co to jest?

Tak wielu marketingowców obiecuje "szybką utratę wagi", że trudno jest im wszystko uporządkować.

Największe spadki masy ciała należą do tych kategorii:

Diety głodowe

Beyonce spopularyzowała tak zwaną dietę "mistrza": wodę, sok z cytryny, syrop klonowy i pieprz cayenne. Odmiany tych diet istnieją od co najmniej 1950 roku. Często obiecają również "detoksykację" poprzez kolonię lub lewatywę.

Pigułki i suplementy diety

Dziesiątki suplementów diety obiecują przyspieszyć utratę wagi. Generalnie twierdzą, że albo blokują wchłanianie składników odżywczych, zwiększają metabolizm, albo spalają tłuszcz.

Diety bardzo niskokaloryczne (VLCD)

Jedną z udowodnionych metod szybkiej utraty wagi jest medycznie nadzorowana dieta bardzo niskokaloryczna (VLCD). Większość informacji o szybkim spadku masy ciała pochodzi z badań osób na tych dietach.

Kremy, urządzenia i magiczne zaklęcia Voodoo

Wydaje się, że nie ma końca wątpliwym pomysłom promowanym w imię szybkiej utraty wagi. Najbardziej obiecuje zastąpić dietę lub ćwiczenia.

Czy szybka utrata masy działa?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) reguluje suplementy diety; jednak traktuje je jak żywność, a nie leki.

FDA nie reguluje również roszczeń zgłaszanych przez produkty odchudzające sprzedawane bez recepty. W przeciwieństwie do producentów leków, producenci suplementów nie muszą pokazywać, że ich produkty są bezpieczne lub skuteczne przed ich sprzedażą na rynku. Oznacza to, że suplementy diety nie wymagają zatwierdzenia przez FDA przed wprowadzeniem do obrotu.

Oprócz bardzo niskokalorycznej diety i zabiegu odchudzania, żaden inny produkt, pigułka ani dieta nie sprawdziły się w przypadku szybkiej utraty wagi. Istnieją leki na receptę na utratę wagi, chociaż żadna nie jest przeznaczona do szybkiej utraty wagi i mogą wystąpić działania niepożądane.

W każdym szybkim programie odchudzania to, co naprawdę spala tłuszcz, nie jest pigułką ani rodzajem jedzenia. To znaczna redukcja kalorii w połączeniu z ćwiczeniami.

Nieprzerwany

Jakie są zagrożenia szybkiej utraty wagi?

Szybka utrata masy ciała powoduje fizyczne obciążenie organizmu. Możliwe poważne zagrożenia to:

  • Kamienie żółciowe, które występują u 12% do 25% osób tracących duże ilości masy przez kilka miesięcy
  • Odwodnienie, którego można uniknąć poprzez picie dużej ilości płynów
  • Niedożywienie, zwykle spowodowane brakiem wystarczającej ilości białka tygodniowo
  • Niedobory elektrolitów, które rzadko mogą zagrażać życiu

Inne działania niepożądane związane z szybką utratą masy ciała obejmują:

Niebezpieczeństwa związane z szybką utratą wagi rosną wraz z czasem spędzanym na diecie. Spożywanie diety bez białka jest szczególnie ryzykowne.

Czy szybka utrata wagi jest dobrym pomysłem?

Szybkie diety odchudzające mogą mieć złe efekty, ale także otyłość. Z tego powodu bardzo niskokaloryczne diety (VLCD) są uważane za rozsądną opcję utraty masy ciała dla osób z otyłością (o wskaźniku masy ciała (BMI) większym niż 30), wymagającym szybkiej utraty wagi w określonym celu, takim jak operacja odchudzania.

VLCD to dieta nadzorowana przez lekarza trwająca kilka tygodni. Posiłki są zrównoważone pod względem odżywczym, ale drogie - ludzie mogą z czasem wydać tysiące dolarów. VLCD bezpiecznie powodują utratę 15% do 25% masy ciała w ciągu 12 tygodni. To jest dla tych, którzy kończą program: 25% do połowy osób nie kończy programu. Waga powraca, gdy dieta jest zatrzymana i następuje szybko; niektórzy eksperci twierdzą, że najlepiej jest przyjąć bardziej zrównoważone podejście do utraty masy ciała, porównywalne z regularnymi dietami.

Większość osób, które szukają szybkiej utraty wagi, zwykle robi to na własną rękę. Często jest to osiągnięcie celu krótkoterminowego, takiego jak dopasowanie do sukienki lub dobry wygląd na plaży.

Głodzenie się z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Ale jeśli jesteś w inny sposób zdrowy, krótki okres ekstremalnych ograniczeń liczby kalorii prawdopodobnie nie zaszkodzi. Powinieneś powiedzieć lekarzowi, co robisz, i upewnij się, że w diecie jest zawarte białko (od 70 do 100 gramów dziennie). Weź multiwitaminę i zjedz pokarmy bogate w potas (pomidory, pomarańcze i banany).

Pamiętaj też, że diety awaryjne rzadko pomagają osiągnąć trwałą, zdrową wagę. Większość ludzi przywraca funty.

Źródła

ŹRÓDŁA:
Gilden Tsai, A. Otyłość, Sierpień 2006.
Saper, R. Amerykański lekarz rodzinny, 1 listopada 2004 r.
Strona Federalnej Komisji Handlu: "Komercyjne produkty i programy odchudzania: jakie konsumenci chcą zdobyć i stracić" oraz "Ważenie dowodów w reklamach dietetycznych".

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
4.4
Średnia ocena: 38
5
12
4
5
3
3
2
1
1
1